Perníková chalúpka či domček na strome. Aj takéto netradičné ubytovania nájdete na Slovensku

netradičné ubytovania na Slovensku

Vedeli ste, že najnavštevovanejším ubytovaním cez Airbnb je lesná chalúpka s kupolou v tvare huby (tzv. Mushroom Dome)? Nachádza sa neďaleko Silicon Valley a vysokej popularite sa teší už od roku 2009. V priemere si toto ubytovanie ročne zobrazia až tri milióny ľudí!

Zážitkové ubytovanie nie je hitom len za Atlantikom, ale stáva sa čoraz populárnejším aj na u nás. Vybrali sme preto pre vás päť ubytovaní na Slovensku a jedno v Poľsku, ktoré majú ďaleko od priemeru a potencionálnych zákazníkov zaujmú svojou originalitou.

DUBoDOM

Azda najznámejším spomedzi netradičných ubytovaní na Slovensku je DuboDom v Svätom Juri, ktorý v roku 2018 získal ocenenie CE.ZA.AR v kategórii rodinné domy. Za týmto nápaditým projektom stojí svätojurský vinár Michal Bažalík a architekt Pavol Šiška.

Ako už názov napovedá, domček sa nachádza na starom dube, ktorý je zároveň živou súčasťou interiéru. DuboDom je zároveň elektrifikovaný, takže ubytovať sa tú môžete celoročne a je určený pre maximálne štyroch návštevníkov. Majiteľ však poskytuje možnosť zorganizovať si na terase posedenia či oslavy pre väčšie skupiny.

 • Cena za noc: 192 € (celý objekt)
 • Ďalšie aktivity: ochutnávka vína, kúpacia kaďa, elektrobicykle
Dubodom Svätý jur
Dubodom v Svätom Jure. Foto: Dominik Sepp

Forest Glamping

Najnovším prírastkom v rodine netradičných ubytovaní na Slovensku je Forest Glamping v Banskej Štiavnici. Názov glamping spája dve anglické slová: camping a glamorous, čiže ide o akúsi luxusnejšiu formu kempovania.

Areál sa nachádza len 10 minút cesty autom od centra Banskej Štiavnice a hosťom ponúka celoročné ubytovanie v 11 chatkách. Samozrejmosťou je aj vlastné sociálne zariadenie, plne vybavená kuchyňa, vírivka či priestranná terasa, z ktorej si budete môcť vychutnávať pohľad na okolitú prírodu.

 • Cena za noc: od 99 € (2 osoby), od 149 € (4 osoby) a od 199 € (6 osôb)
 • Ďalšie aktivity: vírivka, sauna, turistika, mesto Banská Štiavnica
Forest Glamping
Forest Glamping neďaleko Banskej Štiavnice

Folklórna chyža Bojnice

Mladá Slovenska spojila folklór so zážitkovým ubytovaním (ktoré sama aktívne vyhľadáva) a vznikol tak projekt Chyža v areáli Bojnickeho zámku. Ide o malé tradičné chatky, ktoré majú návštevníkom priblížiť život našich predkov.

Tradičné izby (k dispozícii sú dve) s dreveným vybavením zdobia folklórne ornamenty, no márne by ste tu hľadali televízor alebo WiFi. V areáli sa okrem kaviarne a reštaurácie nachádzajú aj obchodíky s tradičnými remeselnými produktmi.

 • Cena za noc: od 47 € (2 osoby)
 • Ďalšie aktivity: Bojnicky zámok, turistika, Kúpele Bojnice
Folklórna chyža Bojnice
Folklórna chyža v areáli Bojnickeho zámku

Dom na strome

Ďalší dom na strome nájdete napríklad aj na Liptove neďaleko Ružomberka. Drevený a ekologický domček je prepracovaný do detailov a ponúka celoročné ubytovanie pre skupinu maximálne piatich ľudí. Najlákavejšou časťou stavby je rozhodne priestranná terasa, odkiaľ máte nádherný výhľad na okolitú prírodu.

V domčeku sa však nenachádza ani elektrina ani voda a vystačiť si musíte len s lampami a sviečkami. Ako kompenzáciu však máte v cene chutné a čerstvé raňajky, pre ktoré nemusíte nikam chodiť – jednoducho si ich vytiahnete v košíku k sebe hore.

 • Cena za noc: 120 € (celý objekt), cez víkendy +10 €
 • Ďalšie aktivity: Sliačske travertíny, turistika, Vlkolínec, Likavský hrad, aquaparky
Dom na strome Liptov
Domček na strome blízko dediny Liptovské Sliače

Rozprávková dedinka Dolný Kubín

Penzión Koliba v Dolnom Kubíne ponúka možnosť naozaj netradičného ubytovania. Každá z chatiek je totiž inšpirovaná inou rozprávkou a vy sa tak môžete ubytovať napríklad v perníkovej chalúpke, domčeku na stračej nôžke alebo v chalúpke, v akej žil Kremienok a Chocholúšik.

Rovnako zaujímavé je aj vnútorné vybavenie, ktoré kombinuje tradičný a moderný štýl. Maximálna kapacita je päť ľudí a súčasťou areálu je aj koliba, v ktorej si môžete pochutnať na slovenských špecialitách.

 • Cena za noc: od 70 € (3 osoby), od 130 € (4-5 osôb)
 • Ďalšie aktivity: Koliba, aquapark, Kubínska hoľa, Oravský hrad
Rozprávková dedina Dolný Kubín
Domčeky v rozprávkovej dedine, ktorá sa nachádza v centre Dolného Kubína. Foto: Igor Kupčo

+ bonus u našich severných susedov

V poľských Tatrách, len hodinu cesty od Popradu, sa nachádza ďalšie originálne ubytovanie. V areáli Tatra Glamp nájdete netradičné biele kupoly s najmodernejším vybavením, ktoré poskytujú ubytovanie pre štyri osoby. Široké okná a terasy pred každou kupolou zabezpečia spojenie s prírodou a neďaleké termálne kúpalisko zas vytúžený relax.

 • Cena za noc: od 106 € (max.4 osoby), no výhodnú ponuku nájdete aj na Zľavomate
 • Ďalšie aktivity: gril, termálne kúpalisko, sauna, turistika, mesto Zakopané
Tatra Glamp Poľsko
Tatra Glamp v poľských Tatrách.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?