Vyzerá nevinne, no je nebezpečný. Aké tajomstvo skrýva potok Strid?

By: Steve Glover - CC BY 2.0

Rieka Wharfe v grófstve Yorkshire v Anglicku je prekrásnym miestom prechádzku, piknik či rekreáciu v prírode. No má svoju temnú stránku. Je ňou vodný úsek s názvom Strid, ktorý je považovaný za najnebezpečnejší na svete. 

Tento úsek rieky, respektíve potok vyzerá na prvý pohľad nevinne,  je však jednou z najnebezpečnejších pascí prírody. Ukrýva v sebe tajomstvo či skôr „prekvapenie“.  Pod jeho hladinou sa totiž nachádza hlboká priepasť so silnými spodnými prúdmi. Tie sú natoľko mocné, že so sebou stiahnu kohokoľvek a čokoľvek. Kombinácia skál a rýchlych spodných prúdov z tohto miesta vytvára obávanú oblasť.  Traduje sa, že ak niekto do potoka padol, už z neho živý nevyšiel. Občas sa ho ľudia odhodlajú preskočiť, no pád do vody v tomto prípade znamená istú smrť.

potok
By: Steve GloverCC BY 2.0

Keďže sa potok zdá byť neškodný, možno sa pýtate, ako je možné, že má tak neuveriteľnú a nebezpečnú silu. Odpoveď by sa vám naskytla pri prechádzke proti prúdu rieky. Približne o 90 metrov by ste sa dostali na miesto, kde tento malý prúd expanduje do bujnej rieky širokej takmer 10 metrov. V oblasti Bolton Abbey je rieka nútená pretlačiť sa cez úžinu, čo spôsobí, že neuveriteľná masa vody naberie obrovskú rýchlosť a hĺbku. To, že sa úžina zdá byť úzka, je len ilúzia. V skutočnosti sa pod brehmi potoka nachádza sieť jaskýň a tunelov. Ako hlboko teda Strid siaha, doposiaľ nik netuší.

potok
By: rawdonfoxCC BY 2.0

Samotné pomenovanie potoka môžeme hľadať v anglickom slovíčku „stride“, ktoré znamená prekročiť. Na prvý pohľad by sa vám totiž zdalo, že vyzerá úplne obyčajne a že jeho brehy sú tak blízko pri sebe, že je možné ich preskočiť. No tento nápad sa už stal niektorým odvážlivcom osudným.

Známa je tragédia z roku 2010, pri ktorej o život prišiel len osemročný chlapec. Hral sa v blízkosti potoka, keď sa pošmykol na strmom brehu rieky. Okoloidúci ho síce schmatol, no prúd bol tak silný, že chlapca stiahol pod hladinu a následne zmizol.

potok
By: Jack BerryCC BY 2.0

Dokonca, na počesť jednej z obetí potoka, mladíka menom William de Romilly, ktorý sa v roku 1154 pokúsil cez potok prejsť, bol založený kláštor Bolton. Pozemky, na ktorých dnes kláštor stojí, darovala jeho zarmútená matka. Túto tragédiu dokonca zvečnil aj básnik William Wordsworth v básni The Force of Prayer.  

 

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.