Zátoka Ha Long. Fascinujúce miesto so smaragodovou vodou

zátoka
By: brianfagan - CC BY 2.0

V severnom Vietname neďaleko čínskych hraníc leží prírodný zázrak. Zátoka Ha Long je prezývaná ako Dračie diery a jej domovom je záliv Tonkin. Rozmanitosť krajiny, akou je Vietnam, dokáže ohromiť množstvo návštevníkov a výnimkou nie je ani toto miesto plné zaujímavých geologických útvarov.

V zátoke Ha Long nájdete viac ako 1600 malých ostrovčekov vápencových pilierov a taktiež aj množstvo jaskýň, vrcholov či iných reliéfov. Práve tieto útvary robia zo zátoky miesto, ktoré sa radí medzi tie najzaujímavejšie na svete. Zátoka sama o sebe je dokonalým príkladom vplyvu erózie na vápenec.

zátoka
By: Jarome MatthewCC BY 2.0

Vápencové stĺpy a malé ostrovčeky sa týčia nad smaragdovými vodami Tonkinského zálivu. Kombinácia farieb, prírody a útvorov robí z tohto miesta obľúbené centrum turistického ruchu v severnom Vietname.

Hlavnou bránou do zálivu je rozľahlé miesto Halong – známe tiež ako Bai Chay. Väčšina návštevníkov sa ale rozhodne pre okružné plavby, s možnosťou prespať na palube v zálive a zažiť aspoň jeden éterický západ a východ Slnka. Obľúbená je aj plavba von zo zátoky smerom na ostrov Cat Ba, odkiaľ sú ľahko dostupné výlety aj do menších, no nie menej krásnych zátok, akou je napríklad Lan Ha.

západ Slnka
By: HoangPCC BY 2.0
loď
By: Radek KucharskiCC BY 2.0

Smaragdová zátoka Ha Long je považovaná za prírodný zázrak plný nádherných prírodných útvarov. Pokrýva plochu viac ako 1500 kilometrov štvorcových. Táto výnimočná oblasť bola taktiež vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO v roku 1994.

zátoka
By: xiquinhosilvaCC BY 2.0
stĺp
By: Marco Verch Professional Photographer and SpeakerCC BY 2.0

Symbolika draka v názve, respektíve prezývke zátoky, nie je náhodná. Vo vietnamčine „ha long“  znamená „zostupujúci drak“. Draci vo všeobecnosti zohrávajú dôležitú úlohu vo vietnamskej kultúre. Podľa jednej z najznámejších legiend prišlo dračica spolu s potomkami z neba aby bránili Vietnamcov pred votrelcami tým, že chrlili oheň, smaragdy alebo nefrit. Ona a jej deti potom zostali na Zemi.

Podľa geológov je výnimočnosť tohto miesta podčiarknutá faktom, že väčšina takých formácií, ktoré sa nachádzajú v zátoke sa vo väčšine prípadov vyskytuje na súši a nie na vode.

Zátoka Ha Long leží od mesta Hanoj približne 165 kilometrov. Je dostupná autobusmi, taxislužbami, motorkami, trajektmi a výlety do zátoky ponúkajú aj rôzne súkromné cestovné kancelárie.

zátoka
By: Kars AlfrinkCC BY 2.0
zátoka
By: John RagaiCC BY 2.0
zátoka
By: xiquinhosilvaCC BY 2.0

BEZ KOMENTÁRA