Turecko ponúka oveľa viac ako len letnú dovolenku pri mori

Knižnica Celsus, Efez, Turecko
Knižnica Celsus, Efez, Turecko

Turecko je krajina, kde sa stretáva viacero náboženských a kultúrnych tradícií, čo je vidieť na architektúre, umení, hudbe a každodennom živote ľudí. 

Spoznajte staroveké chrámy, byzantské kostoly, osmanské mešity a synagógy. Turecko má aj neuveriteľne rozmanitú prírodu, od pobreží Egejského a Stredozemného mora s nádhernými plážami až po dramatické horské reťazce, jazerá a národné parky. Návštevníci sú často ohromení teplým a priateľským prijatím od miestnych obyvateľov, ktorí sú hrdí na svoju kultúru a radi zdieľajú svoje tradície s cudzincami.

Ktoré miesta sa oplatí vidieť v Turecku ?

Bodrum

Mesto Bodrum je jedným z klenotov pobrežia Egejského mora a je známe svojou krásnou prístavnou atmosférou. Je popretkávané útulnými uličkami pomedzi staré kamenné budovy, s množstvom reštaurácií s tradičnými tureckými jedlami. Bodrum je tiež domovom historického hradu Bodrum Castle, kde sa nachádza múzeum s pozoruhodnou archeologickou expozíciou.

Hrad Bodrum, Turecko
Hrad Bodrum, Turecko

Izmir

Izmir je ďalším významným mestom na pobreží Egejského mora a je známe svojou kultúrnou rozmanitosťou a moderným prístupom k životu. Pri prechádzke pozdĺž nábrežia treba ochutnať špeciality na trhoch, ako je Kemeralti Market. Mesto ukrýva historické pamiatky, ako je Agora z 4. storočia pred n. l. a Kemeralti Camii, jednu z najstarších mešít v Izmire.

Efez

Efez je jedným z najlepšie zachovaných starovekých miest na svete a je nevyhnutnou zastávkou pre milovníkov histórie. Nachádza sa tu knižnica Celsus, Veľké divadlo a Chrámová ulica vypovedajúce o živote v starovekom Grécku a Ríme.

Knižnica Celsus, Efez, Turecko
Knižnica Celsus, Efez, Turecko

Pamukkale

Pamukkale, čo v preklade znamená „bavlnený hrad“, je jednou z najpozoruhodnejších prírodných atrakcií Turecka. Jeho terasy plné termálnej vody a vápenatých travertínových bazénov ponúkajú nezabudnuteľný pohľad. Blízko Pamukkale sa nachádza aj staroveké mesto Hierapolis, ktoré stojí za návštevu pre jeho archeologické zaujímavosti.

Vedeli ste, že… 

  • V zime sa Turecko môže pochváliť aj skvelými lyžiarskymi strediskami?

Uludağ blízko Bursy alebo Erciyes v Kayseri. Tieto destinácie ponúkajú vynikajúce podmienky pre lyžovanie a snowboarding, čo je prekvapenie pre tých, ktorí Turecko vnímajú len ako letnú destináciu.

  • Turecko sa stáva čoraz atraktívnejším miestom pre golfových nadšencov z celého sveta?

Golf sa stal dôležitou turistickou atrakciou v Turecku. Láka medzinárodných návštevníkov nielen vynikajúcimi ihriskami, ale aj prvotriednymi ubytovacími zariadeniami, teplým podnebím a vynikajúcim zákazníckym servisom. 

Golfové ihrisko v Turecku
Golfové ihrisko v Turecku

Antalya

Známa aj ako Turecká riviéra, je ďalšou nádhernou destináciou na pobreží Egejského mora. Toto miesto je obľúbené nielen pre svoje krásne pláže, ale aj pre historické pamiatky, ako je Hadriánova brána a staroveký amfiteáter Aspendos.

Amfiteáter Aspendos, Antalya, Turecko
Amfiteáter Aspendos, Antalya, Turecko

Cappadocia 

Oblasť známa svojimi pôsobivými skalnými formáciami, historickými podzemnými mestami a malebnými jaskynnými hotelmi.  Najväčší magnet tejto oblasti je let balónom, ktorý ponúka nezabudnuteľný výhľad na východ slnka nad krajinou, ktorá vyzerá akoby bola z iného sveta. 

Cappadocia, Turecko
Cappadocia, Turecko

Göbekli Tepe

Göbekli Tepe je najstarší známy kultový komplex na svete, datovaný do 10. až 8. storočia pred n. l. Nachádza sa v juhovýchodnom Turecku, neďaleko mesta Şanlıurfa.  Tento nález radikálne zmenil chápanie neolitickej revolúcie a vzniku raných civilizácií.

Nemrut Dag

Vrch Nemrut Dag je známy vďaka svojím gigantickým sochám a hrobkou kráľa Antiocha I. z Komagene. Toto miesto, zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ponúka jedinečný pohľad na starovekú históriu a nezabudnuteľný východ a západ slnka.

Istanbul

Mesto pre milovníkov histórie a kultúry, ktoré stojí na pomedzí Európy a Ázie, je domovom mnohých historických pamiatok vrátane Hagia Sophia, Modrej mešity, Topkapi paláca a Veže Galata. Istanbul je živý počas celého roka, s množstvom festivalov, trhov a kultúrnych podujatí.

Hagia Sophia, Instanbul, Turecko
Hagia Sophia, Instanbul, Turecko

Gaziantep

V juhovýchodnej časti Turecka sa nachádza Gaziantep, mesto známe svojou vynikajúcou kuchyňou a historickými trhmi. Gaziantep je považovaný za gastronomické hlavné mesto Turecka, kde si môžete vychutnať najlepšiu baklavu na svete.

Ankara

Hlavné mesto Turecka, ponúka tiež množstvo kultúrnych a historických atrakcií, vrátane Anitkabiru, mauzólea zakladateľa tureckej republiky Mustafu Kemala Atatürka. Mesto má bohatú kolekciu múzeí a galérií, ktoré prezentujú tureckú históriu, umenie a kultúru.

Sumela Monastery

Sumela Monastery je starobylý kláštor vytesaný do skaly, nachádzajúci sa v národnom parku Altındere v provincii Trabzon. Jeho poloha na strmých útesoch ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Kláštor je príkladom byzantskej architektúry a je známy svojimi freskami.

Kláštor Sumela, Turecko
Kláštor Sumela, Turecko

Safranbolu

Ďalšie mesto na severozápade Turecka, známe svojimi dobre zachovanými tradičnými osmanskými domami a historickým centrom, ktoré bolo zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Trója

Na severozápade Turecka leží Trója, slávne archeologické nálezisko, ktoré je neoddeliteľne spojené s Homérovou Iliadou a históriou starovekého Grécka. Návšteva Tróje je ako cesta späť v čase. Región ponúka krásne prírodné scenérie a lokálnu pohostinnosť.

Trója, Turecko
Trója, Turecko

Golfisti, historici, gurmáni, dobrodruhovia a každý, kto túži po kultúrnom obohatení, nájde v Turecku to svoje. Každé mesto, každá dedina a každý kút tejto krajiny rozpráva vlastný príbeh, ktorý čaká na to, aby bol objavený. Turecko je krajina, kde sa minulosť harmonicky snúbi s prítomnosťou a kde každá návšteva zanecháva pocit, že ešte stále je čo objavovať.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.9 / 5. Počítadlo: 22

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?