Na úvod sa nám trošku predstavte, aby sme vedeli s kým máme tú česť.
Ahojte cestovatelia!! Snažili sme sa na nás nájsť niečo výnimočné čím vám vyrazíme dych ale pravda je taká, že niesme ničím odlišní od vás čitateľov. Sme dvaja úplne obyčajní ľudia, ktorí robili pár rokov v korporátoch, až nadišiel čas a povedali sme si, že by to chcelo zažiť niečo výnimočné, na čo budeme s vekom radi spomínať a možno nájdeme to svoje šťastie niekde na cestách. Na nete je veľa krásnych cestovateľských článkov a tak sme sa vybrali napísať aj my ten svoj vlastný príbeh. Obidvaja sa s odstupom času zhodujeme, že to bolo jedno z našich najlepších rozhodnutí a mať tú možnosť, nemenili by sme nič, možno iba to, že by sme šli ešte skôr.
Prečo ste si vybrali práve Filipíny? Juhovýchodná Ázia má toľko krásnych krajín.
Vždy sme chceli ísť na Bali, čo bol aj náš prvotný plán, ale ako sa hovorí človek mieni a život mení. Za to že sme nakoniec na Filipínach môžu víza, pár náhod a google.
Začneme teda od začiatku. Keď sme boli rozhodnutí ísť na Bali začali sme si zisťovať podrobnosti. Hneď prvá komplikácia boli víza. Pre Slovákov je bezvízový styk na jeden mesiac. Ak tam chcete byť dlhšie, dajú sa vybaviť polročné víza viacvstupové, avšak počas pol roku sa tam oficiálne môžete zdržať najviac 2 mesiace. Kedže na internetovej stránke Indonézskeho veľvyslanectva na Slovensku boli informácie pre nás trošku mätúce, volali sme priamo na konzulát, kde nám pán konzul všetko do telefónu vysvetlil. Telefónne číslo: +421-2-59200526 (http://www.indonesia.sk/index_sk.htm ). Vieme že sa to dá určite dáko vyriešiť, ale o tom by vedeli viac povedať Slováci čo žíjú tam. Takže táto opcia bola vzhľadom na naše plány, vycestovať minimálne na pol roka, nepriateľná.
Začali sme teda hľadať iné destinácie s priateľskejšími podmienkami. Srí Lanka (http://www.srilankaembassy.at/index.php/2015-01-28-05-31-23/visa ), Thajsko (http://www.thaiconsulate.sk/viza-a-konzularne-sluzby/viza.html ) a Malajzia (http://www.consulatemalaysia.sk/consul.html#consul ) sú na tom podobne ako Indonézia a vyhovujúce víza mali pre naše plány jedine Filipíny. Bezvízový styk na jeden mesiac s možnosťou ísť si predĺžiť víza na ďalších 59 dní na najbližší imigračný úrad za cca 150 eur a po uplynutí 59 dní si ich opätovne predĺžiť na ďalších 59 dní za poplatok nižší, cca 75 eur. Druhá možnosť bola vybaviť si jednoročné viacvstupové víza za 81 eur na Slovensku, s tým že každých 59 dní musíme vycestovať z krajiny, alebo si ich predĺžiť na už spomínanom imigračnom úrade. Zvolili sme túto možnosť a snažíme sa investovať radšej do krátkych výletov do okolitých krajín ako platiť imigračnému úradu za predĺženie pobytu.
Víza sme si vybavovali na honorárnom konzuláte v Bratislave (http://www.filipiny-konzulat.sk/index-3.html ). Konzulát sídli v budove spoločnosti Kon-rad pri Zlatých pieskoch, keďže honorárny konzul pre Filipíny je pán Konštiak, konateľ spoločnosti. Komunikovali sme s pani Miščíkovou, asistentkou honorárneho konzula. Na získanie víz sme potrebovali vyplniť formulár ktorý je na stránke konzulátu, fotku, fotokópiu pasu, fotokópiu spiatočnej letenky, výpis z bankového účtu a prehlásenie že sa vrátime na Slovensko po vypršaní víz v slovenskom aj anglickom jazyku.
Prečo práve ostrov Siargao keď Filipíny majú vyše 7000 ostrovov?
Naša priorita pri výbere ostrova boli vhodné podmieky na surfing a kitesurfing. Tu nám pomohol všemocný Google podľa ktorého je jasný víťaz pre oba športy Siargao. Sú tu surfové spoty pre začiatočníkov až po pro riderov. Najznámejšia je vlna Cloud 9, kde sa usporiadava jedno kolo z men’s Qualifying Series v surfingu. Tiež tu dostatočne fúka aj na kitesurf. Keďže karma fungovala, dostali sme cez kamošku Šorty, kontakt na Slovenku Dominiku, ktorá tu žije a vlastní útulnú kaviarničku so samými šmakmi, Pleasure Point Café (http://www.facebook.com/siargaocafe/ ) – odporúčame na ostrove navštíviť. Bola práve v Bratislave, čo sme využili a stretli sme sa osobne. Dominika, za čo jej veľmi ďakujeme, nám prezradila know-how na veľa vecí. Čo si tam treba vziať z domu, čo sa tam dá kúpiť a čo nie. Tiež nám ponúkla rentovať jej domček na prvé dva mesiace pokým sa zdrží na Slovensku. Inak odporúčame si zarezervovať ubytovanie na prvý týždeň cez internet a potom hľadať u lokálesov lacnejšiu alternatívu.
Na Filipínach ste už celkom dlho – čo vás na nich zaujalo najviac? V čom sú Filipínci iní ako my Slováci?
Najväčšie prekvapenie bola pre nás jednoznačne cena a kvalita potravín a jedla všeobecne. Hlavne na našom ostrove Siargao je väčší problém jesť nezdravo ako zdravo. Na večeru si dávame obvykle čerstvého tuniaka na grile, ovocie jeme hneď lebo inak sa nám pokazí – nie ako na Slovensku že ovocie vydrží „čerstvé“ týždne – a keď sa cítime už moc zdraví, dáme si na trhu grilovaný banán. Je to raj pre gurmánov a ľudí čo obľubujú zdravý štýl života.
Okrem jedla sú Filipíny zaujímavá krajina a stretnete sa tu s rôznymi kuriozitami. Napríklad jazyk. Oficiálna filipínština je filipínsky dialekt Tagalog, ktorým sa hovorí v Manile a v jej okolí. Okrem toho majú na Filipínach ešte 7 ďalších dialektov, napríklad Bisaya ktorým sa hovorí u nás na ostrove. Bol som v tom že to je niečo ako u nás východ vs. západ Slovenska, kde gro jazyka je to isté a lokálne sa používa zopár slov a spojení typických pre tú oblasť. Až kým som nevidel dvoch filipínčanov komunikovať lámavou angličtinou, jeden bol zo severu a druhý z ostrova a po filipínsky si proste nerozumeli a bolo pre nich ľahšie sa dohovoriť ako tak anglicky. Konečne som chápal prečo na mňa deti tak zvláštne pozerali keď som sa im v iných oblastiah prihováral Bisayou.
Ďalšou zvláštnosťou na Filipínach je ich spôsob vyberania absurdných poplatkov, ktoré vás ani nenapadnú že sa môžu vyberať. Napríklad prídete malou loďkou na maličký ostrov, zaplatíte „docking fee“, je tam drevený stolík kde sa najete a príde za vami človek že musíte zaplatiť „environmental fee“. Dojete, zaplatíte za jedlo a pomaly sa poberáte naspäť na loď, keď k vám priskočí ďalší človiečik že treba zaplatiť ešte fee za to že ste sedeli za stolom. A takto to funguje všade, napríklad letisko. Ak letíte preč z Filipín na medzištátnom lete, zaplatíte fee za to že opúšťate krajinu, 750 pesos (15eur). Idete trajektom na iný ostrov, zaplatíte si lístok, pár metrov ďalej si od vás vypýtajú „environmental fee“ a pri ďalšom okienku „terminal fee“. Väčšinou to sú malé čiastky, rádovo pár desiatok pesos, ale keď si už tretí krát dávam dole batoh aby som si vytiahol peňaženku, tak na tých usmiatych ľudí sem tam aj zazerám.
Ak by som mal filipínčanov charakterizovať jedným slovom, bolo by to Karaoke. Aj keď Karaoke pochádza z Japonska, na Filipínach našlo živnú pôdu. Filipínci spievajú stále, všetci a všade a to najmä vtedy keď niečo oslavujú. Vtedy si prenajmú prenosnú karaoke stanicu k sebe domov, volume dajú na maximum a spievajú nepreháňam non-stop od 7 rána do 10 večera, kedy ich zastaví až nočný kľud.
Čo sa týka kultúry tak by som povedal že filipínska a slovenská kultúra sú veľmi odlišné. Pre nás je napríklad ťažko pochopiteľné ako sa môžete s niekým na niečom dohodnúť ráno a poobede to už platiť nebude a pre nich zas že pre nás existuje niečo ako čas. Filipínci si z ničoho nerobia ťažkú hlavu. Prídete na vopred dohodnutú plavbu a zistíte že loď nieje na vode lebo je odliv. A tak vás a ďalších turistov zoberú a idete s kapitánom preniesť loď na vodu. V Európe by vás klienti za toto udupali, tuná sa to úsmevmi pozametá pod koberec a to je niečo čo by som si chcel od nich odniesť. Nerobit z komára somára, ako máme niekedy vo zvyku práve na Slovensku.
Niečo čo by si zas mohli filipínčania odniesť od nás je vedieť povedať nie. Veľmi ťažko sa tu s niekým dohadujete, pretože namiesto nie vám stále hovoria možno, spýtam sa otca/strýka/kamaráta/deda, neviem, uvidíme, rozmyslím si atď. O týchto väčších či menších rozdieloch by sa dal napísať celý román.
Koľko vás stojí život na Filipínach? Pokojne to môžete rozobrať na drobné. Koľko vás stojí strava, bývanie, cestovanie. A aký mesačný rozpočet si má človek, ktorý chce na Filipínach stráviť toľko času čo vy pripraviť.
Cena života veľmi záleží od toho aký štandard si zvolíte. Dá sa tu žiť veľmi draho ale aj veľmi lacno podľa toho aké máte nároky na bývanie, stravu atd.. Náš ostrov detailnejšie rozoberáme v 3 dielnej sérii na našom blogu. (http://hybajcestovat.sk/zivot-v-azii-alebo-co-sme-sa-tu-naucili-za-25-dni-prva-cast/)
My sme si vybrali tú zlatú strednú cestu. Náš mesačný rozpočet sa pohybuje niekde medzi 400-450 eurami na osobu, s tým že do tohoto budgetu nezapočítavame náklady na cestovanie – po ostrove aj mimo neho – a víza. Niekedy na cestovanie neminieme skoro nič, niekedy zas veľa – ako napríklad keď sme išli na 4 dni do Hong Kongu obnoviť si víza. Tiež si treba uvedomiť že máme veľkú výhodu v tom že sme pár a tak si veľa nákladov delíme, napríklad ubytovanie sa tu prenajíma na izby nie na počet ľudí – toľko isto by som platil za domček sám ako platíme dvaja.
Tak poďme to rozmeniť na drobné – náklady pre 2 osoby na mesiac:
Nájom – 240 eur
Samostatný domček, aircon, 1 izba, kúpeľňa a kuchyňa.
Elektrika – 40 eur
Motorka – 120 eur
Benzín – 30 eur.
Liter benzínu stojí cca 0,8 eur
Strava – 300 eur.
Na raňajky jeme väščinou ovocie cca za 3 eurá, cez horúci deň zobneme len nejaký snack ako napríklad oriešky za 1 euro a na večeru minimeme zvyčajne 6 eur. Vôbec sa neobmedzujeme, brucha máme nasýtené vždy keď treba.
Voda – 30 eur
Voda sa nedá piť z vodovodu. K nákladom prispievajú najmä malé flašky ktoré si kupujeme na výlety alebo na nich.
Pivo/bary/socialny život – 80 eur.
V baroch stojí rum s kolou 1 euro. Liter piva 2 eurá. A drinky západného charakteru ako napríklad Baylies sú drahé a ceny sú také isté ako v Európe. Všeobecné najlacnejší alkohol je tu rum, kde liter rumu stojí v obchode 2 eurá a zaujímavosťou je že v baroch je rum s kolou drahší ako dvojitý rum s kolou, keďže Coca Cola je drahšia ako rum.
Ako si tieto cestovateľské chúťky financujete? Pracujete aj na cestách? Alebo momentálne míňate našetrené úspory?
Momentálne míňame našetrené úspory, keďže sme si aj prostredníctvom cestovania chceli vyčistiť hlavy od práce. Zaujímavé však bolo zistiť na vlastnej koži, že keď človek nič nerobí tak sa nudí a to je horšie ako hlava preťažená, čo sme začali pociťovať už po prvom mesiaci, popri prípravách na Slovensku. Veľa našich známych nás obdivovalo že sme rozhodli ísť na cesty, také to „Ja by som strašne išiel s vami, ale..“, „Woow to je pecka, aj ja by som šiel, ale … „ Prosili nás aby sme im posielali fotky a dali vedieť ako sa máme. Vtedy nás napadlo založiť si náš blog, kde by sme sa s ostatními ľuďmi vedeli podeliť o naše zážitky, postrehy a fotky a ukázať im že odísť cestovať nieje až také komplikované ako si myslia a možno im aj touto cestou pomôcť prekonať to ich ALE.
Takže pracovať v tom štandardnom slova zmysle nepracujeme, ale nieje to ani že nič nerobíme, skôr máme čas a nové inšpirácie na veci ktoré nám prinášajú radosť a pomáhajú nám rozvíjať dávne a nové nápady. Momentálne je to už náš spomínaný blog, ktorý aj keď nám ešte finančne neprináša nič, dostávame sa skrz neho k zaujímavým ľuďom a produktom ktoré dostávame ako barter primárne za fotky a feedback ohľadom nich. Sú to produkty napríklad z whitedog.sk (www.whitedog.sk) , ivychytavky.sk (www.ivychytavky.sk) a fusakle.sk (www.fusakle.sk).
Popri blogu sme si rozbehli ešte ďalší projekt s názovm YogoVibe (http://www.yogovibe.com) , prostredníctvom ktorého chceme dať ľuďom možnosť aspoň na chvíľu zažiť to prostredie, oddych, krásu a ochutnať zážitky aké tu zažívame my. Práve teraz skončil prvý z našich dvoch pilotných kempov, Yoga Kemp ARAW, ktorý podľa ohlasov čo sme dostali dopadol vysoko nad naše očakávania a ľudia z neho ochadzali šťastní. 10. Novembra začne druhý z pilotných kempov, Yoga&Surf Kemp CHILLI (http://yogovibe.com/yogovibe-joganafilipinach/joga-surf-kemp-chilli/), zameraný na jógu a surf, čo sú dva športy ktoré idú ruka v ruke.
Máme ešte mnoho ďalších nápadov a je až obdivuhodné ako keď človek nieje utlmený nezáživnou prácou, napádajú ho samé parádne veci. Naša rada pre všetkých ľudí ktorí rozmýšľajú nad svojimi nápadmi, choďte cestovať, vyčistite si hlavu a uvidíte ako váš nápad sám od seba porastie.
Ktoré miesta na Filipínach vás zaujali najviac a odporučili by ste to všetkým ostatným? Keby si máte vybrať jedno známe miesto a jedno o ktorom sa až tak moc nehovorí ale určite stojí za návštevu.
Z filipínskych ostrovov sme navštívili Cebu Island a Siargao. Na Cebu Island sme boli tri dni a preskúmali sme jeho juh – oblasť Oslob. Vodopády tam boli úžasné, vychutnávali sme si ich v súkromí len s lokálnymi guajdami, avšak ospevované potápanie s whalesharkmi nás sklamalo. Bola to masovka, kde okolo jedného žraloka plávalo 20 turistov, čím pre nás celá atrakcia stratila čaro. Viac info o našom výlete sme už čitatelom ponúkli v článku o Oslobe.(http://hybajcestovat.sk/juh-ostrova-cebu-domov-zralokov-vodopadov/) .
Pre nás je však jasným víťazom ostrov Siargao a jeho okolie. Odporúčame tu navštíviť najmä menej obývaný sever ostrova v oblasti Pacifico, z ktorého cítiť príjemný vibe stvorený pre oddych a surfovanie na prázdnych surfových spotoch. Okolité ostrovy Dako Island a Guyam sú ako z katalógu a patria medzi našich favoritov pre jednodňové výlety.
Počuli sme od viacerých kamarátov, že ostrov Siquijor je nádherný je tam veľa šamanov, preto sa nazýva medzi lokálnymi aj black magic island a boja sa tam chodiť. Návštevníci naklonení šamanským retreatom si však ostrov nevedia vynachváliť a určite ho počas nášho pobytu na Filipínach pôjdeme preskúmať.
Za ten čas, čo ste na Filipínach strávili, ste sa o tejto krajine mnoho naučili. Keby ste svojmu mladšiemu ja mohli dať nejaké informácie a tipy pred tým ako by leteli na Filipíny, čo by to bolo?
Mať pri sebe dostatok hotovosti, keďže výber z bankomatov môže byť celkom problém. Všeobecné platí že bankomaty na Filipínach vám v jeden deň vydajú len sumu 20,000 PHP (400 eur), nech je váš denný limit na karte akýkoľvek. Najprv vám dajú 10,000 PHP (200 eur) za poplatok 200 PHP (4 eurá) a potom môžete vybrať ďalších 10,000 PHP za ten istý poplatok. Zahraničné karty nám zatiaľ fungovali len v bankomatoch DBP banky. Ostatné banky nám karty neakceptovali a pracovníci banky nám povedali, že ich bankomaty akceptujú len karty domáce.
Pred cestou si tiež overte u banky aký máte denný limit na výber hotovosti na území Filipín. Pre úzmenie Slovenska môžete mať nastavený limit napr. 400 eur, ale to neznamená že taký limit budete mať aj na Filipínach. V našej ZUNO banke máme denný limit na výber hotovosti na území Filipín 150 eur a nedá sa bohužiaľ navýšiť, ciže do Ázie určite nie so ZUNO.
Ďalšia rada je pre dievčatá. Na Siargau nie sú NIKDE dostať hygienické tampóny, sú tu iba vložky. Dokonca ani v Cebu City v shopping malloch. Preto si ich určite zoberte z domu aby ste nestratili ani jeden deň vysedávaním na pláži sledujúc lákavé vlny Pacifiku.
Ak rátate s tým že si na Siargau dokúpite kvalitné a lacné doplnky na surfovanie je to chyba, ktorá sa stala aj nám. Doplnky na surfovanie ako napríklad rash vesta, topánky do vody, plavky, žabky, šiltovky, slnečné okuliare etc. sú dostupné v surf shopoch, ale sú chabej kvality a predražené dokonca aj na európske pomery. Preto určite odporúčame si doniesť hore spomenuté veci z domu.
Filipíny sú predsa len celkom exotická krajina. Je potrebné sa pred cestou zaočkovať na nejaké ochorenie?
Nie je nič povinné, ale lekári odporúčajú vakcíny na žltačku A a B, tetanus a brušný týfus. Na žltačku A a B sme mali aplikovanú doživotnú vakcínu už v detstve. Tetanovku sme mali tiež z detstva, ale je potrebné si ju dať preočkovať každých 10 rokov. To sa dá spraviť u obvodnej dokotorky. Vakcínu na brušný týfus nám aplikovali na Cudzokrajnom v Bratislave (http://www.cudzokrajne.sk/) na Americkom námestí. Zaplatili sme tam za registráciu, vakcínu, podanie vakcíny a vystavenie zdravotného pasu dokopy 49 eur/os.
Ako vám chutila filipínska kuchyňa? Máte nejaké obľúbené jedlá?
Ako som už spomínal vyššie, jedlo je tu božské. Skôr to ale pramení z čerstvosti surovín ako kuchyne samotnej. Filipínska kuchyňa nieje až tak pestrá a chutná ako iné ázijské kuchyne. Keď ju porovnám s thajskou alebo čínskou, spôsob prípravy a výber jedál je rozhodne menej pestrý. Gro filipínskej kuchyne tvoria kurčatá, ryža a ryby. Pre nás sú najzaujímavejšie tie ryby, ktoré jeme skoro každý deň. Tá chuť a čerstvosť je bezkonkurenčná.
Ak by som si mal vybrať jedno najobľúbenejšie jedlo, bolo by to rozhodne jedlo s názvom Kinilaw. Je to surová ryba na tichomorský spôsob, niečo podobné ako španielske Seviche. Variácie tejto pochutiny sa dajú nájsť po celom tichomorí a každá rodina má svoj špecifický recept. Niečo ako u nás kapustnica, niekto ju varí so slivkami, niekto zemiaky krája, niekto dáva celé atď.. Presne tak to funguje aj tu, až na to, že to je kombinácia surovej ryby, chilli papričiek, cibule, zázvoru, uhorky a kokosového octu. Dadka zase veľmi obľubuje tekvicovú polievku, ktorá je tu senzačná. Všetkých čo sme doteraz na ňu zobrali, si ju nevedia vynachváliť. Kuchárky a kuchári na ňu nájdu recept v našom článku o miestnych pochutinách. (http://hybajcestovat.sk/12-lokalnych-filipinskych-smakov-ktore-musis-ochutnat/ )
V súvislosti s Filipínami sa objavujú aktuálne rôzne výstrahy, ktoré jednotlivé ministerstva adresujú turistom. Viete o tom niečo viac? Na ktoré miesta vo Filipínach by ste sa momentálne radšej nevydávali?
Neodporúča sa ísť na juhozápad súostrovia do oblasti Mindanao kde je skupina IS. Tam nechodia radi ani domáci. Pre iné časti Filipín sme nedostali od miestnych žiadne upozornenia. Samozrejmosťou je zdravý rozum ako nepohybovať sa večer sami po Manile alebo Cebu City. Lepšie je sa tam prepravovať taxíkmi a nechodiť zbytočne do nebezpečnejšícjh odľahlých štvrtí. Ak sa budete pohybovať po turistických miestach, mali by ste byť v poriadku. O žiadnych hrdlorezoch počas denného svetla sme nepočuli. A naše Siargao je úplne bezpečné, najväčšiu šancu máte, že vám na hlavu spadne kokos J
Aké sú vaše predchadzajuce cestovateľské skúsenosti? A ktorá z krajín, v ktorej ste už bolí vás najviac zaujala a prečo?
Cestovanie a spoznávanie nových krajov a mravov nás vždy bavilo. Spolu sme zatiaľ boli na dlhšie na 4 mesiace na Malte a 4 mesiace na Cypre. Príroda a ostrovný život tam bol krásny ale keď to spätne porovnáme so Siargao, bol to slabý odliatok toho čoho je príroda schopná a aké krásy vie vytvoriť.
V rámci Ázie sme ešte strávili pár dní už na spomínanom Cebu Island, kde sme preskúmali juh ostrova a v rámci povinného visa run-u sme po 59 dňoch strávených na Filipínach vycestovali do Hong Kongu, kde sme sa z ostrova zrazu ocitli vo veľkomeste. (http://hybajcestovat.sk/kulturny-sok-alias-hong-kong-1/ )
Aby sme však jednoznačne odpovedali na otázku, najviac nás zaujalo Siargao a to všetkým. Prírodou, surfingom, kitingom, jedlom a tiež kultúrou na ktorú sa v niekroych prípadoch privyká horšie a niekedy lepšie.. 🙂
A naopak, ktorú krajinu plánujete najbližšie navštíviť a preskúmať?
Na ceste z Filipín do Európy nechceme ísť priamou čiarou ale zažiť a vidieť aj okolité krajiny. Všetko samozrejme záleží od financií ktorými budeme disponovať. Krajina číslo jedna je určite Kambodža a ak budú priateľné ceny leteniek tak aj Laos, Malajzia a Thajsko.
Máte pomerne mladý blog, no už teraz je na ňom mnoho zaujímavých informácií. Na aké články sa môžeme najbližšie tešiť?
Najbližšie vyjde článok o tajomných bahenných jaskyniach v džungli a o lagúne plnej medúz. Pripravujeme aj rozhovor s konzulom SR(nájdete ho tu) o tom čo robiť ak vás postihne v zahraničí nejaké neštastie. V budúcnosti sa chceme viac sústrediť na jedlo a príbehy ľudí ktorých stretávame a inšpirujú nás a budeme sa snažiť tú inšpiráciu preniesť aj na vás, čitateľov.
Dobrá správa pre všetkých ľudí čo sa chystajú cestovať mimo Áziu je, že sme sa rozhodli už v blízkej budúcnosti otvoriť náš blog aj ďalším cestovateľom, ktorí sa chcú podeliť o ich zážitky a informácie z ciest. Hybajcestovať.sk už čoskoro nebude iba o Filipínach, ale o zaujímavých miestach po celom svete a osobné skúsenosti cestovateľov s nimi – na tie sa budeme sústrediť, nechceme prinášať holé fakty, ktoré si niekto nájde za minútu na Wikipédii. Dúfame, že bude veľkou inšpiráciou pre tých váhavejších, ktorí sa rozhodujú či niekam vyraziť alebo nie.
EDIT Letenkyzababku.sk: Blogovať pre Hybaj svet už môžete. Viac informácii TU
Otázka na záver trošku filozofickejšieho rázu – čo vám cestovanie dalo a čo vzalo? Prečo by ľudia, ktorí si čítajú tento rozhovor mali vstať a začať cestovať?
Pozitívami našeho cestovania sú noví ľudia, ktorých stretneme či už počas ich 2 týždňovej dovolenky alebo na podobnej dorbodružnej ceste ako sme my. Dozvedáme sa od nich veľa informácií o ich krajine, o ich pohľadoch a vo veľa prípadoch sú zdrojom inšpirácie.
Ďalším plusom cestovania je samozrejme spoznanie novej kultúry a zvykov. Tu si človek uvedomí čo sú naozajstné problémy. Či to keď sa ráno zobudíš a nemáš čo do úst alebo to že ti tvoj kaderník podstrihol vlasy o centimeter kratšie ako si si predstavoval.
Ako sme už spomenuli vyššie, cestovanie nám umožnilo odtrhnúť sa od bežného pracovného života, čím sa nám otvoril priestor a čas, rozmyslieť si čo nás naozaj baví po pracovnej stránke a ako to uskutočniť. Neverili by ste ako sa vo vás prebudí kreativita a chuť premýšľať čo podniknúť pre vaše potencionálne živobytie. Stokrát viac, ako keď si po fándej práci odovzdane sadnete doma na gauč alebo na stacionárny bycikel a nechce sa vám pohnúť ani jedným závitom.
A to najlepšie na záver. Jedlo. Spoznávanie a ochutnávanie nových surovin, plodov a jedál z nich urobených. Tá čerstvosť, kvalita a chuť! Nebíčko v papuľke.
Aj cestovanie má svoje mínusy. Musíme často krát opustiť svoju „komfort zónu“ a uskromniť sa s podmienakmi ktoré práve máme. Napríklad keď na ostrove vypne elektrina a voda a ostanete s namydlenou hlavou v tmavej kúpelni. O teplej sprche už ani nevravím. Čo nám chýba je najmä rodina a ľudia. Aj keď si píšeme a skypujeme, nie je to také isté. Naštastie nás veľa z nich bolo, či príde pozrieť a tak dobehneme čo sme doma zmeškali. A tiež nám chýbajú naše slovenské hory a lyžovanie. Ooo a halušky s bryndzou!…čo by sme za ne dali:).
WEB: http://www.hybajcestovat.sk
FB: https://www.facebook.com/hybajcestovat/