Venta Rapid. Najširší vodopád v Európe

vodopád
By: Christine und Hagen Graf - CC BY 2.0

Len 2 metre vysoký vodopád Venta Rapid, alebo inak nazývaný aj Ventas Rumba, nachádzajúci sa v Lotyšsku, je považovaný za jeden z najmenších vodopádov na svete. No svoju malú výšku si kompenzuje impozantnou šírkou.

Vodopád vo svojej najväčšej šírke, ktorá je počas jarných povodní, meria až 270 metrov. To z neho robí najširší vodopád v celej Európe. Dokonca, aj počas leta, kedy je vody menej, je široký približne 250 metrov.

vodopád
By: Christine und Hagen GrafCC BY 2.0

Hoci je najširším vodopádom Európy, nie je typický divokosťou a vzrušením, ako je to v prípade iných obrovských vodopádov sveta. Je pokojnejším miestom a dokonca môžete cez neho prechádzať. Jeho krása spočíva v jeho okolitej prírode, ktorá na návštevníkov zapôsobí v každom ročnom období.

vodopád
By: zilupeCC BY 2.0

Vody rieky Venta padajú cez tvrdé vrstvy dolomitu, kde sa pod nimi na viacerých miestach nachádzajú krehkejšie vrstvy, ktoré rieka eroduje ľahšie. To prispieva k tomu, že existujúce bloky dolomitu nad nimi sem – tam padajú a týmto spôsobom sa vodopád pohybuje proti prúdu.

V stredoveku bol Venta Rapid prekážkou pre vnútrozemskú lodnú trasu. Preto sa v 17. storočí začala výstavba obchvatu okolo vodopádov, no vzhľadom k tomu, že lode boli čoraz väčšie, Venta sa ako spôsob vnútrozemskej vodnej cesty stal nemožná.

vodopád
By: Bernt RostadCC BY 2.0

Vždy na jar a na jeseň, keď sa hladina rieky dvihne a brehy sa stanú nižšími, nastáva trenie rýb. Lososy sa vracajú z mora do rieky. Plávajú proti prúdu rieky a snažia sa dostať cez vodopád skokom do vzduchu. Miestni rybári toto obdobie využívajú ako príležitosť na ich lov a umiestňujú špeciálne rybárske koše pozdĺž vodopádov. Počas jedného dňa sa im podarí uloviť okolo 80 až 100 lososov.

Pod vodopádmi sa nachádza historický tehlový most a malebné mestečko Kuldiga.

Venta Rapid. Najširší vodopád v Európe
By: Bernt RostadCC BY 2.0
vodopád
By: Christine und Hagen GrafCC BY 2.0
vodopád
By: Christine und Hagen GrafCC BY 2.0

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?