VIDEO: Janka využila náš tip na letenky, spravila si TRIP po Portugalsku a natočila super videjko!

Do Portugalska som túžila ísť už dávno – akcia z Bratislavy do Porta, ktorú ste zverejnili rozhodla. Spiatočnú letenku sme si kúpili z Fara, keďže sme chceli krajinu precestovať zo severu na juh. Našu cestu sme začali v portugalských Benátkach – v Aveire.

Vystúpili sme v prekrásnej železničnej stanici, ktorej výzdoba nám pripomenula ako
Portugalci brázdili moria a objavovali nové krajiny. V Aveire sú autami tradičné farebné lode Moliceiros a cestami sú miestne kanály. Keď si spomínam na Aveiro, myslím na pekárničky, plné cukroviniek ovos moles v tvare mušlí, vôňu kávy a prímorskú osadu Costa Nova s pruhovanými domčekmi, ktoré vítali rybárov doma. A na Art Nouveau, samozrejme.

Takisto ako v Aveire, i v Porte sa nachádza nádherná železničná stanica Sao Bento, ktorej príbehy na stenách, vystavané z modro-bielych kachličiek azulejos, rozprávajú históriu Porta i celého Portugalska.

Pozorujúc študentov v čiernych plášťoch sa dozvedám, že J. K. Rowlingová v tomto očarujúcom meste v knižnici Livaria Lello čerpala inšpiráciu pre napísanie svojich kníh. Prechádzkou po vysokom netradičnom moste kráľa Luisa I. sa dá dostať na južný breh rieky Douro do mesta Vila Nova de Gaia, kde sa skladuje a dozrieva portské víno.  Keď sa stratíte v ošarpaných uličkách plných vínnych pivničiek, vône čerstvého prádla a historických domčekov s malými oknami a červenými strechami, si vaše srdce toto mesto rozhodne získa.

Lisabon na rozdiel od Porta ponúka o niečo modernejšiu architektúru a väčšie
centrum ako Porto, no my sme v ňom nenašli tú nádhernú mestskú atmosféru, ktorou Porto dýcha na každom rohu. Absolvovali sme tu však walking tour s najlepším výkladom v Európe (veľmi odporúčam Lisbon chillout tour so žltými odznakmi). Najviac mi bola v Lisabone blízka štvrť Alfama, ktorá sa ako jediná zachovala po zemetrasení a tsunami. Žijú tu chudobnejší Lisabončania a africkí prisťahovalci. Skoro nikto nerozumel anglicky, ale úsmevy stačili :).

Kráčali sme za sprievodkyňou a načúvali zaujímavým príbehom Lisabonu. Ku koncu tour, sa mi začali motať nohy z čerešňového likéru, ktorí na každom rohu ponúkali domáci, ale výhľad z hradu Sao Jorge ma bezpečne posadil na zadok.

Aj napriek tomu, že Lisabon ukrýva nespočetné množstvo zaujímavostí, oplatí sa
poobjavovať aj jeho okolie. V zelených portugalských kopcoch sa totižto ukrýva rozprávková Sintra.

Po prechádzke po krásnych záhradách a kamennom chodníku, park Merendas
prechádza do strmých schodov a pokojného lesa až sa dostanete do romantického paláca Nacional da Pena a ku Maurskému hradu. Postupne popri túre sa odkrývajú nádherné výhľady na mestečko, pohoria i oceán. Láska na prvý pohľad.

Našu cestu sme ako môžete vidieť vo videu ukončili v Algarve. Konečne po dvoch týždňoch sme pocítili teplo a horúce dotyky slnka. Na niekoľko dní sme si požičali motorku, aby sme mohli preskúmať celé južné pobrežie. Každý deň sme míňali rybárske mestečká s bielymi domami a úzkymi ulicami, výhľady na studený Atlantik, cítili vôňu oleandrov a zastavovali na strmých vápencových útesoch. Túto nespútanú krásu dopĺňal zvuk vĺn narážajúcich o pevninu a plachtiace čajky. Dokonalá idea slobody a lietania, ktorú nič neobmedzuje.

Atmosféra v Portugalsku je iná ako vo zvyšku Európy. Spomalená, podmanivá,
intímna. A melancholická, pokiaľ sa stratíte v Alfame, kde zastal čas, a z každého baru počuť fado.

Janka Bareková
IG: https://www.instagram.com/jankabarekova/

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

3 KOMENTÁRE

    • Zdravím 🙂 ono to posiela automaticky, keď si to v prehliadači nastavíte…asi ste tak v minulosti urobili. Treba si to vypnúť v nastaveniach vašeho prehliadača 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno