Poznáte Côte d’Albâtre? V Normandii sa kriedovo biele útesy týčia sa hladinou Atlantiku

By: Daniel Enchev - CC BY 2.0

Určite ste už počuli ste o útesoch v Doveri. Poznáte aj „Biele útesy Normandie“? Kriedovo biele útesy týčiace sa do výšky 100 metrov tvoria nezvyčajné štruktúry. Jednými z nich sú aj oblúky Étretatu.

Biele útesy Normandie, teda Côte d'Albâtre je súčasťou francúzskeho pobrežia Lamašského prielivu. Vediú z veľkého prístavu Le Havre do malej rybárskej dediny Le Tréport. Patria do pobrežia Pays de Caux a vytvárajú takmer celé pobrežie Seine-Maritime. Názov útesov vychádza z bielych odtieňov kriedových útesov, ktoré sa tiahnu po dĺžke viac ako 120 kilometrov. Côte d'Albâtre patrí do rovnakého geologického systému ako Biele útesy Doveru na opačnej strane Lamanšského prielivu.

útes
By: Bruno JargotCC BY 2.0

Od Le Havre do Le Trépot vedie neprerušovaný útes, vysoký sto metrov a rovný ako múr. Na niektorých miestach natrafíte aj na úzke údolia so strmými svahmi, trávnaté plochy ale aj pláže. Tento úkaz bol vytvorený prírodou, jeho vznik majú na svedomí búrky a dažde.

Côte d'Albâtre bol obľúbeným miestom aj pre impresionistických maliarov, medzi nimi aj Claude Monet, Camille Pissarro či Pierre-Auguste Renoir. Toto  miesto bolo a stále je lákadlom pre mnohých umelcov, nielen maliarov ale aj spisovateľov. Medzi nich patrí aj Guy de Maupassant, ktorý na Côte d'Albâtre vyrastal. Konkrétne bol jeho domovom Étretat a napísal poviedku Angličan z Étretatu (The Englishman of Étretat, L’Angais d’Étretat).

Étretat je obec, turistické a poľnohospodárske mesto, ktoré leží približne 32 kilometrov severovýchodne od Le Havre. Je súčasťou pobrežia Pays de Caux. Je mimoriadne známe pre svoje kriedové útesy, vrátane troch prírodných oblúkov a špicatého útvaru L'Aiguille, ktorý sa týči 70 metrov nad morom. Mestečko prosperuje aj z cestovného ruchu. Patrí medzi jedno z najviac navštevovaných turistických atrakcií v Normandii.

útes
By: unukornoCC BY 2.0

Étretat leží približne 200 kilometrov od Paríža a jeho popularita je priamo úmerná ku grandióznej scenérii. Biele útesy a tri prírodné oblúky sú jedny z najznámejších pamiatok vo francúzskej Normandii. Tieto prírodné krásy týčiace sa nad Atlantikom sú voľne prístuppné, rovnako aj biela kamienková pláž. Zo samotného mesta je možné pozorovať dva prírodné útesy bez akéhokoľvek úsilia návštevníkov, tretí a zároveň najväčší oblúk z mesta nemožno vidieť. Smerom na juhozápad sa nachádza oblúk Falaise AvalAiguille a na severovýchod (vpravo) Falaise d'Amont. Tieto prírodné oblúky boli pôvodne tvorené podzemnou riekou, ktorá pretekala paralelne so súčasným pobrežím, no more ich naďalej zväčšovalo.

útes
Falaise d'Amont By: Fabio AchilliCC BY 2.0
útes
By: Bruno JargotCC BY 2.0

Samotné mestečko Étretat ponúka atmosféru typického francúzskeho normandského pobrežného rezortu. V starom meste natrafíte aj na mnoho reštaurácií a obchodíkov pre turistov. Najjednoduchším spôsobom, ako sa do mesta dostať je autom, ale k dispozícii je aj autobusová doprava či železničné spoje z Paríža.

útes
By: Jérôme DecqCC BY 2.0
útes
By: Bruno JargotCC BY 2.0
útes
By: Frédéric BISSONCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?