Palma de Mallorca: Mesto s azúrovými vodami a gotickými vežami. Čo si tu nenechať ujsť?

Mestská pláž s Katedrálou La Seu v pozadí
Mestská pláž s Katedrálou La Seu v pozadí

Mesto Palma de Mallorca je hlavným mestom ostrova Mallorca a srdcom Baleárskych ostrovov ležiacich v západnej časti Stredozemného mora. Pýši sa bohatou kultúrou, živou históriou a rozmanitou krajinou. Palma de Mallorca leží na juhozápade ostrova, čo poskytuje ideálne východisko na spoznávanie rozličných prírodných krás a pláží. 

Čo vidieť a robiť

Katedrála La Seu je nepochybne symbolom Palmy. Táto impozantná gotická stavba sa týči sa nad mestom a je majstrovským dielom, ktoré si nemôžete nechať ujsť. Navštívte ju počas dňa, aby ste mohli obdivovať svetelnú hru farebných vitráží.

Katedrála La Seu, Palma de Mallorca
Katedrála La Seu, Palma de Mallorca

 

Castell de Bellver je ďalšou zastávkou, ktorá stojí za návštevu. Tento okrúhly hrad ponúka nádherný výhľad na mesto. Hrad slúžil rôznym účelom, vrátane kráľovskej rezidencie a väzenia. Dnes je domovom mestského historického múzea.

Castell de Bellver ponúka dokonalý výhľad na mesto
Castell de Bellver ponúka dokonalý výhľad na mesto

 

Pre milovníkov umenia je tu Muzeum Es Baluard. Moderným aj súčasným umením naplnený priestor, kde môžete hodiny obdivovať diela miestnych a medzinárodných umelcov.

Nenechajte si ujsť ani staré mesto Palmy s jeho úzkymi uličkami a tradičnými budovami. Prejdite sa po Passeig del Born, kde nájdete množstvo obchodov, kaviarní a reštaurácií.

Prechádzka ulicami starého mesta Palma de Mallorca
Prechádzka uličkami starého mesta Palma de Mallorca

 

Ak chcete zažiť pravú atmosféru miestneho života, navštívte trh Santa Catalina, kde nájdete čerstvé produkty, miestne delikatesy a ručne vyrábané tovary. Toto miesto je dokonalé na ochutnávku mallorských špecialít a mestského ruchu.

Banys Àrabs (Arabské kúpele), tieto dobre zachované arabské kúpele sú jedným z mála pozostatkov maurskej prítomnosti na Mallorce. Ponúkajú jedinečný pohľad na stredovekú architektúru a sú obklopené pokojnou záhradou, ktorá poskytuje príjemné útočisko v centre mesta.

Zachované arabské kúpele
Zachované arabské kúpele

Ako sa presúvať 

Presúvanie sa po Palme a okolí je pomerne jednoduché. Mestská hromadná doprava je dobre organizovaná a zahŕňa autobusy a taxíky, ktoré poskytujú spojenia aj do okolitých dedín a na iných atraktívnych miest na ostrove. Pre tých, ktorí preferujú viac slobody, je možné si prenajať auto, či skúter. Skvelou voľbou je požičať si bicykel, keďže Palma ponúka množstvo cyklistických chodníkov.

Ceny za dopravu:

  • Autobus: jednorazový lístok 2€, prestupný lístok na 10 jázd 15€.
  • Taxi: približne 1,50€/km plus začiatočný poplatok okolo 3€.
  • Skúter: od 20€ do 40€ na deň.
  • Bicykel: od cca 20€, záleží od typu bicykla.
  • Auto: začínajú približne od 30€ na deň.

Pláže v okolí Palmy 

Najbližšia a veľmi obľúbená je mestská pláž Can Pere Antoni, približne 2 km od centra mesta s výhľadom na katedrálu La Seu. Je dobre vybavená a dostupná pešo, na bicykli alebo mestskou dopravou.

Pláž Can Pere Antoni blízko centra Palma de Mallorca
Pláž Can Pere Antoni blízko centra Palma de Mallorca

 

Približne 5 km východne od centra je pláž Ciudad Jardín. Široká piesočnatá pláž obľúbená medzi miestnymi rodinami. Má pokojné vody a dobré vybavenie, vrátane plážových barov, reštaurácií a detských ihrísk. 

Ak si chcete užiť dlhšiu príjemnú jazdu na bicykli, vyberte sa na Playa de Palma, vzdialenú približne 10 km východne. Je jednou z najdlhších a najznámejších pláží na ostrove, s jemným pieskom a širokou ponukou zábavy a aktivít. Je obľúbená medzi mladými ľuďmi a ponúka rozmanité možnosti aj pre nočný život.

Playa de palma
Playa de palma

 

Západným smerom, asi 6 km od centra mesta je pláž Cala Major. Jedna z najobľúbenejších pláží, dobre vybavená, obklopená rôznymi obchodmi a reštauráciami. Je obľúbeným miestom pre surferov.

Pláž Cala Major
Pláž Cala Major

 

Asi 8 km od centra sa nachádza Illetes. Je to oblasť s malými zátokami, krištáľovo čistou vodou a jemným pieskom, ideálna na plávanie a šnorchlovanie. Jazda na bicykli na Illetes ponúka jedinečnú príležitosť spoznať krásu okolitej krajiny a užiť príjemný vánok od mora.

Pláž Illetes
Pláž Illetes

Atrakcie

V Palma de Mallorca sa nachádza jedno z najväčších akvárií v Európe, Palma Aquarium. Je domovom viac ako 8000 zvierat, vrátane žralokov, medúz, farebných rybiek a mnohých ďalších. Jedným z hlavných lákadiel je možnosť potápania sa so žralokmi. Akvárium sa nachádza v blízkosti pláže Can Pastilla, len pár kilometrov od centra mesta Palma. K akváriu premávajú autobusové linky 23, 35 a TIB 520, ak prídete autom, parkovanie je zdarma. Cena základného vstupného pre dospelých je 27,50€ pre deti od 3 rokov 19€.

Palma aquarium
Palma aquarium

 

Zážitok, ktorý sa zaradí medzi tie najkúzelnejších, ktoré tu zažijete je jazda historickým vláčikom, známym ako „Tren de Sóller“. Tento vláčik spája mesto Palma de Mallorca s malebným mestečkom Sóller cez úchvatnú krajinu Serra de Tramuntana, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vlak je zariadený v historickom štýle, s drevenými vozňami a starožitnými detailmi. Jazda trvá približne jednu hodinu. Trasa je považovaná za jednu z najkrajších železničných trás na svete.

Využite príležitosť a pokračujte v ceste historickou električkou do prístavu Port de Sóller, ktorý ponúka krásne pláže a vynikajúce reštaurácie s výhľadom na more.

Historická električka v Port de Sóller
Historická električka v Port de Sóller

 

Vlaková stanica Tren de Sóller sa nachádza v Palme, neďaleko centra mesta. Najdrahší kompletný lístok, teda obojsmerná cesta vlakom a električkou stojí 35€, bez električky 28€ (jednosmerný 20€). Odporúčame si zakúpiť si lístky vopred, najmä v hlavnej turistickej sezóne.

Inovatívna gastronómia

Mallorská kuchyňa je známa svojou rozmanitosťou a kvalitou, čerpajúcou z bohatstva čerstvých prísad dostupných na ostrove. Mesto Palma de Mallorca ponúka širokú škálu reštaurácií a tradičných tapas barov. Tu je niekoľko typických jedál, ktoré sa oplatí vyskúšať:

Jednoduché, no neoddeliteľné jedlo miestnej kuchyne je pa amb oli a znamená chlieb s olejom. Tento pokrm sa robí z miestneho chleba, ktorý sa potiera čerstvým cesnakom, pokvapká sa olivovým olejom a potom sa obloží rajčinami alebo inou oblohou, ako je šunka (jamón), syr alebo morské plody.

Tradičný pa amb oli s oblohou
Tradičný pa amb oli s oblohou

 

Tumbet je zeleninový pokrm podobný ratatouille, ktorý sa skladá z vrstiev plátkov baklažánu, zemiakov, červenej papriky a rajčín, často podávaný ako príloha k mäsu alebo rybám. Frito mallorquín je tradičný restovaný pokrm z jahňacieho mäsa, vnútorností a zeleniny. Nájdeme však nespočetne veľa kombinácií a jahňacie mäso sa veľmi často zamieňa napríklad z bravčové.

 

Palma de Mallorca je miestom, kde každý nájde to svoje. Nezabudnite si užiť každý moment a nechať sa unášať krásou a atmosférou tohto stredomorského raja.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?