Z geografie je nám známe, že vodné plochy sú na mape zobrazované modrou farbou. No príroda sa niekedy rada vyhrá a vytvára osobitosti, ktoré sa odlišujú od normálu. Rovnako je tomu v prípade austrálskeho jazera Hillier, ktoré poteší oči každého turistu svojou ružovou farbou pripomínajúcou cukrovú polevu či žuvačku.
Tento prírodný fenomén je situovaný na ostrove Middle Island v súostroví Recherche. Jazero je dlhé približne 600 metrov a od oceána ho oddeľuje len úzky pás pevniny. Je pomerne plytké a lemuje ho biela soľ. Okolie jazera obklopujú krásne tmavozelené eukalyptové lesy. Navyše, leží pri Tichom oceáne, preto pohľad z výšky predstavuje neuveriteľne krásny kontrast medzi jemnou ružovou a tmavou modrou farbou.
Prvé zmienky o tejto prírodnej nádhere sa datujú do roku 1802. Za objav ostrova, a tým pádom aj samotného jazera môžeme ďakovať prírodovedcovi menom Methew Flinders. Spolu so svojou posádkou sa rozhodol ostrov preskúmať a pri výstupe na jeho najvyšší vrch zbadali netradičný úkaz – ružovú vodu. Odobrali vzorky a zmienka o jazere sa následne potom objavila vo Flindersovom časopise.
Farba jazera je téma, ktorá je stále medzi vedcami diskutovaná a doteraz nie je celkom jasné, prečo sa jazero takto sfarbuje. No existuje podozrenie, že netradičná ružová farba je zapríčinená prítomnosťou riasy Dunaliella salina, ktorá je jediným živým organizmom obývajúcim jazero. Riasa produkuje karotenoidy, teda farbivo, ktoré sa okrem iného nachádza aj v mrkve. Ďalším vysvetlením pre toto netypické sfarbenie môže byť aj prítomnosť halofilných baktérií v usadeninách soli. Práve reakcia soli s hydrogénuhličitanom sodným môže zapríčiňovať, že sa jazero sfarbuje do ružova.
Pri pohľade z povrchu je ružová farba menej výrazná, no čím sa však na jazero pozeráte z väčšej výšky, tým sa zdá viac ružové. No v porovnaní s ostatnými jazerami sveta, voda z jazera Hillier ostáva ružová aj po tom, či si ju naberiete do skla.
Čo sa však týka jeho využitia, v minulosti sa z neho získavala soľ, no v dnešnej dobe je najviac využívané v rámci cestovného ruchu. Voda v jazere je úplne čistá a neškodná, takže plávať v ňom nie je nebezpečné. No pre bežných turistov je táto vymoženosť takmer nemožná, pretože k jazeru sa vzhľadom na jeho polohu je ťažko dostať a tak najčastejší spôsob, ako si užiť túto prírodnú krásu je pohľad zhora.
Autor článku: Bc. Zuzana Benková