Krajina, kde zastal čas: 5 dôvodov prečo navštíviť Kubu

Pláž Varadero, Kuba
Pláž Varadero, Kuba

Kuba, najväčší ostrov v Karibiku, leží vo vodách severného Karibského mora. Karibik je známy svojou nádhernou prírodnou krásou, teplým tropickým podnebím, bohatou kultúrou a históriou, čo ho robí obľúbenou destináciou pre cestovateľov z celého sveta.

Čo treba vedieť o Kube? Pár faktov na úvod:

 • Internetové pripojenie: Aj keď sa situácia postupne zlepšuje, prístup k internetu je stále obmedzený a často drahý.
 • Časová kapsula: Na Kube sa vám bude zdať, že zastal čas. Uvidíte množstvo starých amerických áut a koloniálnych budov.
Autá v uliciach Havany, Kuba
Autá v uliciach Havany, Kuba
 • Dvojitá mena: Kuba mala dlho systém dvoch mien, CUC pre turistov a CUP  pre miestnych. Aj keď v súčasnosti je mena zjednotená, stále môže byť pre turistov táto situácia mätúca.
 • Nedostatok potravín a tovaru: V niektorých oblastiach môžete vidieť dlhé rady na chlieb alebo iné základné potreby.
 • Turistická karta: Funguje ako vízum a je platná na jednorazový vstup a pobyt na Kube po dobu 30 dní, bez nej sa do lietadla nedostanete.
Turistická karta. Kuba
Turistická karta zložená z 2 častí: jedna je potrebná na príchod, druhá na odchod
 • Zdravotná starostlivosť: Napriek ekonomickým obmedzeniam je na Kube jedna z najlepších zdravotných starostlivostí v okolí.
 • Bezpečnosť: Napriek tomu, čo by mnohí mohli očakávať, je Kuba jednou z najbezpečnejších krajín v Latinskej Amerike.

 

5 dôvodov, prečo navštíviť Kubu:

1. Bohatá história a kultúra

Hlavné mesto Havana: 

Historické srdce ostrova, ktoré očarí svojou koloniálnou architektúrou, živými ulicami a bohatou kultúrnou scénou. V Havane je čo objavovať:

Stará Havana (Habana Vieja):

 • Plaza de la Catedral: Domov jednej z najkrajších barokových stavieb na Kube, Katedrály svätého Krištofa.
 • Plaza Vieja: Obnovené námestie obklopené pestrofarebnými budovami, kaviarňami a galériami.
 • El Malecón: Slávna promenáda vedúca pozdĺž mora, obľúbené miesto pre prechádzky pri západe slnka.
 • Calle Obispo: Hlavná nákupná a zábavná ulica, plná života a hudby.
Plaza Vieja, Havana
Plaza Vieja v Starej Havane, Kuba

 

Castillo de la Real Fuerza: Jedna z najstarších pevností v Amerike s nádherným výhľadom na prístav a historické centrum Havany.

Revolučné námestie (Plaza de la Revolución): Ikona Kuby, známa svojimi monumentálnymi sochami a pamätníkom Josého Martího.

Malecón: 8 km dlhá promenáda, ktorá je srdcom spoločenského života v Havane, obľúbená medzi miestnymi aj turistami aj pre jej výhľady na more a západy slnka.

Museo Nacional de Bellas Artes: Umelecké múzeum s rozsiahlou zbierkou kubánskeho umenia od koloniálnych čias po súčasnosť.

Museo de la Revolución: Nachádza sa v bývalom prezidentskom paláci, dokumentuje históriu kubánskej revolúcie.

Hemingwayova Havana:

 • La Bodeguita del Medio: Obľúbený bar Ernesta Hemingwaya, známy svojimi mojitami.
 • El Floridita: Ďalšie obľúbené Hemingwayovo miesto, známe kokteilom daiquiri.
 • Finca Vigía: Hemingwayova domácnosť v San Francisco de Paula, teraz múzeum.

Fusterlandia: Umelecká štvrť plná farebných mozaík a skulptúr, často prirovnávaná k Gaudího dielam v Barcelone.

Fusterlandia, štvrť v Havane
Fusterlandia, štvrť v Havane

 

Fabrica de Arte Cubano: Moderné umenie a kultúrne centrum v bývalej továrni na olej, ktoré kombinuje hudbu, umenie, tanec, film v jedinečnom prostredí.

Čínska štvrť: Havana má jednu z najstarších čínskych štvrtí v Latinskej Amerike, kde môžete zažiť zmes kubánskej a čínskej kultúry.

Ďalšie zaujímavé mestá:

Koloniálny Trinidad

Trinidad je jedným z najlepšie zachovaných koloniálnych miest v Karibiku a ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do minulosti, s dobre zachovanými budovami, vydláždenými uličkami a historickými pamiatkami. Mesto je tiež známe svojou hudobnou scénou.

Trinidad, Kuba
Trinidad, Kuba

Santiago de Cuba ako kolíska revolúcie

Druhé najväčšie mesto na Kube, bohaté na históriu a kultúru. Je známe svojou hudbou, karnevalmi a ako miesto, kde sa stretávajú rôzne kultúrne vplyvy. Mesto má dôležité historické pamiatky a je často považované za kolísku revolúcie.

Santiago de Cuba
Santiago de Cuba

Perla juhu, Cienfuegos

Je výnimočné svojou elegantnou francúzskou architektúrou a krásnym námestím. Mesto ponúka pokojnejšiu a relaxačnejšiu atmosféru v porovnaní s rušnejšími kubánskymi mestami.

Cienfuegos, Kuba
Cienfuegos, Kuba

2. Nádherné pláže

Kuba je domovom niektorých z najkrajších pláží na svete s jemným bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou. Toto sú tie naj:

Varadero

Varadero je najpopulárnejšie letovisko na Kube, nachádzajúce sa na poloostrove Hicacos, približne 140 km východne od Havany. S viac ako 20 km dlhých bielych pláží je ideálnym miestom pre milovníkov slnka a vodných športov. Nájdete tu širokú škálu ubytovania, množstvo reštaurácií, barov a možností na zábavu.

Pláž Varadero, Kuba
Pláž Varadero, Kuba

Playa Paraíso 

Hoci Playa Paraíso nie je priamo na Kube, je často spájaná s cestovateľskými itinerármi v Karibiku. Nachádza sa na ostrove Cayo Largo del Sur a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú únik pred davmi a chcú si užiť pokojné plážové prostredie.

Guardalavaca

Táto pláž sa nachádza na severovýchodnom pobreží Kuby a je známa svojimi menej preplnenými plážami a korálovými útesmi. Región ponúka návštevníkom pokojnejšiu a autentickejšiu kubánsku atmosféru v porovnaní s rušnejším Varaderom, s možnosťami ubytovania v rezortoch aj lokálnych casas particulares.

Guardalavaca, Kuba
Guardalavaca, Kuba

Cayo Largo del Sur

Ide o malý ostrov na juhu Kuby, ktorý je známy svojimi idylickými plážami, krištáľovo čistou vodou a pokojným prostredím. Ponúka úchvatné prírodné scenérie, vynikajúce podmienky pre potápanie a šnorchlovanie a niekoľko chránených morských oblastí.

Bahía de Cochinos

Zátoka svíň je známa aj svojím historickým významom ako miesto neúspešnej invázie v roku 1961. Dnes je oblasť známa svojimi nádhernými plážami a vynikajúcimi podmienkami pre potápanie a šnorchlovanie, s bohatým podmorským životom a zachovanými korálovými útesmi.

Zátoka svíň, Kuba
Zátoka svíň, Kuba

3. Autentická kubánska kuchyňa

Kubánska kuchyňa je zmesou španielskych, afrických a karibských vplyvov, čo vytvára jedinečnú a chutnú gastronomickú skúsenosť. Každý si tu nájde svoje obľúbené jedlo.

Ropa vieja, tradičné jedlo na Kube
Ropa vieja, tradičné jedlo na Kube

4. Rum, cigary a káva

Kuba je svetovo známa výrobou rumu, cigár a kvalitnej kávy. Návšteva továrne na cigary, destilérie rumu alebo kávové plantáže ponúka hlbší vhľad do tradícií a remesiel, ktoré sú hrdosťou kubánskeho ľudu. Ochutnávka týchto produktov priamo z ich zdroja je nezabudnuteľným zážitkom.

5. Prírodná krása a biodiverzita

Kuba ponúka nielen nádherné pláže, ale aj bohatú biodiverzitu a prírodné krásy. Pohoria ako Sierra Maestra, údolia, mangrovové močiare v Zapata Swamp. Ostrov je rajom pre milovníkov prírody a dobrodruhov.

Viñales

Údolie Viñales je známe svojou prírodnou krásou, tradičnými tabakovými farmami a mohutnými vápencovými formáciami, zvanými mogotes. Je to ideálne miesto pre milovníkov prírody s možnosťou turistiky, jazdy na koni a spoznávania tradičného vidieckeho života.

Údolie Viñales, Kuba
Údolie Viñales, Kuba

Napriek výzvam, ktorým krajina čelí vďaka svojmu politickému systému a ekonomickým obmedzeniam, zostáva miestom, kde sa prelína tradícia s revolučným duchom. Kto ju raz navštívi, určite sa bude chcieť vrátiť.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 60

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?