Venta Rapid. Najširší vodopád v Európe

vodopád
By: Christine und Hagen Graf - CC BY 2.0

Len 2 metre vysoký vodopád Venta Rapid, alebo inak nazývaný aj Ventas Rumba, nachádzajúci sa v Lotyšsku, je považovaný za jeden z najmenších vodopádov na svete. No svoju malú výšku si kompenzuje impozantnou šírkou.

Vodopád vo svojej najväčšej šírke, ktorá je počas jarných povodní, meria až 270 metrov. To z neho robí najširší vodopád v celej Európe. Dokonca, aj počas leta, kedy je vody menej, je široký približne 250 metrov.

vodopád
By: Christine und Hagen GrafCC BY 2.0

Hoci je najširším vodopádom Európy, nie je typický divokosťou a vzrušením, ako je to v prípade iných obrovských vodopádov sveta. Je pokojnejším miestom a dokonca môžete cez neho prechádzať. Jeho krása spočíva v jeho okolitej prírode, ktorá na návštevníkov zapôsobí v každom ročnom období. 

vodopád
By: zilupeCC BY 2.0

Vody rieky Venta padajú cez tvrdé vrstvy dolomitu, kde sa pod nimi na viacerých miestach nachádzajú krehkejšie vrstvy, ktoré rieka eroduje ľahšie. To prispieva k tomu, že existujúce bloky dolomitu nad nimi sem – tam padajú a týmto spôsobom sa vodopád pohybuje proti prúdu.

V stredoveku bol Venta Rapid prekážkou pre vnútrozemskú lodnú trasu. Preto sa v 17. storočí začala výstavba obchvatu okolo vodopádov, no vzhľadom k tomu, že lode boli čoraz väčšie, Venta sa ako spôsob vnútrozemskej vodnej cesty stal nemožná.

vodopád
By: Bernt RostadCC BY 2.0

Vždy na jar a na jeseň, keď sa hladina rieky dvihne a brehy sa stanú nižšími, nastáva trenie rýb. Lososy sa vracajú z mora do rieky. Plávajú proti prúdu rieky a snažia sa dostať cez vodopád skokom do vzduchu. Miestni rybári toto obdobie využívajú ako príležitosť na ich lov a umiestňujú špeciálne rybárske koše pozdĺž vodopádov. Počas jedného dňa sa im podarí uloviť okolo 80 až 100 lososov.

Pod vodopádmi sa nachádza historický tehlový most a malebné mestečko Kuldiga.

By: Bernt RostadCC BY 2.0
vodopád
By: Christine und Hagen GrafCC BY 2.0
vodopád
By: Christine und Hagen GrafCC BY 2.0

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.