Údolie Douro. Čarovný domov portského vína

By: mat's eye - CC BY 2.0

Len necelých 100 kilometrov od portugalského Porta leží údolie prezývané aj ako začarované. Tento prívlastok si  zaslúžilo najmä vďaka kráse okolitej prírody a jej kúzlu. Údolie Douro je jednou z najstarších vinárskych oblastí na svete.

Údolie je obľúbeným miestom turistov, ktorých zaujíma vinohradnícka výroba. Zvedaví turisti sem prichádzajú objavovať výrobu a ochutnávať portské víno. Právo to je jedným z najväčších dôvodov, prečo sú miestni obyvatelia na údolie Douro mimoriadne pyšní. Oblasť je však destináciou aj pre milovníkov krásnej prírody a bohatých scenérií.

údolie
By: mat's eyeCC BY 2.0

Údolie patrí do zoznamu UNESCO a je najstarším vymedzeným vinárskym regiónom na svete. Hranice pre vinohrady boli určené v roku 1756. Zber hrozna a výroba vína sa datuje už 2000 rokov. Na oboch stranách rieky sa rozprestierajú terasovité polia, ktoré vytvárajú jedinečnosť tejto oblasti. Portugalsko je samo o sebe krajinou prekvitajúcou prírodnými krásami, no údolie Duoro je považované za jeden z korunovaných šperkov krajiny.

údolie
By: mat's eyeCC BY 2.0

Vidiecke domy v údolí, viac ako 100 rokov staré, boli prestavané na penzióny. Ponúkajú ubytovanie pre návštevníkov, ktorí si tak môžu vychutnať pokojné dni pri prehliadkach regiónu či ochutnávkach vín a učiť sa tak o kultúre od priateľských miestnych obyvateľov. Okrem toho turisti môžu využiť prehliadky vinohradov so sprievodcom. Hotel, ktorý bol prvýkrát vytvorený zo starých prístavných skladov v roku 1998, podľahol počas rokov niekoľkým prestavbám. Ponúka bledomodré a žlté miestnosti, ktoré sa napĺňajú svetlom odrážajúcim sa od hladiny rieky a ponúkajú výhľad na okolité zelené terasy.

vínne pole
By: François PhilippCC BY 2.0

Existuje niekoľko možností, ako sa do údolia dostať. Plavbou na rieke s odchodom z mesta Porto či vlakom, autom alebo dokonca aj vrtuľníkom. V údolí si okrem samotných vínnych polí a vína môžete vychutnať aj miestnu kuchyňu. Môžete sledovať miestnych obyvateľov, ktorí pripravujú mäso, ryby či zeleninu na rozličné spôsoby. Výnimkou nie sú ani syrové taniere, ktoré sprevádza pohár miestneho vína.

Ak by ste zatúžili dozvedieť sa viac o histórii regiónu, miestnej kultúre či kuchyni a víne, môžete navštíviť miestne múzeá. Jedným z nich je aj Duoro MuseumPeso da Régua. Pre aktívnejších návštevníkov údolie ponúka možnosť kanoistiky či jazdy na kajaku. Vychutnať si tak môžete krásu miestnej prírody, ale aj aktivity, ktoré vám trochu zvýšia adrenalín.

prístav
By: yawperCC BY 2.0
údolie a rieka
By: Howard LifshitzCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?