11 najzaujímavejších mostov v Európe

Tower Bridge Londýn
Zdroj: Unsplash.com

Tak, ako je Európa plná ikonických budov, ktoré sú typické pre to ktoré mesto či krajinu, rovnako neodmysliteľné sú aj mosty. Niektoré majú za sebou dramatické príbehy, iné zasa museli čeliť rozbúreným riekam. Vybrali sme 11 mostov, ktoré patria v Európe medzi architektonické skvosty. 

1. Pont du Gard, Gard, Francúzsko

3-poschodový akvadukt bol postavený za rímskych čias. Najvyššie poschodie siaha do výšky 49 metrov a celková dĺžka mostu je 275 metrov. Do 9. storočia privádzal vodu do mesta Nimes. Zaujímavosťou je, že most bol kompletne postavený bez použitia malty.

V minulosti ho samotní Francúzi takmer zničili, no našťastie sa spamätali a venovali nemalé prostriedky na rekonštrukciu mosta. Vďaka tomu úspešne odoláva povodniam a v roku 1985 bol zapísaný do dedičstva UNESCO.

Most stojí na polceste medzi mestami Nimes a Avignon, z oboch trvá cesta asi 30 minút autom.

2. Kapellbrucke, Luzern, Švajčiarsko

Nádherný drevený most s vežou Wasserturm sú dominantou mesta Luzern vo Švajčiarsku. Most bol postavený už v roku 1333 a jeho vnútro obsahuje maľby dokumentujúce udalosti, ktoré sa diali v meste. Bohužiaľ, väčšina z nich bola zničená požiarom v roku 1993. Drevená konštrukcia mostu bola tiež poškodená, no krátko na to sa ho podarilo zrekonštruovať a opäť otvoriť.

3. Ponte Vecchio, Florencia, Taliansko

Spája brehy rieky Arno a v historických zmienkach sa objavuje už na konci 10. storočia. Až do roku 1218 bol jediný most v meste. Odolal niekoľkým záplavám a ako jediný florenstský most nebol zničený ani počas 2. svetovej vojny. Dnes plný obchodov so šperkami a diamantmi a v jeho okolí sú tie najluxusnejšie reštaurácie v celej Florencii.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marco Ciofalo (@marcodigispace) on

4. Ponte Dom Luís I., Porto, Portugalsko

Majstrovské dielo Gustava Eiffela je ďalšou z ukážok jeho famóznej práce, ktorú o niekoľko rokov neskôr ukázal pri stavbe Eiffelovej veže. Most bol dokončený v roku 1886 a držal dlhé roky prvenstvo za najväčší železný oblúk.

Stavba, ktorá sa objavuje snáď na každom zábere z Porta, ho spája s mestom Vila Nova de Gadia na opačnej strane rieky Douro. Po vrchnej časti jazdí metro a spodná je otvorená pre chodcov, cyklistov a autá.

TIP: Čítajte tiež, ako vidí Portugalsko Dominika, ktorá tam strávila 6 mesiacov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dani Gabrielli (@danigabriellii) on

5. Puente Nuevo, Ronda, Španielsko

98 metrov vysoký most ponad roklinu v meste Ronda pri španielskej Seville bol postavený na žiadosť miestnych, aby spojil centrum mesta s hornatou časťou na druhej strane rokliny.

Pôvodný most, ktorý nad roklinou stál bol dokončený v roku 1734 a mal iba jeden oblúk. Mesto sa však zaľudňovalo a v roku 1741 sa zrútil kvôli poškodeniu hustou premávkou a v rokline zahynulo 50 ľudí.

Súčasný most sa staval dlhých 34 rokov a dokončili ho v roku 1793. Nad stredným oblúkom je postavená miestnosť, ktorá sa kedysi využívala aj ako väzenie.

Ronda's new bridge #ronda #andalucia #puentenuevo #spain??

A post shared by Artem Gadzhiev (@xaeros) on

6. Stari Most, Mostar, Bosna a Hercegovina

Juhobosnianske mesto Mostar ukrýva jednu z najznámejších pamiatok celej krajiny. Stari Most nahradil v 16. storočí nestabilný drevený most cez rieku Neretva. Nepoškodený stál vyše 400 rokov, až kým nebol poškodený počas chorvátsko – bosnianskej vojny v roku 1993.

Oprava trvala 9 rokov a most bol opäť otvorený v roku 2004. Najkrajší výhľad na 24 metrov vysoký most s riekou a okolitými horami si užijete z minaretu mešity Koskin-Mehmed Pasha.

7. Tower Bridge, Londýn, Veľká Británia

Neprehliadnuteľný zdvíhací most Tower Bridge je asi najčastejším obrázkom z Londýna. Ročne sa zdvihne asi 1000-krát, pričom lode musia požiadať o prejazd minimálne 24 hodín vopred.

Medzi vežami je vybudovaný priehľadný chodník, z ktorého mi môžete pozrieť zdvíhaciu časť. Veže tiež skrývajú múzeum, kde sa dozviete viac o celom fungovaní mostu a jeho konštrukcii. Pozrieť si tiež môžete množstvo fotografií alebo dokumentárny film.

Tower Bridge ? Quem já viu ela se abrindo? ????? #towerbridge #londres #loucosporlondres #brasileirosemlondres #dicasdelondres ? @carlacostelini

A post shared by Londres para Principiantes ?? (@londresparaprincipiantes) on

TIP na čítanie: Aké ďalšie miesta v Londýne nevynechať sme spísali do samostatného článku.

8. Viadukt Garabit, Cantal, Francúzsko

Ďalšie dielo Gustava Eiffela z obdobia, kedy navrhol aj most cez rieku Douro v Porte. Pri projekte viaduktu sa objavili rovnaké problémy, s akými si Eiffel už raz porazil pri stavbe mostu v Porte, preto ani nebolo usporiadané štandardné výberové konanie a projekt bol odklepnutý Eiffelovi. Cez 95 metrov vysoký viadukt ponad rieku Truyère vedie železnica, čo bol hlavný dôvod jeho výstavby.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Goiot92_photo (@goiot92_photo) on

9. Basteibrücke, Rathen, Nemecko

Impozantný 76 metrov dlhý kamenný most vedie cez skaly vo výške 196 metrov nad riekou Labe. Keď sa vydáte smerom k mostu, pred schodmi odbočte doprava a skôr než sa prejdete po samotnom moste, užite si panoramatický výhľad naň aj s okolitými horami a rôznými skalnými útvarmi.

Monday Blues ? #takeme? #holidayblues #familytrip #hike #basteibrücke #saxony ?? #templerun ?#wanderlust #travelbug ??

A post shared by Janice Azzopardi (@janice2593) on

10. Pont Saint Bénézet, Avignon, Francúzsko

Pont St. Bénezet je jeho pôvodné meno mostu v provensálskom meste Avignon. Jeho konštrukcia mala 22 oblúkov. V 17. storočí Avignon poriadne potrápili záplavy na rieke Rhona a finančná situácia nedovoľovala most udržiavať. Preto sú zachované iba 4 oblúky a most končí uprostred rieky Rhona.

TIP: Prečítajte si viac o tom, čo sa oplatí vidieť v Provensálsku.

The bridge that is just half

A post shared by Bernardo Ferreira (@bernardogilferreira) on

11. Most Øresund, Malmö a Kodaň, Švédsko a Dánsko

7845 metrov dlhý most spája švédské mesto Malmö s dánskym hlavným mestom Kodaň. Škandinávske krajiny plánovali výstavbu mostu dlhé roky, no definitívna dohoda bola podpísaná v roku 1991. Slávnostného otvorenia v roku 2000 sa zúčastnil švédsky kráľ aj dánska kráľovná.

Súčasťou mostu je umelý ostrov Peberholm, ktorý vytvára prechod medzi mostom a tunelom. Okrem automobilovej prepravy je vybudované aj nižšie podlažie mostu so železničnou traťou. Zaujímavosťou je, že z Dánska smerom do Švédska smeruje viac ľudí.

#Øresundstunnelen #Peberholm #København #portal #tunnel

A post shared by Øresundsbron (@oresundsbron) on

Videli ste v Európe iné krásne mosty, ktoré vás zaujali?

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počítadlo: 11

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?