Tromsø. Mesto kde príroda a kultúra idú ruka v ruke

By: Luca Boldrini - CC BY 2.0

Tromsø je moderné mesto na severe Nórskam ktoré leží 350 kilometrov od arktického kruhu. Jeho poloha umožňuje návštevníkom obdivovať nádheru polárnej žiary. No nielen tento fenomén je lákadlom pre turistov. Mesto totiž ponúka množstvo aktivít, múzeí či dokonca botanickú záhradu.

Mesto patrí medzi najľudnatejšie obce Nórska s hustotou obyvateľstva, pričom jeho populácia neustále rastie. Aj napriek tomu, že leží na severe, je teplejšie ako väčšina iných miest, ktoré sa nachádzajú na rovnakej zemepisnej šírke. Vplýva na to prietok Golfského prúdu. Tromsø má dokonca miernejšie podnebie ako niektoré miesta smerom na juh. Golfský prúd tiež umožňuje rastu stromov aj napriek veľmi vysokej zemepisnej šírke.

mesto
By: Lars TiedeCC BY 2.0

Centrum mesta sa vyznačuje najvyšším počtom starých drevených domčekov v severnom Nórsku. Najstarší z nich pochádza z roku 1789. Tromso je kultúrnym centrom svojho regiónu a každoročne sa tu koná aj Medzinárodný filmový festival a Festival polárnej žiary. Práve tieto udalosti (no nielen), sem lákajú množstvo návštevníkov z celého sveta. Nájdete tu taktiež múzeum výtvarného umenia severného Nórska, kde môžete nájsť umelecké a remeselné diela od roku 1800 až po súčasnosť.

mesto
By: Bernt RostadCC BY 2.0

V zimnom období je mesto obrovským lákadlom najmä pre polárnu žiaru, ktorú je možné pozorovať na nočnej oblohe. Tromsø je z každej strany obklopené nedotknutou prírodou, čo z neho robí fantastické miesto, na ktorom môžete zažiť pohľad na prírodné zázraky. Fascinujúce sú stovky veľrýb, ktoré každú zimu vstupujú do fjordov okolo mesta. Dostatok snehu v zimných mesiacoch tiež zaručuje, že Tromsø je ideálnym miestom aj na lyžovanie či snowboardovanie. Zimné športy si na tomto mieste môžete vychutnať od novembra do konca mája.

domy
By: The Municipality of TromsoCC BY 2.0
polárny žiara
By: Marcelo QuinanCC BY 2.0

V lete sa Tromsø mení na mesto s dlhými jasnými nocami a nádhernou prírodou, ktorá ponúka možnosť turistiky či rybolovu. Je známe aj množstvom reštaurácií, ktoré sa špecializujú na čerstvé arktické ingrediencie. Okrem toho je mesto multikultúrnou komunitou s viac ako 100 národnosťami. Mesto je taktiež  procese certifikácie ako trvalo udržateľnej destinácie, ktorá sa snaží o znižovanie negatívneho vplyvu cestovného ruchu.

nočné mesto
By: Tydence DavisCC BY 2.0
prístav
By: Alexandre LavrovCC BY 2.0
domy
By: Lars TiedeCC BY 2.0
prístav
By: Iraia MartínezCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?