Saltstraumen. Norský prieliv s najsilnejšími vodnými vírmi na svete

By: Anna 7965 - CC BY 2.0

Neďaleko nórskeho mesta Bodø sa nachádza prieliv s jedným z najsilnejších prílivových prúdov na svete. Vodné víry na tomto mieste sú unikátnym a fascinujúcim úkazom. Navádzajú dojem vodných vírov z legiend a mýtov, ktoré svojou silou sťahujú všetko pod vodnú hladinu.

Saltstraumen je malý prieliv, ktorý leží 10 kilometrov juhovýchodne od nórskeho mesta Bodø. Tento úzky kanál spája vonkajší fjord Saltfjorden s veľkým fjordom Skjerstad medzi ostrovmi StraumøyaKnaplundsøya. Prieliv je známy svojím mimoriadne silným prílivovým prúdom, ktorý patrí medzi najmocnejšie na svete.

fjord 
By: Sergei GussevCC BY 2.0
víry 
By: Eirik RefsdalCC BY 2.0

Prúdy a vodné víry vznikajúce v tejto oblasti závisia od času prílivu v Bodø. Najväčší prúd sa vyskytuje približne hodinu a pol pred prílivom v Bodø.400 miliónov metrov kubických morskej vody preteká každých 6 hodín 3 kilometre dlhým150 metrov širokým kanálom. Voda na tomto mieste preteká rýchlosťou až 40 kilometrov za hodinu. Vodné víry sa vytvárajú na mieste, kde je prúd najsilnejší. Dosahujú priemer 10 metrov a siahajú 5 metrov do hĺbky. Správanie prúdu sa môže líšiť od normálu v dôsledku silného vetra alebo keď sa do fjordu vlieva z okolitých hôr viac vody ako obyčajne. Saltstraumen existuje už asi dve alebo tri tisícky rokov. Predtým bola celá oblasť kvôli zaľadneniu úplne iná.

Prúd sa v Saltstraumen vytvára, keď sa príliv snaží vyplniť fjord Skjerstad. Výškový roziel medzi hladinou mora a fjordom vo vnútri môže dosahovať až 1 meter. Keď sa výška hladiny zmení, je čas kedy môže byť prieliv splavný.

víry 
By: Elena GigliaCC BY 2.0

V porovnaní s mnohými ďalšími potápačskými destináciami v Nórsku je Saltstraumen ako živý širokouhlý televízor pre športových potápačov. Nechávajú sa viesť prúdom najprv jedným smerom a potom druhým, čo je pre nich nezabudnuteľným zážitkom. Natrafiť tu môžu na húfy rýb, množstvo druhov mušlí, kôrovcov či hviezdic. Okrem toho aj samotné okolie Saltstraumenu a príroda sú úkazom sami o sebe.

fjord 
By: Sergei GussevCC BY 2.0
fjord 
By: Sergei GussevCC BY 2.0
fjord 
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?