Top 5 cestovateľských destinácii alebo tipy kde stráviť leto od Simi Slovákovej

Veľmi rada čítam cestovateľské príspevky od blogerky a novinárky Simi Slovákovej.  Pri čítaní jej zážitkov máte pocit akoby ste boli ich súčasťou a atmosféru krajiny dokáže opísať tak autenticky, že si myslíte, že ste tam spolu s ňou.

Za svoju novinársku prácu získala nedávno ocenenie Zlatnu Penkalu- Zlaté pero od Croatia National Tourist Board. Odmenený článok o netradičných potulkách Chorvátskom si môžete prečítať na jej blogu www.tulajmesa.sk

Ak  ešte neviete čo s letom a chýba Vám inšpirácia, čítajte jej tipy!  Ak aj sa na cestu nevyberiete, čítanie určite neoľutujete. Slová pohladia dušu a predstavivosť, nádherné fotky budú pastvou pre oči… Príjemný estetický zážitok prajem J

 

Luang Prabang/Laos

Medzi bujnými lesmi sa ligocú zlatisté vežičky budhistických chrámov, roztrúsené po oboch stranách rieky Mekong.  Jednoduché drevené prístrešky sa striedajú so stavbami vo francúzskom štýle a rovnako ako dlhé chrumkavé bagety pripomínajú časy francúzskej kolonizácie.  Luang Prabang nesie nádych starého koloniálneho štýlu, no tradície a náboženstvo sú v ňom pevne zakorenené. Môžete tu vidieť zástup mníchov v oranžovo- šafranových rúchach kráčajúcich mestom pri východe slnka. V rukách držia nádoby na ryžu, do ktorých im ženy kľačiace pri ceste vkladajú almužnu – hŕstku ryže alebo trochu zeleniny .Tento starý rituál je pre miestnych posvätný a nemenný, opakuje sa každé ráno už stovky rokov. Hovorí sa, že každý laoský chlapec by si mal aspoň raz za život obliecť šafranové rúcho a stať sa mníchom. V Luang Prabang majú na to ideálne podmienky. Mestečko je vďaka 32 zachovaným chrámom zapísané vo svetom kultúrnom dedičstve Unesco a stalo sa duchovým centrom krajiny. Práve príroda je to, čo tomuto stratenému juhoázijskému mestu dáva to najväčšie čaro. Doslova ikonické sú vodopády Kuang Si Waterfalls. Začínajú v plytkých bazénoch na vrchole posvätnej hory, odkiaľ hlavný prúd vody s hukotom padá z obrovskej výšky. Vykúpať sa môžete v smaragdových jazierkach s malými kaskádami. Voda je priezračne čistá a osviežujúca. Počas tropických dní sa do džungle prichádzajú schladiť aj domáci a mnísi, ktorí sa s turistami radi rozprávajú a precvičia si tak angličtinu.

Chrám v Laose

Koh Rong Island/Kambodža

Nájsť dnes ostrov, ktorý by spĺňal predstavy dovolenkárov o stratenom raji je ťažké. Thajské ostrovy nimi boli v minulosti, no aj vďaka filmu The Beach, sa premenili na preplnené centrá turizmu. Avšak, ja som objavila takmer nedotknutý tropický raj,  Koh Rong Island v Kambodži. Na ostrove nie sú cesty. Ak chcete preskúmať viac ako len okolité pláže, musíte sa predrať naprieč džungľou na prekrásnu Long Beach,  alebo si zaplatiť čln, ktorým oboplávate pobrežie. Kto hľadá útek pred svetom, nech navštívi panenský ostrov Koh Rong Samloen, zamiluje si ho. Môžete tu šnorchlovať, potápať sa, vypožičať si kajak, alebo si večer s miestnymi zaplávať v spoločnosti svietiaceho planktónu. Pokojne prespite v stane na niektorej z opustených pláží a vychutnajte si atmosféru dovolenkového raja. Na Koh Rong Islande je o  program a aktivity postarané aj večer. Po zotmení rybárska dedina doslova ožíva. Zapĺňajú sa reštaurácie, miešajú drinky a pláž sa mení na tropický tanečný parket. Keďže ostrov nie je veľký, takmer všetci sa tu poznajú. Uvoľnená atmosfére vás strhne a nejeden večer sa na izbu vrátite až nad ránom. Kambodžania sú usmievavý a priateľský.  Deti zase roztomilé a zvedavé, najväčšiu radosť im urobí, ak si s nimi zahráme plážový futbal. Žije tu i veľa cudzincov, ktorý sa do ostrova zamilovali a už nedokázali odísť. Návrat z Koh Rongu kamkoľvek na svete je viac ako ťažký.

pozor kokosy kambodža

Malacca/Malajzia

Malacca! Tak znela odpoveď našich kamarátov z Kuala Lumpur na otázku, čo musíme okrem Batu Caves a Petronas Twin Tower vidieť v krajine s toľkými cestovateľskými možnosťami a prírodnými krásami akou je Malajzia. Opísali nám veľkolepý mestský štát s holandskými koloniálnymi stavbami, moslimským palácom a čínskou štvrťou Jonker street. Kedysi najslávnejší juhoázijský prístav, prekvitajúci vďaka obchodu s korením, dnes láka turistov z celého sveta. Ponúka jedinečný zážitok s bohatým historickým a kultúrnym pozadím troch svetov: európskeho, malajzijského a orientálneho. Domáci obyvatelia s typickými okrúhlymi črtami tváre rozprávajú portugalským nárečím a odriekajú kresťanské modlitby. Pri rieke sa krúti holandský mlyn a odpočíva loď prvých kolonizátorov. Mieša sa tu vôňa tulipánov, mora a exotického ovocia. Deň v Malacce ubehne cestovateľom rýchlo, no svoje neopakovateľné kúzlo nestráca ani večer. Väčšina ulíc  v centre mesta je červená, na žlto alebo bielo osvetlená. Nezabudnuteľnou sa tak stáva i romantická prechádzka na nábreží rieky Sungai Melaka. Nočný trh na Jonker street  je zase obrazom reálneho života domácich obyvateľov. Ak viete dobre zjednávať,  výhodne tu kúpite napríklad starožitnosti, či jedinečné remeselné výrobky.  Ochutnajte miestne špeciality ako kuracie gule s ryžou, reďkovkovú tortu, cendol (sladké kokosové mlieko so želé rezancami), wafle plnené nátierkou z kokosu, hrozno máčané v čokoláde, alebo kiwi v karameli.  S bruchom plným dobrôt sa vám budú príjemne sledovať tanečné predstavenia a sprievod v maskách.

malajzia

Národný park Paklenica/Chorvátsko

Ak Vás už omrzelo leňošenie s knihou na pláži, či ste skôr aktívnejší typ a nechce sa vám za dobrodružstvom cestovať niekam na druhú stranu sveta, Chorvátsko je tou správnou destináciou. Áno, počujete správne. Ak počas dovolenky túžite vidieť viac ako len priezračné more, slnečné pláže, do cestovnej tašky si zbaľte okrem plaviek aj pohodlné topánky, trekingové palice a dobrodružnú náladu.  Naozaj môže ľutovať každý, kto sám seba ukráti o zážitok spoznať „slovenské more“  trochu inak. Národný park Paklenica je súčasťou mohutného pásma Velebit, typického vápencového pohoria so strmými skalnými vrchmi, jaskyňami a krasovými útvarmi.  Môžete tu vyskúšať turistiku, bicyklovanie, motosafari, či lezenie po skalách. Záleží len na Vás, akým spôsobom sa rozhodnete objavovať krásy tohto miesta. V parku sa nachádza až 150 km označených trás, chodníkov a cieľov, ktoré môžete absolvovať. Mohutné skalné masívy a previsy, krištáľovo čistá rieka a početné jaskyne robia z tohto miesta skutočný bádateľský raj. Ostrieľaní turisti mieria vysoko do hôr, aby zdolali trasu:  Libinje – Sveto brdo – Vaganski vrh – Lipa staza – Paklenica – Starigrad. Park je okrem iného považovaný za Mekku mayovských filmov, pretože tu ležia najkrajšie a najznámejšie filmové miesta, ktoré ste mohli vidieť v kultovom Winnetovi. Ak vám nebude stačiť ich návšteva, môžete sa ubytovať rovnako ako kedysi filmový štáb v hoteli Alan. V jeho staršej časti zriadili múzeum ako spomienku na slávne časy nakrúcania.

národný park Paklenica

Chianti/Toskánsko

Prvé ranné lúče slnka prebúdzajú prírodu, prinavracajú krik a smiech do rušných ulíc romantických kamenných mestečiek. Vzduch je svieži a príjemne čerstvý, stále je v ňom cítiť rozmarín. Štebot vtákov sprevádza slnečné rána, dotvára atmosféru toskánskeho raja. Rozľahlé vinice a olivové háje lákajú na prechádzku v objatí sviežej zelene. Okrem toho famózne jedlo, rodinná pohoda a tá atmosféra! Vitajte v Chianti, v kraji gurmánov,  červeného vína, olivového oleja, hľúzoviek a vychýrených stejkov. Úzke kľukaté cesty sa vinú pomedzi malebné stredoveké dediny, zelené stráne a olivového háje. Vidiecke samoty a panské sídla z obdobia renesancie učupené na pahorkoch kopcov pôsobia majestátnym dojmom. Zub času k nim bol milosrdný a čo viac, pridáva na ich hodnote a veľkoleposti. Scenéria pôsobí dojmom ako by ju namaľovala šikovná ruka veľkého Michelangela. Hneď pochopíte, odkiaľ pramenil jeho sochársky talent a maliarske nadanie. Narodiť sa na mieste ako je Toskánsko, vás predurčuje stať sa  svetoznámym umelcom.  Kuchyňa sa v tejto časti sveta stala takmer posvätným miestom každej domácnosti.  Doslova sa v nej „čarujú“ vychýrené dobroty, stretáva sa v nej celá rodina a trávia v nej  toľko času, koľko je len možné. Taliani milujú jedlo a vedia si ho aj patrične vychutnať.  Najväčším tajomstvom miestnej kuchyne sú domáce a čerstvé suroviny. Bylinky, pestá, mäso, vajíčka, olivy, víno, olej, všetko z vlastnej produkcie. S ingredienciami ako tieto, sa šikovným kuchárom poľahky môže stať každý, dokonca i vy! Ešte postreh na záver. Prečo vás v Toskánsku nebolí aj po niekoľkých pohároch vína hlava?  Lebo ste sa zamilovali. Do krajiny, do kuchyne, spôsobu života. Či už je to osudová láska je iba na vás.

toskánska kuchyňa

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno