Romantická dovolenka na Azúrovom pobreží

loďky pri farebnych domoch vo francuzsku

Krásny pohľad na rybárske domy s farebnými okenicami, jachty, borovicové stromy a farebné oleandre. Vitajte v Port Grimaud – v mestečku, ktoré mi je srdcu blízke a môj druhý domov na Francúzskej riviére.

Francúzske Benátky

Port Grimaud leží na 35 hektároch v malom zálive, hneď oproti rušnejšiemu a slávnejšiemu Saint Tropez. Bolo vybudované v benátskom štýle architektom François Spoerry. A že to nie je len také obyčajné mesto, zistíte hneď ako doň vkročíte. Mnohých ľudí toto malebné mestečko nadchýna svojimi umelo vytvorenými kanálmi, ktoré majú dokopy dĺžku až 12 km a preto ho nazývajú aj Francúzske Benátky. I keď bolo vybudované v 60tych rokoch 20. storočia a len minulý rok oslávilo 50 výročie, neodmysliteľne patrí medzi najkrajšie a najobľúbenejšie miesta na Azúrovom pobreží. Mesto sa skladá z troch častí, ktoré sú vzájomne prepojené úzkymi kanálmi. Mňa očarilo okamžite, ako som ho prvýkrát navštívila pred 17 rokmi a je to moje najobľúbenejšie miesto na riviére. Port Grimaud je romantické, pokojné, všade cítiť príjemnú atmosféru. Udržiavané radové rybárske domčeky s farebnými fasádami, záhradami a pri nich sem tam pristavená malá loďka alebo jachta. Zaujímavosťou je, že domy postavené vedľa seba nemôžu mať rovnakú farbu fasády, okenice a balkóny. Každý musí byť originál. Cez deň domčeky hýria farbami a v noci sa za svitu mesiaca pekne odrážajú od hladiny. Pred výstavbou mesta tu boli len bažiny, vinice a lúky kde sa pásli ovce. Pôvodne malo mať mesto tvar slimačej búdky, ale nakoniec sa rozhodlo inak a dnes mu prináleží 1108 apartmánov a domov a 834 parkovacích miest na lode a jachty. Mnohé nehnuteľnosti vlastnia ľudia ako svoju druhú rezidenciu, kde trávia svoje dovolenky. Že to bola pre nich dobrá investícia svedčí aj to, že od výstavby sa ceny nehnuteľností zdesaťnásobili.

Pri 50 výročí som si nemohla nechať ujsť prehliadku výstavy v spoločnosti Bernarda, syna známeho architekta ktorý celé mesto dal postaviť. Aj on je zanietený architekt ako bol jeho otec a ich veľkou inšpiráciou boli práve Talianske Benátky. Hltala som každé jeho slovo a bolo mi veľkou cťou keď som dostala do knižky jeho venovanie.

Romantická dovolenka na Azúrovom pobreží

Optimistickí trhovníci ako kamaráti

Hlavné námestie Place du Marché je veľmi útulné, lemované radovými poschodovými domčekmi. Každý štvrtok a v nedeľu doobeda sa tu konajú typické provensálske trhy, ktoré vždy rada navštevujem a ich atmosféru odporúčam zažiť aj vám. Predajcovia sú veľmi príjemní a s mnohými som sa už skamarátila. Mám rada optimizmus Francúzov, vždy vám povedia, že sa majú skvele a vzápätí sa hneď vypytujú na vašu rodinu. Radi mi prihodia do tašky niečo navyše. Výborná čerstvá zelenina, ovocie a stánky so syrmi, fantastickými olivami a sladkosťami lákajú, aby ste ochutnali. V každom rohu vonia niečo iné – sušená levanduľa, mydlá, ovocie a zelenina podľa sezóny, olivy, čerstvé pečivo alebo sušené klobásky, ktoré obľubuje aj môj manžel.

Na konci tohto námestia stojí kostol sv. Františka z Assisi. Je to moderná verzia románskeho slohu. Má síce jednoduchý interiér, ale farebné okná od Victora Vasarelyho mu dotvárajú príjemný vzhľad. Každú nedeľu sa v ňom konajú omše s poľským kňazom. Ak by ste si chceli pozrieť celé mesto a záliv z vtáčieho pohľadu, stačí vyjsť na vežu tohto kostola a máte výhľad ako na dlani. Osobne rada sedávam pred kostolom pod borovicami, nikdy sa neviem nabažiť ich príjemnej vône a je odtiaľ super výhľad na okolie.

Romantická dovolenka na Azúrovom pobreží

Plavba kanálmi a romantická večera

V hlavnej sezóne na námestí Marché Artisanal rada navštevujem umelecké trhy, kde sa predávajú naozaj zaujímavé ručne robené výrobky, od drobností až po veľké obrazy. Zaľúbeným dvojiciam nič nebráni v tom, aby si prenajali malú loďku a prešli sa spletitými kanálmi a ostrovčekmi alebo sa len tak ruka v ruke poprechádzali po uličkách ukrytých v tieni borovíc. Bočné reštaurácie alebo bary vás priamo nabádajú, aby ste si u nich sadli a dali niečo dobré pod zub alebo ochutnali skvelé ružové víno, ktoré je pre túto oblasť typické. Ak si chcete romantickú atmosféru mestečka naozaj vychutnať, skúste si naplánovať prechádzku v neskorších večerných hodinách. Sem tam ešte počuť tichý štrngot príboru z blízkych reštaurácií, hukot sovy alebo cikády. V strede námestia domáci s obľubou hrajú petanque až do neskorej noci. Je zaujímavé sledovať ich, s akým zápalom a nadšením túto hru hrajú.

Pláž s výhľadom na Saint Tropez

K Port Grimaud neodmysliteľne patrí aj prístav s luxusnými menšími jachtami a kapitanériou. Kto má chuť sa okúpať, nech sa páči, piesková pláž sa nachádza len niekoľko minút peši od centra, v jednom z najobľúbenejších rezortov v Európe 5* Les Prairies de Mer, v ktorom nájdete všetko, čo potrebujete. Len tak si tu ležať a vychutnávať pokoj v blízkosti niekoho, koho máte radi. A ako bonus, výhľad na Saint Tropez, kde si môžete plánovať svoju ďalšiu romantickú večeru. Port Grimaud je rozhodne príjemná zástavka po ceste do Saint Tropez počas Vašej dovolenky vo Francúzsku.

Petra Tisová, Cestovná kancelária Pitipitipa, www.pitipitipa.com

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?