Polárna žiara. Fascinujúca hra svetiel

By: Ajith Kumar - CC BY 2.0

Polárna žiara je prírodným divadlom, ktoré je celosvetovo obdivované milovníkmi cestovania a prírody. Je cestovateľským snom množstva ľudí a tí, ktorí už mali tú česť vidieť ju, ostali v nemom úžase z jej nádhery. Inak nazývaná aj ako Aurora borealis (na severnej pologuli) či Aurora australis (na južnej pologuli) je fascinujúci svetelný úkaz objavujúci za polárnym kruhom.

polárna žiara
By: Cars10s PhoToesCC BY 2.0

Ako polárna žiara vzniká?

Ide o svetelný úkaz na oblohe, ktorý je dôsledkom pôsobenia elementárnych častíc slnečného vetra pri vstupe do atmosféry Zeme, respektíve do atmosféry iného kozmického telesa. Slnečný vietor je prúd zložený z  elektrónov a protónov s vysokou energiou, ktoré sú emitované z vrchnej atmosféry hviezdy. Náraz častíc spôsobí u atómov či molekúl zmenu v elektrónovej konfigurácii, teda elektrón sa dostane na vyššiu energetickú hladinu. Po krátkom čase sa však elektrón vráti na svoju pôvodnú hladinu. Pri tomto procese sa vylúči svetlo – fotón, čo sa vo všeobecnosti nazýva fluorescencia. Polárna žiara sa na Zemi vyskytuje v polárnych oblastiach, a to z dôvodu, že elektricky nabitá plazma je vychýlená magnetickým poľom Zeme pozdĺž línií magnetického poľa a je nachýlená k pólom. V oblasti pólov je smer magnetického poľa kolmo k povrchu Zeme, a tak môžu častice vstúpiť do atmosféry. Polárne žiary sa vyskytujú aj na iných planétach, než je Zem. Príkladom je Jupiter, ktorého magnetické pole je oveľa silnejšie, než zemské, a tak sú jeho polárne žiary omnoho výraznejšie.

polárna žiara
By: Nick RussillCC BY 2.0

Kedy je najlepšie pozorovať polárnu žiaru?

Výskyt polárnej žiary je ovplyvnený silou slnečného vetra, ktorá je zas závislá od aktivity Slnka. Najvhodnejšie obdobie na pozorovanie polárnej žiary je na vrchole jedenásťročného cyklu aktivity Slnka. Pri maximálnej aktivite je možné pozorovať polárnu žiaru aj v nižších zemepisných šírkach. Napríklad, v roku 2003 bola polárna žiara pozorovateľná na severe Talianska.

polárna žiara
By: Popescu Victor CristianCC BY 2.0

Kam za polárnou žiarou?

Polárna žiara sa vyskytuje, tak, ako sme naznačili v úvode, na severnej pologuli a na južnej pologuli. Severná polárna žiara je, vychádzajúc z preferencií turistov, predsa len viac obľúbená a navštevovaná. Za fascinujúcou hrou svetiel sa môžete vydať na sever krajín Škandinávie, Kanady či na Špicbergy.  Najviac navštevovanými krajinami ponúkajúcimi toto nebeské divadlo sú Nórsko, Island či Švédsko. Vyhľadávanou destináciou je aj záliv fjordu Grotfjord v Nórsku, ktorý sa vyznačuje sklanatými brehmi. Farba polárnej žiary nie len zelená, ale môže byť aj modrá či ružová. Závisí to od toho, v akej výške sa ktorá častica nabije. Inšpiroval vás článok a vydáte sa na cestu za polárnou žiarou? 🙂 

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.