Zarob si na svoje cesty a cestuj lacnejšie

By: Department of Foreign Affairs and Trade - CC BY 2.0
„Cestovanie nikdy nie je otázkou peňazí, ale odvahy.“ 
--Paolo Coelho
Zarob si na svoje cesty a cestuj lacnejšie
By: Denise KrebsCC BY 2.0
 

Je to o tom, či chceš alebo nie. A ak chceš, spôsob sa vždy nájde. Áno, aj s nízkym rozpočtom, akurát pri tom troška viac ponaťahuješ svoju zónu pohodlia.

Raz som sa bavila s chalanom, ktorý nepozná vetu: „To sa nedá!“ a z Čiech sa dostal do Indie s počiatočnými 100 kačkami. Jeden z mojich priateľov sa rozhodol precestovať peši z Moravy do Anglicka. Trvalo mu to asi štyri mesiace. Ďalší si to vzal po vlastných naprieč Spojenými štátmi. A skupinka mladých Nemcov si pri príležitosti jednej charitatívnej akcie vyjednala od aerolíniek letenky z Berlína do Anglicka, úplne zadarmo.

Ak chceš ostať v hre o celoživotné zážitky, musíš byť otvorený netradičným riešeniam.

V nasledujúcich riadkoch sa dočítaš viac o tom, ako a kde vymeniť pár hodín práce za ubytovanie, stravu a nečakané zručnosti.

Medzi najznámejšie organizácie na sprostredkovanie takéhoto „zárobku“ patria:

WORKAWAY

http://www.workaway.info/

Jedná sa o databázu jednotlivcov a organizácií po celom svete, ktorí hľadajú dobrovoľníkov na celé spektrum prác. Častokrát je dopyt po au-pairkách, učiteľoch angličtiny a iných jazykov, upratovačkách, výpomoci do kuchyne a za bar. Silný je predovšetkým záujem o pomocníkov na farmy a do hostelov.

Zarob si na svoje cesty a cestuj lacnejšie
By: Oh-Barcelona.comCC BY 2.0

Aby si získal prístup do databázy, je potrebné sa zaregistrovať. Členské na 2 roky stojí zhruba 23 eur na osobu alebo 30eur pre pár či dvojicu kamarátov. Po prihlásení si vyplníš profil s tvojimi pracovnými skúsenosťami a zručnosťami a následne na to môžeš obopisovať ponuky, ktoré ťa zaujali.

HELPX

https://www.helpx.net/

Helpx je databáza podobná Workaway, ktorá zahŕňa množstvo rôznych projektov po celom svete. Registrácia stojí 20 eur na 2 roky bez ohľadu na počet osôb.

Zarob si na svoje cesty a cestuj lacnejšie

Keďže sa hostitelia môžu prihlásiť zadarmo na Workaway aj na Helpx, častokrát nájdeš rovnaké inzeráty na oboch stránkach. Z tohoto dôvodu ti pravdepodobne bude stačiť prihlásiť sa len na jednu z nich.

Keďže je zoznam hostiteľov verejný (platíš si vlastne za možnosť kontaktovať daného človeka či organizáciu), môžete si vybrať, ktorá databáza ti vyhovuje viac a tam si vytvoriť profil.

WWOOF

http://wwoofinternational.org/

Na stránkach World Wide Opportunities on Organic Farms nájdeš ponuky práce na rôznych organických farmách po celom svete.  Hoci sa môžeš o prácu uchádzať aj bez predošlých skúseností, očakáva sa od teba pevná vôľa a dobrý zdravotný stav. Hlavnou myšlienkou WWOOFingu je priučiť svojich dobrovoľníkov organickému životnému štýlu a udržateľnému poľnohospodárstvu.

Zarob si na svoje cesty a cestuj lacnejšie

Podobne ako u Helpx či Workaway aj registrácia na WWOOFingu je spoplatnená. Rozdiel je však tom, že WWOOFing je zoskupenie viacerých organizácií po celom svete, ktoré síce zdieľajú rovnaké meno a myšlienku, ale nie vedenie. Neexistuje tu teda univerzálne členstvo, ale platí sa vždy k danej krajine, ktorú si záujemca vyberie.

Keď si rozklikneš hlavnú stránku, všimneš si, že tá sa ďalej rozvetvuje na oblasti, kde je WWOOFing zastúpený a podľa toho sa menia aj poplatky. Ak sa napríklad zaregistruješ na austrálskej stránke, ročné členstvo ťa bude stáť 70 AUD, ak na britskej je to 20-25 libier za jednotlivca alebo 30-35 libier za dvojicu.

Nie všetky hostiteľské krajiny majú ale vlastnú národnú WWOOF organizáciu. V takomto prípade je potrebné navštíviť stránku www.wwoofindependents.org, kde zaplatíš jednotný registračný poplatok 15 libier a vybrať si môžeš ktorúkoľvej z vyše päťdesiatich krajín. Medzi ne patria:

Afghanistan, Albánsko, Antigua a Barbuda, Bahamy, Benin, Bolívia, Bosna a Hercegovina, Britské Panenské ostrovu, Kambodža, Severný Cyprus, Dominikánska republika, Egypt, El Salvador, Fidži, Fínsko, Francúzska Polynézoa, Gabon, Gruzínsko, Guinea, Haiti, Island, Indonézia, Irán, Jamajka, Jordánsko, Keňa, Laos, Lotyšsko, Luxembursko, Madagaskar, Malawi, Malajzia, Malta, Maurícius, Mongolsko, Čierna Hora, Maroko, Mozambik, Nikaragua, Pakistan, Palestína, Panama, Rusko, Senegal, Seychely, Slovinsko, Tanzánia, Tonga, Trinidad a Tobago, Tunisko, Ukrajina, Uruguaj, Vanuatu, Vietnam a Zambia.

AIESEC

http://aiesec.sk/

AIESEC je nezisková organizácia riadená študentami a pre študentov. Jej hlavným cieľom je spájať vysokoškolákov s firmami po celom svete a zabezpečiť tak mladým ľuďom plne využiť svoj potenciál a priniesť si na Slovensko know-how zo zahraničia.

Zarob si na svoje cesty a cestuj lacnejšie
By: COD NewsroomCC BY 2.0

Za fixný poplatok získa študent prístup k databáze spoločností. Nasleduje osobný pohovor či skôr konzultácia na pobočke AIESECu.

Na Slovensku je možné skontaktovať pobočky na univerzitách v mestách: Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Nitra, Prešov a Trnava.

V prípade, že si nájdeš svoju vysnívanú stáž, je potrebné doplatiť finančnú čiasku, ktorá pokrýva umiestnenie vo firme a častokrát aj ubytovanie a stravu. Je dôležité poznamenať, že v ponuke sú dobrovoľnícke projekty v krajinách tretieho sveta ako aj platené či neplatené stáže (podľa skúseností a oboru) v Európe i mimo nej. Je si teda z čoho vyberať.

Organizácia má svoje zastúpenie na Slovensku ako aj u bratov Čechov.

FACEBOOK

Pre tých vynachádzavejších a nebojácnejších sú možnosti naozaj všade. Stačí si nájsť vysnívanú krajinu, vysnívané mesto a miesto výkonu práce, mrknúť na FB fanúšikovské stránky a podať priamy návrh na spoluprácu prostredníctvom správy.

Fotky, komentáre a celková atmosféra, ktorá vyžaruje zo sebapropagácie na sociálnych sieťach môže mať dokonca lepšiu výpovednú hodnotu než profil vytvorený vo vyššie uvedených databázach. Na druhej strane na FB nájdeš len sotva hodnotenie predošlých zamestnancov. Takže nasleduj svoju intuíciu a hors sa za dobrodružstvom.

 

Máš vlastné skúsenosti s niektorou z vyššie uvedených organizácií ? Alebo si na cestách sám narazil na podobné pracovné možnosti? Ak áno, určite sa s nami podeľ :).

 

Veľa šťastia.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?