Skvost nad riekou Mosela. Poznáte cisársky hrad v nemeckom Cocheme?

By: Johan Neven - CC BY 2.0

Staré múry majestátne sa týčiace nad údolím rieky Mosela sú pozvánkou a zároveň lákadlom pre každého nadšenca histórie a kultúry. Reč je o cisárskom hrade v Cocheme, ktorý sa týči na mohutnom skalnom úseku.

Hrad Cochem sa stal hlavným lákadlom a dominantou rovnomenného mestečka, ktoré sa vyznačuje príjemnou a romantickou atmosférou. História hradu siaha približne do roku 1000, kedy bol postavený palatínom menom Ezzo, ktorý bol synom a nástupcom palatína Hermanna Pusiliusa. Prvá písomná zmienka o hrade sa vyskytla v roku 1051. Hrad Cochem sa stal cisárskym v období, keď v Nemecku vládla dynastia Stauferov.

hrad cochem
By: Johan NevenCC BY 2.0

Keď skupina vojakov kráľa Ľudovíta XIV., nazývaného aj Kráľ Slnko, napadla RýnMoselskú oblasť v roku 1688, aj hrad Cochem bol obsadený.  Francúzskym vojakom sa podarilo hrad podpáliť a taktiež sa „zaslúžili“ o zničenie mesta. Hrad zostal v ruinách až do roku 1868, kedy sa ho rozhodol odkúpiť berlínsky obchodník Louis Ravené. Ten krátko po kúpe začal hrad renovovať. Celá stavba sa zrekonštruovala vo vtedajšom populárnom novogotickom architektonickom štýle, ktorý korešpondoval s romantickými módnymi ideálmi v 19. storočí v Nemecku. Existoval trend, na základe ktorého si bohatí a zabezpečení jedinci kupovali zrúcaniny hradov a prerábali ich na letné rezidencie pre ich rodiny. Tento trend nasledovala aj rodina Ravené a využívala hrad ako svoju letnú destináciu.

hrad cochem
By: Justin LaBergeCC BY 2.0

V súčasnosti je hrad stále vybavený renesančným a barokovým nábytkom, ktorý rodina Ravené starostlivo zbierala.  Návštevníci majú radosť z pôsobivých interiérov hradných izieb, medzi ktoré patrí napríklad Rytierska sála, Jedáleň či Sieň trofejí. Okrem samotných prehliadok hradu v rôznych jazykoch hrad ponúka ochutnávku stredovekých jedál. Tradične sa na na tomto mieste organizujú takzvané „rytierske sviatky“. Ide o niekoľkohodinový program, vhodný pre jednotlivcov, ale aj skupiny. Spočíva v prehliadke hradu, po ktorej sa hostia presunú do pivničných priestorov, kde sa môžu ponoriť do stredovekých zvykov a praktík.

https://www.instagram.com/p/BZYoWsIgzAz/?taken-at=2112398

Skvost nad riekou Mosela. Poznáte cisársky hrad v nemeckom Cocheme?
By: Justin LaBergeCC BY 2.0

Okrem toho je hrad Cochem skvelým miestom pre zamilované páry. Ponúka im príležitosť prežiť najkrajší okamih a povedať si svoje „áno“ práve na tomto čarovnom mieste. Niet divu, že toto miesto víta každoročne mnoho turistov a návštevníkov. Medzi nimi sa nájdu aj vášniví fotografi, ktorí sa rozhodli podobu hradu zvečniť.

Pozrite sa na výber niektorých z fotografií hradu:

https://www.instagram.com/p/BZbtgsBAqv9/?taken-at=2112398

https://www.instagram.com/p/BZf4rXsFK_R/?taken-at=2112398

https://www.instagram.com/p/BZfisZJhaTn/?taken-at=2112398

https://www.instagram.com/p/BZVyBwLndC_/?taken-at=2112398

https://www.instagram.com/p/BY6CpE8nLYQ/?taken-at=2112398

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?