Sprievodca mestom Zürich – toto si nenechajte újsť

zurich čo vidieť
Zdroj: pixabay.com

 

Najväčšie švajčiarske mesto je ekonomickým a kultúrnym centrom krajiny aj napriek tomu, že hlavné mesto je Bern. Každoročne sa objavuje na popredných miestach rebríčkov s najvyššou životnou úrovňou a na druhej strane, aj s najvyššími cenami.

Staré mesto

Centrum vás nadchne množstvom obchodov, reštaurácii, širokou ponukou kultúrnych či hudobných podujatí. Staré mesto rozdeľuje rieka Limmat na dve časti. Na ľavom brehu si pozrite čas Lindenhof, kde si Rimania vybudovali opevnenú osadu. Keďže je na malom kopci, naskytne sa vám pekný výhľad na opačnú stranu rieky. Zaujímavosťou je prehliadka domu na Spiegelgasse 17, kde v roku 1917 žil Lenin.

lindenhof zurich
Zdroj: pixabay.com

Bahnhofstrasse

Londýn má Oxford Street, Paríž má Champs Elysées, Viedeň má Mariahilfestrasse a Zürich má Bahnhofstrasse – najrušnejšia tepna v meste, ktorá je sídlom obchodov najzvučnejších značiek, významných stavieb, fontán či pouličných umelcov. Ak si chcete odniesť z Zürichu módne vychytávky, šperky či švajčiarske hodinky, Bahnhofstrasse je správne miesto.

Bahnhofstrasse zurich
By: Daniel LoboCC BY 2.0

Švajčiarske národné múzeum

Múzeum sídli v parku oproti hlavnej stanici a neogotická budova nápadne pripomína zámok. Návštevníkom ponúka jednu z najväčších zbierok ukazujúcu švajčiarsku kultúru v čase. Uvidíte tu viac ako 820 000 artefaktov – nielen historické sochy, maľby, ale aj zbrane, hodiny, keramiku, nábytok, šperky, mince a veľa iného.

Sprievodca mestom Zürich - toto si nenechajte újsť
By: James JonesCC BY 2.0

Fraumünster

Na západnom brehu rieky Limmat sa nachádza táto impozantná trojloďová gotická bazilika s jednou vežou, ktorá bola pôvodne založená ako opátstvo pre ženy aristokratky. Súčasná sakrálna stavba sa datuje do 13. storočia a jej najväčším lákadlom nie je bazilika samotná, ale päť farebných okien, ktoré vytvoril Marc Chagall v roku 1970. Každé znázorňuje inú náboženskú udalosť.

fraumunster zurich
By: Paul StockerCC BY 2.0

Kunsthaus

Uznávané múzeum ukrýva rozsiahlu zbierku umeleckých diel a plastík od staroveku až po súčasnosť. Medzi najzaujímavejšie kúsky rozhodne patria práce Moneta, Van Gogha alebo obrazy švajčiarskeho národného maliara – Edvarda Muncha. Marc Chagall, ktorý vytvoril farebné okná kostola Fraumünster, tu má tiež svoju expozíciu. Keďže dadaistický smer sa zrodil práve v Zürichu, nájdete tu veľa diel tejto školy. Zaujímavosťou je, že o múzeum sa stará Spoločnosť pre umenie Zürichu, ktorej história sa datuje až do roku 1787.

Kunsthaus Zürich
By: Ralf SteinbergerCC BY 2.0

Bürkliplatz a jazero Zürich

Prekrásne mestské námestie je pomenované po mestskom inžinierovi – Arnoldovi Bürklim, ktorý bol zodpovedný za výstavbu parku v okolí jazera. Nachádza sa presne tam, kde sa rieka Limmat vlieva do jazera Zürich. Od mája do októbra sa tu každú sobotu koná blší trh so stovkami stánkov. Tiež je tu prístav, odkiaľ sa môžete vybrať loďkou na jazero a pozorovať okolité vrcholy Álp. V súčasnej dobe sa práve na tomto námestí konajú mnohé kultúrne a hudobné podujatia.  

jazero zurich
Pohľad na jazero z Grossmünster, By: Chris BrownCC BY 2.0

Uetliberg

Vrch, ktorý sa s výškou 873 metrov vypína nad mestom, ponúka návštevníkom panoramatický výhľad nielen na mesto a jazero, ale aj na Alpy. Dostanete sa sem vlakovou linkou S10 zo stanice Selnau, cesta trvá približne 20 minút a na samotný vrchol ešte treba odkráčať pešo 10 minút.

uetliberg
By: Peter CoombeCC BY 2.0

Grossmünster

V historickej časti Zürichu nájdete aj túto okázalú protestantskú katedrálu s dvojitou vežou. Katedrála bola postavená v románskom štýle a patrí medzi tri najdôležitejšie kostoly v meste. Kostol pochádza z 12. storočia a podľa legendy dal kostol postaviť sám Karol Veľký.

grossmunster zurich
Zdroj: Ricardo Gomez Angel, unsplash.com

Výlet do Luzernu

Za scenériou ako z rozprávky sa vyberte 45 minút južne od Zurichu do mesta Luzern. V centre mesta dominuje drevený most Kappelbrucke, ktorý v roku 1993 takmer zničil požiar. Našťastie sa tak nestalo a most, ktorý sa začal stavať už v roku 1333 aj naďalej vytvára krásnu scenériu s okolitými vrchmi a jazerom Luzern.

luzern
Zdroj: Lin Mei, unsplash.com

Mount Pilatus

Na juhozápade Luzernu sa týči hora Pilatus, ktorú stredoveká legenda označuje ako bydlisko draka s liečivou silou. V kronikách sa v 17. storočí objavujú záznamy o drakovi, ktorého videli letieť z jednej jaskyne do druhej.

Samotná hora má niekoľko vrcholov a ten najvyšší má 2188 m.n.m. Milovníci alplskej turistiky za štyri hodiny môžu horu s nádherným výhľadom na Luzern zdolať pešo. Alternatívna cesta je jazda lanovkou.

Sprievodca mestom Zürich - toto si nenechajte újsť
By: Kosala BandaraCC BY 2.0

Dúfam že sa vám naše tipy páčili. Ak chcete preskúmať aj širšie okolie, požičajte si auto aspoň na pár dní :). Odporúča: www.AutodielyOnline24.sk

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.3 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?