Colorada v Bolívii – záhadná červená lagúna

By: Nico Kaiser - CC BY 2.0

Latinská Amerika v sebe skrýva množstvo úžasných prírodných úkazov. Nájdu sa tu zákutia, ktoré nie sú známe iba pre svoju krásu, ale vynikajú aj svojou netradičnosťou a zvláštnosťou. Niektoré miesta vyzerajú tak neskutočné, že si môžeme položiť otázku, či sa nenachádzame v rozprávke. Toto je prípad aj Lagúny Colorada, alebo inak červenej lagúny.

Máme zaužívané, že pri predstave akejkoľvek vodnej plochy si hneď vybavíme modrú farbu. Niet divu, veď väčšina riek, jazier či morí je práve tejto farby. Akonáhle natrafíme na niečo, čo sa vymyká tomu, s čím sa naše oči bežne stretávajú, považujeme to za niečo neuveriteľné. Je tomu tak aj v prípade Lagúny Colorada. Aj keď sa to zdá nemožne, jej voda je červená.

laguna
By: NASA's Earth ObservatoryCC BY 2.0

Nachádza sa na juhozápade Bolívie blízko hraníc s Čile. Táto oblasť je známa mnohými atrakciami či zaujímavými miestami pre turistov. Červená lagúna je však tým menej známym turistickým miestom, no to jej neuberá na jej impozantnosti. Je situovaná 147 kilometrov od mesta Iquique. Leží v nadmorskej výške približne 3700 metrov a dosahuje teplotu od 40 do 50 stupňov Celzia, čo znemožňuje zvieratám priblížiť sa k nej.

Pri pohľade na lagúnu by sme mohli povedať, že je úplnou fantáziou a nie je ani možné, že vôbec existuje. No naozaj nejde o rozprávku a toto miesto je skutočné. Je pravda, že jeho existencia bola zaznamenaná až nedávno. O tejto oblasti vedeli iba miestni obyvatelia a až v roku 2009 ju zaregistroval Čilský národný turistický úrad. Stále je však toto miesto ako keby „vymazané z povrchu“, pretože niektoré mapy nepreukazujú jeho existenciu.

laguna
By: Revolution_FergCC BY 2.0

To, čo je na tomto mieste najviac zaujímavé, je práve farba vody. Vedci sa domnievajú, že  zafarbenie spôsobujú riasy, no miestni obyvatelia naďalej veria, že na dne lagúny spočíva nadprirodzená sila. Pôvodní domorodí obyvatelia, známi ako Aymarovia, sa na tomto mieste usadili pred stovkami rokov a zaslúžili sa o rozvoj jedinečných kultúrnych tradícií. Tie však vymizli s príchodom Inkov a z Caminy zmizli bez stopy. Dôvodom na ich odchod mohlo byť čokoľvek, no mnoho miestnych obyvateľov stále odmieta priblížiť sa k lagúne. Domnievajú sa, že je prekliata zlou silou a prináša nešťastie každému, kto sa priblíži k jej krvavým vodám. Legenda totiž hovorí, že pôvodní Aymarovia patrili diablovi. Pili vodu z lagúny a čoskoro všetci zahynuli. Pripisujú lagúne prekliatu silu a myslia si, že je zodpovedná aj za mnohé turistické zmiznutia.

Colorada v Bolívii - záhadná červená lagúna
By: Nico KaiserCC BY 2.0

Krvavo červená farba lagúny je teda spájaná s kliatbami a rôznymi špekuláciami. To platí aj o dvoch sesterských jazerách, ktoré sú zelené a žlté. Tie sú taktiež zahalené tajomstvami. Hovorí sa, že keď sa v ich blízkosti vyskytnú zlí či nepríjemní ľudia, tak sa na nich začnú vytvárať bubliny. Preto medzi miestnymi obyvateľmi existuje spoločné presvedčenie, že tieto farebné vody sú prejavmi samotného diabla.

Či už sú tieto nadprirodzené sily pravdou alebo nie, je dôležité navštíviť toto miesto s turistickým sprievodcom, ktorý je o tomto mieste oboznámený. Dôvodom je cesta k lagúne, ktorú tvorí mnoho nekompromisných cestičiek a je ľahké sa tu stratiť. Každý, kto už lagúnu navštívil, ostal okúzlený jej zvláštnou krásou. Je to skutočný zázrak prírody ukrytý v pustých horách, ktorý bol najlepšie zachovaným tajomstvom latinskoamerickej krajiny.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?