TOP 10 miest na Bali

By: Riza Nugraha - CC BY 2.0

Nesporný favorit Indonézskych viac ako 17 000 ostrovov, Bali, žije z povesti typického tropického raja. Kým niektoré oblasti Bali už niekoľko rokov sužuje „nadkomerčnosť“ (vysoké záujmy trhu, pozn. prekl.), stále existujú miesta, ktoré môžete pokojne navštíviť. Kultúre ostrova známeho ako „ostrov bohov“ dominuje unikátna forma hinduizmu, ktorý je zrejmý v každej forme každodenného života v Bali. z chrámov, ktorých ornamenty zdobia kúty ostrova, ale aj mnohých domácností. Nech už skúmame rozličnú kultúru obyvateľov, potápanie v korálových útesoch, výstup na bývalú sopku alebo opaľovanie na pláži, Bali má stále čo ponúknuť každodennému návštevníkovi.

1. SANUR BEACH

TOP 10 miest na Bali
By: java tourismCC BY 2.0

 

Ležiaca v dedine Denpasar na juhovýchode Bali, pokojná Sanur Beach je populárnou destináciou pre starších návštevníkov, ktorej vynáša prezývka „spiaca pláž“. Aj keď je to trochu nesprávne pomenovanie, veď je tam čo to vidieť aj robiť. Okrem tohto miesta, oblasť Sanur Beach ponúka niekoľko dôležitých historických pamiatok, vrátane chrámu Blanjong, v ktorom je stĺp s nápismi, ktorého pôvod sa datuje až do 9. storočia. V blízkosti múzea Le Mayeur mal domov impresionista Adrian Jean Le Mayeur a mnoho jeho diel.

2. NUSA LENBONGAN

TOP 10 miest na Bali
By: dany13CC BY 2.0

Nusa Lenbongan je malý ostrov nachádzajúci sa mimo juhovýchodného pobrežia ostrova. Je súčasťou provincie Bali a je tak malý, že si ho návštevníci môžu prezrieť pešo za tri či štyri hodiny. Nusa Lenbogan je obľúbenou výletnou destináciou. Ostrovné pláže lákajú najviac návštevníkov. Nazývaná po hubovom tvare koralov v mori, Mushroom Beach, neďaleko obce Jungutbat ponúka biely prachový piesok a čisté tyrkysové vody. Viaceré oblasti okolo Nusa Lembongan sú taktiež dobré na potápanie či šnorchlovanie s bohatým morským životom a zdravými koralmi. Surfovanie môže byť trochu preplnené, ale vlny sú dobré.

3. LOVINA

TOP 10 miest na Bali
By: chee.hongCC BY 2.0

Najväčším rezortom na severnom pobreží Bali, Lovina, je najznámejšia pre čierny sopečný piesok celej 5-kilometrovej pláže. Oblasť zahŕňa niekoľko malých dedín a je populárnym miestom pre šnorchlovanie a potápačské dobrodružstvá. Severné vody sú pokojnejšie ako tie južné, vďaka čomu je aj podmorský svet rozmanitejší. Miestni kapitáni organizujú tradičné stretnutia známe ako Perahu, aby vzali návštevníkov do najlepších potápačských oblastí. Pokojné more je perfektné pre plávanie a pozorovanie delfínov, čo robí oblasť ideálnou voľbou pre rodiny.

4. PURA LUHUR ULUWATU

TOP 10 miest na Bali
By: Jason ThienCC BY 2.0

Bukit Peninsula, nachádzajúci sa na južnejšej strane Bali je domovmo Pura Luhur Uluwatu. Uluwatu je jedným z deviatich hlavných hinduistických chrámov na ostrove. Svätyňa bola postavená v 11. storočí na okraji vápencových útesov, ktorých vrcholy vyčnievajú ponad more. Vstúpiť do svätostánku môžu síce len hinduistickí kňazi, návštevníci sú v oblasti vítaní a môžu si vychutnať pohľady s alebo bez sprievodcu. Vchod do chrámového komplexu lemujú sochy Gamesha a živé opice prosia o dary či hračky návštevníkov. Pre návštevníkov sa pravidelne pri západe slnka organizujú tance.

5. MOUNT BATUR

TOP 10 miest na Bali
By: Luke MaCC BY 2.0

Aj keď nejde o najvyšší vrch na Bali, Mount Batur má povesť jedného z najdramatickejších miest. Dominujúca severovýchodná oblasť Bali meria 1 717 metrov a je domovom občasných vulkánov, ktoré zahŕňajú štyri krátery, jazero a niekoľko dedín. Výstup na vrchol Mount Batur kvôli pozorovaniu východu slnka sa stalo obľúbenou aktivitou. Ide o pomerne jednoduchý výstup, ktorý priemerne trvá približne dve hodiny. Návštevníci prichádzajú na Mount Batur, aby videli Pura Ulun Batur, jeden z deviatich hinduistických chrámov.

6. KUTA BEACH

TOP 10 miest na Bali
By: Ed JohnsonCC BY 2.0

Ospalé rybárske dediny pri pláži Kuta získali v roku 1970 status skvelého miesta na surfovanie a je tomu tak aj doteraz. Od tej doby sa zaradili medzi popredné destinácie na Bali. Nachádzajú sa na južnom výbežku ostrova v obci Kelurahan, dlhého piesočného úseku, ktorý sa stal najlepšie udržiavanou plážou na ostrove. Je známa vďaka aktívnemu nočnému životu. Južná časť pláže je obvykle preplnená vo dne i v noci. Krátka prechádzka na severnom konci pláže však poskytuje návštevníkom pokojné noci samoty.

7. PURA BESAKIH

TOP 10 miest na Bali
By: Deni SaputraCC BY 2.0

Na svahoch Gunung Agung, najvyššej hory Bali, sa nachádza Pura Besakih. Je jedným z najdôležitejších deviatich chrámov ostrova postaveného na ochranu ostrova pred diablom. Svätyňa bola pomenovaná po „dračom bohovi“, ktorý veril, že žije hlboko v horách. Chrámový komplex zahŕňa viac než 28 budov na siedmich vzostupných terasách. Účasť na organizovanom výlete je najlepšia cesta, ako si prezrieť miesta vyhradené sprievodcami.

8. SEMINYAK

TOP 10 miest na Bali
By: Mark RoyCC BY 2.0

Nachádza sa na juhozápadnom pobreží ostrova Bali a je to malé mesto, ktoré bolo súčasťou mesta Kuta. zaznamenáva expanzívny rast. Navzdory jeho blízkosti ku Kute, je Seminyak jednou z najexkluzívnejších destinácií. Od jeho butikov a päťhviezdičkových reštaurácií po luxusné hotely a kúpele, mesto stále priťahuje dobre zarábajúcich cestujúcich z celého sveta. Hoci je surfing pre väčšinu plavcov zradný Seminyak Beach ponúka návštevníkom panoramický pohľad Indického oceánu a profesionálni surfisti si pojazdia na veľkých vlnách.

9. TANAH LOT

TOP 10 miest na Bali
By: Jos DielisCC BY 2.0

Tanah Lot je jedným z najznámejších hinduistických chrámov na Bali. nachádza sa na veľkej skale. Je súčasťou balijskej mytológie už stáročia. Chrám je jedným zo siedmich chrámov na mori, ktoré sú od seba vzdialené na dohľad a tvoria reťaz pozdĺž juhozápadného pobrežia ostrova Bali. Tanah Lot je jedným z najobľúbenejších miest, ktoré ľudia navštevujú. Preto sa stáva úplne vyťažovanou, najmä v neskorých popoludňajších hodinách a pred západom slnka. Oblasť medzi parkoviskom a plážou, priliehajúca k chrámu, je labyrintom obchodov, ktoré predávajú azda každú balijskú čačku. Potom, čo sa návštevníci prebojujú predajcami suvenírov na pláži, uvidia veľkolepý chrám na skale, len pár metrov od pobrežia.

10. UBUD

TOP 10 miest na Bali
By: Pandu AdnyanaCC BY 2.0

Sediac medzi terasami ryžových polí, ktoré sa šplhajú na predhoria centrálnych hôr, Ubud sa považuje za kultúrne srdce ostrova. Ubud je domovom najdôležitejších ostrovných múzeí, vrátane Neka Art Museum s ich rozsiahlou zbierkou obrazov ostrova. Každý deň sa tam konajú tanečné a hudobné predstavenia po celom meste, rovnako aj početné umelecké galérie a remeselnícke obchody otvárajú svoje dvere na preskúmanie. Hoci je Ubud dlho oceňovaný ako skvelé miesto na učenie sa o balijskej kultúre, turizmus v Ubude zaznamenal exponenciálny boom po tom, čo bol zobrazený v knihe a filme Jedz modli sa a miluj. Našťastie stačí malá prechádzka alebo jazda na bicykli, aby ste unikli od davu a komercie. Ubud je obklopený mierne zvlhnutými ryžovými poliami, ktoré tvoria krásny dojem zelene.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?