Via Krupp. Cesta na ostrove Capri ako umelecké dielo

cesta na skale
By: dr_tr - CC BY 2.0

Na južnej strane Neapolského zálivu leží jedna z najkrajších turistických ciest na svete. Jej domovom je ostrov Capri v Tyrhénskom mori. Via Krupp bola označná aj ako cesta, ktorá je sama o sebe umeleckým dielom. 

Každá z jej rovín je harmonicky usporiadaná a prináša iný pohľad a novú perspektívu na okolie. Via Krupp je skôr dláždený chodník ako cesta a pokrýva výškový rozdiel približne 100 metrov. Leží v blízkosti zálivu Marina Piccola a spája ju s Augustínovými záhradami.

Stavba cesty bola zadaná nemeckým priemyselníkom a oceánskym magnátom Friedrichom Alfredom Kruppom. Začiatkom 20. storočia požiadal inžiniera Emilia Mayera, aby cestu navrhol a postavil. Motiváciou na stavbu cesty bol pre Kruppa fakt, že miloval tento talianksy ostrov. Každý rok býval niekoľko mesiacov v hoteli Quisisana. Zároveň bol zanieteným morským biológom a so svojou loďou lovil v prístave Marina Piccola. Zámerom výstavby cesty bolo práve spojenie luxusného hotela s prístavom, kde kotvila jeho výskumná loď pre morskú biológiu.

cesta
By: Elliott BrownCC BY 2.0
cesta a more
By: Grace CourbisCC BY 2.0

Neďaleko Via Krupp ležia aj spomínané Augustínove záhrady (tal. Gardini di Augusto, ang. The Gardens of Augustus). Pôvodne boli známe pod názvom Krupp Gardens. Tieto botanické záhrady boli založené na začiatku 20. storočia práve už spomínaným priemyselníkom Kruppom. Pôvodný názov im vydržal do roku 1918, kedy boli premenované na svoj terajší názov.

záhrada
By: Elliott BrownCC BY 2.0
záhrada
By: Elliott BrownCC BY 2.0

Záhrady sú navrhnuté na terasách s výhľadom na more. Sú dôkazom bohatosti flóry ostrova Capri. Nájdete tam množstvo druhov okrasných rastlín a kvetov, jedny z nich sú aj pelargónie. Augustínove záhrady ponúkajú 180 stupňovú panorámu ostrova Capri, môžete pozorovať Mount Solaro, záliv Marina Piccola aj ostrov Faraglioni.

ostrov more
By: Le Montagne di VimarCC BY 2.0

V záhradách sa dokonca nachádza aj pomník Vladimíra Lenina, jedného z mála svojho druhu v Taliansku. Bol postavený v roku 1968 po schválení obecného uznesenia. Autorom je taliansky sochár Giacomo Manzu, ktorému prácu pridelilo sovietske veľvyslanectvo v Taliansku. Pamätník pozostáva z niekoľkých mramorových blokov. Nachádza sa v záhradách pred domom ruského spisovateľa Maxima Gorkého, ktorý v roku 1908 hostil Lenina.

záhrada
By: Elliott BrownCC BY 2.0

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?