Sopečný ostrov s prevažne drsnou, no nádhernou krajinou. Patrí medzi najizolovanejšie ostrovy na svete. Jeho najslávnejším obyvateľom bol Napoleon Bonaparte. Už tušíte, o aký ostrov ide?
Ak ste tipovali ostrov Svätá Helena, nie ste na omyle. Vzdialený ostrov v Atlantickom oceáne leží približne 1950 kilometrov smerom na západ od juhozápadného pobrežia Afriky. Najbližšou pevninou je až Ascension Island, ktorý je vzdialený 1125 kilometrov smerom na severozápad.
Prvýkrát bol ostrov objavený v roku 1502 portugalskými obyvateľmi. Počas 17. storočia bola Svätá Helena strážená Britmi. Ostrov mal po stáročia svoj opodstatnený význam. Slúžil ako dôležitá zastávka pre lode smerujúce z Ázie a Južnej Afriky do Európy. Jeho dôležitosť ako prístavu sa znížila po otvorení Suezského prieplavu v roku 1869.
Svätá Helena sa však preslávila ako miesto exilu Napoleona Bonaparteho. Vyhnaný Britmi žil na ostrove od roku 1815 až do svojej smrti v roku 1821. V súčasnosti sa na ostrove nachádza jeho hrob. Napoleonove pozostatky by ste tu však hľadali márne. Sú uložené v Invalidovni v Paríži (Les Invalides). Napoleon strávil väčšinu času v meste Longwod House, v rovnomennom dome, kde aj napokon zomrel. Dom má niekoľko krídel a nachádza sa v ňom typ nábytku, ktorý by mal, keby tam žil. Väčšina originálov bola totiž prevezená z ostrova preč. Dom je dnes prevádzkovaný ako múzeum a je udržiavaný francúzskou vládou.
Ostrov je druhým najstarším britským zámorským územím hneď po Bermudách. Svätá Helena sa rozkladá na rozlohe 122 kilometrov štvorcových. Vzhľadom na sopečný pôvod ostrova je jeho terén ostrova prevažne drsný. Pobrežné oblasti sú pokryté sopečnou horninou a sú teplejšie a suchšie ako centrum ostrova. Najvyšším vrchom ostrova je Diana’s Peak, ktorý siaha do výšky 818 metrov nad morom. V roku 1996 sa stal prvým národným parkom na ostrove. Väčšina ostrova je pokrytá ľanom, ako odkaz bývalého priemyslu. V priebehu histórie došlo k dramatickej zmene prírody, čoho dôsledkom bolo vyhynutie pôvodných stromov a rastlín, medzi nimi aj olivovníkov. Dnes sa tu nachádzajú napríklad ebenové stromy a od roku 2002 na ostrove prebieha obnovovanie pôvodných lesov, ktoré sú vysádzané dobrovoľníkmi.
Keď bol ostrov objavený, bol pokrytý jedinečnou pôvodnou vegetáciou vrátane pozoruhodného druhu kapusty. Stred ostrova bol pokrytý hustým tropickým lesom, ale aj samotné pobrežné oblasti boli pravdepodobne celkom zelené.
Svätá Helena nie je domovom pôvodných suchozemských cicavcov, no bol tu zavedený chov hovädzieho dobytka, ale vyskytujú sa tu aj kozy, králiky či mačky a psy.
Najvýraznejšou obcou a zároveň hlavným mestom ostrova je Jamestown. Je pomerne do dĺžky rozsiahlym mestom s husto osídlenými ulicami. Kroviny a stromy zdobia rohové uličky, no okolitý terén je pomerne drsný a strmý. Nachádza sa tu množstvo skalnatých svahov, ktoré majú v niektorých prípadoch na svedomí aj poškodzovanie budov. Hlavným charakteristickým znakom mesta je Jacob’s Ladder. Ide o schodisko so 699 schodmi, ktoré bolo postavené v roku 1829 aby spojilo Jamestown s bývalou pevnosťou na Ladder Hill. Práve tento rebrík či schodisko je veľmi obľúbeným miestom pre turistov.
Život na ostrove je pomerne pomalý a nie ľahký. Neexistujú tu žiadne obchodné reťazce. Nájdete tu len zopár miestnych obchodov, ktoré sa zvyčajne zatvárajú už o 16-tej hodine. Regály v supermarketoch ostávajú zvyčajne prázdne, až kým nepríde ďalšia loď so zásobami, ktoré opäť ihneď zmiznú. Na ostrove neexistuje mobilná sieť a pripojenie k internetu je veľmi nestabilné. Ekonomika je slabá, takmer úplne je podporovaná s pomocou britskej vlády. Pretrvávajúcim problémom je nezamestnanosť a mnohí obyvatelia pracujú v zahraničí. Jedinou skutočnou príťažlivosťou ostrova pre turistov je jeho odľahlosť.
Od roku 2017 sa tu už však nachádza aj medzinárodné letisko. Od októbra minulého roku prevádzkuje pravidelnú leteckú dopravu poskytovanú spoločnosťou Airlink.