Hrad Eltz – týči sa nad riekou Mosela a je jedným z najpôsobivejších v Nemecku

hrad
By: linesinthesand - CC BY 2.0

Uhniezdený v kopcoch nad riekou Mosela leží stredoveký nemecký hrad Eltz. Môžete ho poznať aj pod názvom Burg Eltz. Týči sa na vysokom skalnatom hrebeni a je jedným z troch hradov v oblasti ľavého brehu Rýna, ktoré neboli nikdy zničené.

Leží nad brehmi rieky Mosela medzi mestami KoblenzTrier. Z troch strán je obklopený riekou Elzbach, ktorá je prítokom Mosely. Týči sa na skalnatom hrebeni vo výške 70 metrov, ktorý bol súčasťou dôležitej rímskej obchodnej cesty medzi bohatými poľnohospodárskymi oblasťami a ich trhmi.

hrad
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Hrad aj v dnešnej dobe vlastnia potomkovia rodiny Eltz, ktorá na hrade žila v 12. storočí, 33 generácií dozadu. Hrad je súčasťou spoločného dedičstva, je rozdelený do niekoľkých častí. Každá časť patrí rôznej rodine, respektíve rôznym odvetviam rodiny. Vlastníctvo takéhoto druhu sa vyskytuje v prípade, keď viacerí vlastníci jedného alebo viacerých území vybudovali hrad spoločne, keďže len veľmi bohatý lord by si mohol dovoliť postaviť takýto veľkolepý hrad na svojom území. Mnoho z rodín vlastnilo len určitú časť územia či len jednu malú dedinku, čo netvorilo dostatočnú základňu na to, aby si mohli dovoliť vybudovať hrad.

hrad
By: linesinthesandCC BY 2.0

Hrad Eltz sa považuje za jeden z najlepšie zachovaných hradov svojho druhu na svete. Jeho obnovenie sa realizovalo v 19. storočí pod rozkazom grófa Karla z Eltzu. Ďalšie neskoršie rekonštrukcie sa konali v rokoch 2009 – 2012 a dnes stojí hrad v plenj nádhere pripravený vítať svojich návštevníkov. Vyzerá ako z rozprávky. Je ukrytý hlboko v čarovnom lese a okolo neho sa rozprestiera ohromujúci hradný areál.

hrad
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Hlavná časť hradu pozostáva z rodinných častí. Tvorí ho osem poschodí a osem veží, ktoré dosahujú výšku od 30 do 40 metrov a je opevnený silnými vonkajšími stenami. Najstaršou časťou hradu je románsky chrám Plattelz.

hrad
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Podobne ako mnohé iné nemecké hrady, aj Burg Eltz bol pôvodne navrhnutý s obranným účelom. No jeho interiér ponúka zaujímavý pohľad na domáci život ranej modernej nemeckej šľachty a jeho vonkajšia časť pôsobí viac než impresívnym dojmom.

Keďže je ukrytý hlbšie v lese, dostanete sa k nemu buď pešo, alebo sa môžete odviesť kyvadlovým autobusom, ktorý premáva z parkoviska až priamo na hrad. Burg Eltz je pre verejnosť otvorený od začiatku apríla do začiatku novembra. Je jedným z najviac okúzľujúcich hradov, ktoré v Nemecku nájdete. Veď posúďte sami.

hrad
By: Justin LaBergeCC BY 2.0
hrad
By: Isaac WedinCC BY 2.0
hrad
By: Dirk VorderstraßeCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?