Vyzerá nevinne, no je nebezpečný. Aké tajomstvo skrýva potok Strid?

By: Steve Glover - CC BY 2.0

Rieka Wharfe v grófstve Yorkshire v Anglicku je prekrásnym miestom prechádzku, piknik či rekreáciu v prírode. No má svoju temnú stránku. Je ňou vodný úsek s názvom Strid, ktorý je považovaný za najnebezpečnejší na svete. 

Tento úsek rieky, respektíve potok vyzerá na prvý pohľad nevinne,  je však jednou z najnebezpečnejších pascí prírody. Ukrýva v sebe tajomstvo či skôr „prekvapenie“.  Pod jeho hladinou sa totiž nachádza hlboká priepasť so silnými spodnými prúdmi. Tie sú natoľko mocné, že so sebou stiahnu kohokoľvek a čokoľvek. Kombinácia skál a rýchlych spodných prúdov z tohto miesta vytvára obávanú oblasť.  Traduje sa, že ak niekto do potoka padol, už z neho živý nevyšiel. Občas sa ho ľudia odhodlajú preskočiť, no pád do vody v tomto prípade znamená istú smrť.

potok
By: Steve GloverCC BY 2.0

Keďže sa potok zdá byť neškodný, možno sa pýtate, ako je možné, že má tak neuveriteľnú a nebezpečnú silu. Odpoveď by sa vám naskytla pri prechádzke proti prúdu rieky. Približne o 90 metrov by ste sa dostali na miesto, kde tento malý prúd expanduje do bujnej rieky širokej takmer 10 metrov. V oblasti Bolton Abbey je rieka nútená pretlačiť sa cez úžinu, čo spôsobí, že neuveriteľná masa vody naberie obrovskú rýchlosť a hĺbku. To, že sa úžina zdá byť úzka, je len ilúzia. V skutočnosti sa pod brehmi potoka nachádza sieť jaskýň a tunelov. Ako hlboko teda Strid siaha, doposiaľ nik netuší.

potok
By: rawdonfoxCC BY 2.0

Samotné pomenovanie potoka môžeme hľadať v anglickom slovíčku „stride“, ktoré znamená prekročiť. Na prvý pohľad by sa vám totiž zdalo, že vyzerá úplne obyčajne a že jeho brehy sú tak blízko pri sebe, že je možné ich preskočiť. No tento nápad sa už stal niektorým odvážlivcom osudným.

Známa je tragédia z roku 2010, pri ktorej o život prišiel len osemročný chlapec. Hral sa v blízkosti potoka, keď sa pošmykol na strmom brehu rieky. Okoloidúci ho síce schmatol, no prúd bol tak silný, že chlapca stiahol pod hladinu a následne zmizol.

potok
By: Jack BerryCC BY 2.0

Dokonca, na počesť jednej z obetí potoka, mladíka menom William de Romilly, ktorý sa v roku 1154 pokúsil cez potok prejsť, bol založený kláštor Bolton. Pozemky, na ktorých dnes kláštor stojí, darovala jeho zarmútená matka. Túto tragédiu dokonca zvečnil aj básnik William Wordsworth v básni The Force of Prayer.

 

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?