Spreewald. Poznáte „nemecké Benátky“?

By: Derbeth - CC BY 2.0

Nádherná biosférická rezervácia, ktorá sa rozprestiera v okolí rieky Spree, leží v nemeckom štáte Brandenbursko.  Rieka tu meandruje stovkami malých vodných tokov a prechádza cez nedotknuté lesy a lúky. Ponúka sa ako jedna z najkrajších a najviac zelených dovolenkových destinácií Nemecka.

Spreewald leží približne 100 kilometrov smerom na juhovýchod od Berlína. Tak ako väčšina z Brandenburgu, aj vznik tejto rezervácie bol formovaný v poslednej dobe ľadovej. Za túto nádheru môžeme ďakovať ustupujúcim ľadovcom, ktoré sa začali roztápať a keď zmizli, zanechali za sebou sieť malých potokov. S postupom času sa na v tomto regióne objavili aj močariská s hustými lesmi borovíc, briez, vŕb či dubov.

História osídlenia tejto oblasti siaha už do 2. storočia, keď ju obývali germánske kmene. Až o niekoľko storočí neskôr im spoločnosť prišli robiť prví slovanskí osadníci. Ich zásluhou sa Spreewald rozvinul do kultivovanej krajiny. S rozvojom poľnohospodárstva ustúpila značná časť lesov a krajina sa začala vyznačovať mozaikami polí, lúk či pasienkov.

rieka
By: A_PeachCC BY 2.0

V súčasnosti je Spreewald považovaná za jednu z najobľúbenejších turistických destinácií vo východnom Nemecku. Je to práve vďaka prírode, ktorú ponúka. Charakterizujú ju vodné cesty, nedotknuté lesymalebné farmy. Nájdete tu prírodu až neuveriteľne nedotknutú a rozmanitú, ktorá je súčasne domovom mnohých vzácnych druhov zvierat a rastlín. Oblasť pozostáva z piesčitých ostrovov, na ktorých nájdete poľnohospodárske, ale aj obytné domy. Každý statok či farma má svoj vlastný malý prístav a loď, ktorou sa preváža úroda a ktorou deti chodia do školy.

By: gravitat-OFFCC BY 2.0

Skutočná krása regiónu spočíva okrem neuveriteľnej prírody aj v zložitej sieti potokov, ktorú môžete preskúmať výletom loďou. Spreewald môžete navštíviť kedykoľvek počas roka. Ponúka množstvo rekreačných aktivít a nachádza sa tu veľa malých mestečiek či dedín. Najväčším z miest je Lübben, ktoré obýva približne 14 tisíc obyvateľov. Zaujímavosťou je, že oblasť Spreewald je známa aj svojimi nakladanými uhorkami. 😊

By: gravitat-OFFCC BY 2.0
By: gravitat-OFFCC BY 2.0

Už viac ako 20 rokov je biosférická rezervácia súčasťou UNESCO. Môže sa pýšiť rozlohou 475 kilometrov štvorcových a sieťou splavných vodných ciest dlhou 300 kilometrov. To (a nielen) z nej robí zaujímavým a nádherným miestom na objavovanie. Najlepší spôsob, ako sa do objavovania pustiť, je prostredníctvom kanálov. Množstvo lodných či dopravných staníc ponúka možnosť prenajať si kajaky či kanoe. V rezervácii máte tiež možnosť zvoliť si najlacnejšiu formu ubytovania, teda kemping. V prípade, že plánujete výlet na viac ako jeden deň, máte tak za pár eur na noc o nocľah postarané. Okrem lodnej dopravy môžete krásy regiónu odhaľovať aj prostredníctvom cyklistických trás a turistických chodníkov.

By: gravitat-OFFCC BY 2.0
By: stachelbeerCC BY 2.0
By: gravitat-OFFCC BY 2.0
By: gravitat-OFFCC BY 2.0
By: gravitat-OFFCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.