Zátoka Ha Long Bay: prírodný skvost severného Vietnamu

Ha Long Bay, Vietnam
Ha Long Bay, Vietnam

V severnom Vietname neďaleko čínskych hraníc leží prírodný zázrak – zátoka Ha Long Bay (Vịnh Hạ Long po vietnamsky alebo v preklade „zátoka zostupujúceho draka“). Toto unikátne miesto leží vo väčšom zálive Tonkin a od roku 1994 patrí do zoznamu dedičstva UNESCO. Rozmanitosť krajiny, akou je Vietnam, dokáže ohromiť množstvo návštevníkov. Výnimkou nie je ani tento záliv plný zaujímavých geologických útvarov. Pozrime sa teda bližšie na to, ako tento zázrak vznikol, čo by ste o ňom mali vedieť a ako sa tam viete dostať.

  • Akciové letenky do Hanoja nájdete TU.

V smaragdovej zátoke Ha Long nájdete viac ako 1 600 malých ostrovčekov (zväčša neobývaných). Tie dopĺňajú vápencové piliere a taktiež aj množstvo jaskýň, vrcholov či iných reliéfov. Práve tieto útvary robia zo zátoky miesto, ktoré sa radí medzi tie najzaujímavejšie na svete. Zátoka je sama o sebe dokonalým príkladom vplyvu erózie na vápenec a pokrýva plochu viac ako 1 500 kilometrov štvorcových.

Vápencové stĺpy a malé ostrovčeky sa týčia nad smaragdovými vodami Tonkinského zálivu. Kombinácia farieb, prírody a útvorov robí z tohto miesta obľúbené centrum turistického ruchu v severnom Vietname.

kajaky v jaskyni, ha long bay
Kajakovanie v jaskyni v Ha Long Bay je nezabudnuteľný zážitok

Legenda hovorí…

Symbolika draka v názve, respektíve prezývke zátoky, nie je náhodná. Vo vietnamčine „ha long“ znamená „zostupujúci drak“. Draci zohrávajú vo všeobecnosti dôležitú úlohu vo vietnamskej kultúre. Podľa jednej z najznámejších legiend zostúpila dračica spolu s potomkami z neba, aby ochránila Vietnamcov pred votrelcami. Chrlila na nich oheň, smaragdy či nefrit a napokon aj ostala spolu s deťmi žiť na zemi.

Podľa geológov je výnimočnosť tohto miesta podčiarknutá faktom, že väčšina takých formácií (ktoré sa nachádzajú v zátoke) sa vo väčšine prípadov vyskytuje na súši a nie na vode.

Ako sa tam dostať?

Zátoka Ha Long leží približne 165 kilometrov od mesta Hanoj. Ak ste dobrodruh a chcete si výlet zorganizovať na vlastnú päsť, môžete sa dopraviť až do mesta Ha Long City (známe tiež ako Bai Chay). Priamo v meste si už potom nájdete agentúru, ktorá vám ponúkne buď jednodňový alebo viacdenný výlet. Pripravte sa však na zjednávanie a vždy sa vopred uistite, čo všetko máte v cene. V samotnom meste síce nájdete krásne hotely a atrakcie pre turistov, no väčšina ľudí prichádza do Ha Long Bay priamo z Hanoja, takže tu nečakajte žiadne rušné veľkomesto.

Druhou možnosťou (najmä pre backpackerov) je cesta cez ostrov Cat Ba a to tak, že z Hanoja využijete autobus a potom trajekt. Plavby po Ha Long Bay, ktoré si môžete zarezervovať na tomto ostrove, môžu stáť aj 1/10 z toho, čo by ste zaplatili v Hanoji! Okrem toho to pre vás nemusí byť pre prestupným miestom a viete si tam pozrieť miesta ako národný park Cat Ba či opustenú nemocnicu Hospital Cave.

TIP: Ak sa chcete vyhnúť davom, vyberte sa na plavbu po vedľajšej zátoke Lan Ha Bay, ktorá je viac autentická. Poprípade absolvujte obe.

pláž ostrov Cat Ba vietnam
Pláž na ostrovčeku Cat Ba, severný Vietnam
Plávajúce dedinky v zátoke Lan Ha Bay, vietnam
Plávajúce dedinky v zátoke Lan Ha Bay

Najideálnejšou je dvojdňová plavba

Ak viete vopred, že chcete ísť na dlhšiu plavbu, najjednoduchším a tretím spôsobom bude pre vás vybrať si tu vhodnú na stránke Booking. Získate tak možnosť prípadného storna a budete si môcť pozrieť recenzie ostatných cestovateľov. Zväčša ako bonus získate aj prepravu rovno z Hanoja, takže si ušetríte cenný čas.

V cene napríklad 170 eur pre dvoch na jednu noc už máte zarátanú aj plnú penziu a počas plavby sa môžete kajakovať, navštíviť jaskyne, rybárčiť, opaľovať sa alebo si len vychutnávať pohľad na jedinečnú prírodu. Odporúčame vám však priniesť si na palubu menšie zásoby vody a snackov (poprípade ak máte chuť na alkohol), pretože ceny na lodi sú pomerne vyššie.

Skúsenosti cestovateľov hovoria, že na preskúmanie Ha Long Bay stačia dva dni. Zažijete tak rozprávkový západ, ale aj východ slnka a ručíme vám za to, že na tento zážitok tak skoro nezabudnete.

plavba po ha long bay
Dajte si záležať na výbere tej vhodnej spoločnosti, s ktorou sa budete plaviť a radšej sa aj dvakrát vopred opýtajte, čo máte v cene

Kedy je ideálny čas na návštevu Ha Long Bay?

Najideálnejší čas na návštevu je od marca do mája poprípade od septembra do novembra. Vo všeobecnosti je to skvelý čas na návštevu Vietnamu, pretože sa tak vyhnete príliš horúcemu počasiu. Pred výletom do Ha Long Bay si však vopred sledujte počasie, pretože hmlisté a daždivé počasie vám môže úplne pokaziť zážitok z tohto miesta.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 7

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?