Lauterbrunnen – švajčiarske údolie v obklopení hôr a vodopádov

údolie
By: Noel Reynolds - CC BY 2.0

Mnohými turistami navštevované leží v obklopení krásnej švajčiarskej prírody. Majestátne masívne hory sú ochrancami miesta s názvom Lauterbrunnen.

Je jedným z najpôsobivejších údolí v Alpách medzi obrovskými skalnatými útvarmi. Môže sa pýšiť až 72 vodopádmi, údoliami, alpskými lúkami či pastvinami. Lauterbrunnen je jednou z najväčších chránených prírodných oblastí Švajčiarska.

údolie
By: keith.bellvayCC BY 2.0

Samotný názov tohto miesta naznačuje jeho veľkoleposť. „Lauter Brunnen“ môžeme doslovne preložiť ako mnoho fontán. Údolie je preplnené vodopádmi, pričom najznámejšie z nich sú vodopády Staubbach. Siahajú takmer 300 metrov od skalnatého previsu čo z nich robí jedny z najvyšších voľne padajúcich vodopádov v Európe. Nádherným fenoménom v tejto oblasti sú tiež vodopády Trümmelbach padajúce z výšky 200 metrov.

údolie
By: Noel ReynoldsCC BY 2.0
údolie
By: Spencer ThomasCC BY 2.0

Prvá zmienka o Lauterbrunnen sa objavuje v roku 1240 pod prezývkou jasný prameň. Je jedným z najhlbších údolí v alpskom reťazci. Navôkol sa rozprestierajú vápencové hory, ktoré sú na niektorých miestach mimoriadne strmé, až kolmé. Práve týmto horám vďačia mnohé vodopády za svoj vznik. Cez údolie preteká rieka Weisse Lütschine, ktorej zdroj pochádza z topenia sa snehu vysoko v horách, čím sa z nej stáva zdroj veľmi čistej vody.

údolie
By: Steve SellersCC BY 2.0

V lete je Lauterbrunnen skvelým miestom na turistiku a je východiskovým bodom pre niektoré z najznámejších exkurzií v regióne. Nachdza sa tu rekreačné stredisko Mürren či lanovka smerujúca na vrchol Mürren v nadmorskej výške 2971 metrov nad morom.

lanovka
Mürren – By: Vasile CotovanuCC BY 2.0
hory
Mürren – By: Vasile CotovanuCC BY 2.0

Niekoľko kilometrov od údolia Lauterbrunnen sa nachádza malá horská dedina Isenfluh. Je dostupná pozdĺž úzkej horskej cesty a leží na strmej skalnej terase vo výške 1024 metrov nad morom. Je východiskovým bodom pre nielen romantické prechádzky, no môžete si tu dokonca užiť aj jazdu na saniach.

údolie
By: Mike BeanCC BY 2.0
hory
By: Mike BeanCC BY 2.0

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?