Zámok ako z rozprávky. Poznáte Neuschwanstein?

By: Travelbusy.com - CC BY 2.0

Na Zemi sa nachádzajú miesta, ktoré vyzerajú takmer ako ilustrácia z rozprávkovej knihy. Jedným takým miestom je aj zámok Neuschwanstein. So svojimi vežami, freskami či sálami vyzerá ako vytrhnutý priamo z rozprávkového príbehu.

Zámok Neuschwanstein leží v nemeckom Bavorsku v meste Schwangau. Postaviť ho dal bavorský kráľ Ľudovít II. Hrad bol oficiálne dokončený v roku 1892 a po záhadnej smrti jeho kráľa bol sprístupnený verejnosti. Za krátky čas sa stal jednou z najviac navštevovaných atrakcií v regióne. V súčasnosti ho každoročne navštívi viac než 1 a pol milióna turistov zvedavých na jeho krásu. Podľa pôvodných plánov malo byť v  hrade dokončených viac ako 200 izieb. Hoci nie je najvyšším hradom na svete, jeho najnižšia veža dosahuje výšku takmer 65 metrov.

 

Zámok ako z rozprávky. Poznáte Neuschwanstein?
By: Blondinrikard FröbergCC BY 2.0
Zámok ako z rozprávky. Poznáte Neuschwanstein?
By: jimderdaCC BY 2.0

Zámok je častokrát nazývaný aj ako „hrad rozprávkového kráľa“. Nie je ťažké tomu uveriť, keďže kráľ Ľudovít II. bol známy pre svoju excentrickosť a jedinečnosť. Kráľ sa v liste svojmu priateľovi, skladateľovi Richardovi Wagnerovi, zdôveril so svojimi zámermi obnoviť starú zrúcaninu hradu Hohenschwangau v štýle starých nemeckých rytierskych hradov. V liste popísal hrad ako oveľa krajší a vznešenejší, než hrad Hohenschwangau.

Zámok s vápencovou fasádou a modrými vežami je častokrát považovaný za inšpiráciu pre hrad v rozprávke Popoluška od Disney-ho, ktorá bola vydaná v roku 1950. Podobnosť je viac než pozoruhodná.

https://www.instagram.com/p/BYa9xSLFTl3/?tagged=cinderellacastle

Bez ohľadu na to, či sneh lemuje strechy hradu, alebo sa leskne v žiare Slnka, nikdy nie je zlý čas na návštevu tohto miesta. Najviac turistov navštívi toto miesto v hlavnej sezóne, a to v júli a auguste. Aj na jeseň má zámok svoje čaro, keď je obklopený stromami hýriacimi množstvom farieb. Teploty nie sú príliš vysoké a váš výlet môžete zosynchronizovať s podujatím Oktoberfest.

Zámok ako z rozprávky. Poznáte Neuschwanstein?
By: Oliver PonsoldCC BY 2.0
Zámok ako z rozprávky. Poznáte Neuschwanstein?
By: Simon SchoetersCC BY 2.0

Aj napriek veľkolepým plánom Ľudovíta II. postaviť v hrade 200 izieb je v súčasnosti dokončených len 14 z nich. Na sprievodcovskej prehliadke zámku budete mať možnosť navštíviť aj kráľovskú spálňu či jaskyňu. V hrade sa nachádza aj šatňa Ľudovíta II., v ktorej nájdete nádherné stropné a nástenné maľby. Celá miestnosť je zdobená bohatými zlatými a fialovými hodvábmi. Trónová miestnosť zachytáva zaujatosť kráľa tým, že je kráľom. Tento dvojpodlažný priestor sa nesie v štýle byzantských kostolov a nachádza sa v ňom štvormetrový luster, prepracovaná mozaika na podlahe a maľovaná kupola. Irónia je, že v tejto miestnosti sa nikdy trón nenachádzal.

Zámok ako z rozprávky. Poznáte Neuschwanstein?
Tónová miestnosť – By: Steve SellersCC BY 2.0

Všetci turisti, ktorí sa rozhodnú zámok navštíviť, prídu najprv do Hohenschwangau, kde si môžu zakúpiť lístky, nachádza sa tu parkovisko, múzeum bavorských kráľov či ďalšie iné atrakcie. Od mesta Hohenschwangau sa potom môžu k zámku dostať pešo, kyvadlovým autobusom, alebo kočiarom. Pešo cesta k hradu trvá približne pol hodiny až 40 minút, no ak sa pre jeho návštevu rozhodnete, mali by ste rátať s tým, že ide o pomerne strmé stúpanie. Ak sa odveziete kočom, budete mať už naozaj pocit, že sa nachádzate v rozprávke.

https://www.instagram.com/p/BYaQ2JOHAD9/?tagged=neuschwanstein

https://www.instagram.com/p/BYaPOOpHyLn/?tagged=neuschwanstein

https://www.instagram.com/p/BYZcwKNHzBe/?tagged=neuschwanstein

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?