Ostrovy, ktoré stojí za to navštíviť (prvá časť)

ostrov
By: heydrienne - CC BY 2.0

Leto sa neodvratne blíži a s ním aj čas letných dovoleniek. Skvelý čas na to, začať premýšľať o dovolenkovej destinácii. Ak máte tento rok chuť na ostrovné dobrodružstvo, pokojne sa inšpirujte aj týmto zoznamom nádherných ostrovov, ktoré ponúkajú viac než len krásne pláže. 

Mo’orea

Tento vulkanický ostrov sa nachádza vo Francúzskej Polynézii a je prístupný z blízkeho Tahiti, od ktorého je vzdialený približne 20 kilometrov. Ostrov ponúka krásne, takmer nedotknuté biele piesočnaté pláže a svetlé tyrkysové vody. Kontrast dotvárajú ohromujúce útesy okolo. Stal sa obľúbeným miestom svadobných pobytov pre mladomanželov, ktorí si za cieľ svojich medových týždňov vybrali menej známe miesto. Ostrov bol vytvorený ako sopka pred 1,52,5 miliónmi rokov. Na severnom pobreží ostrova sa nachádza záliv Ōpūnohu. Nie je veľmi osídlený, no je obľúbeným miestom, na ktoré cestovatelia prichádzajú. Okrem krásnych pláži ostrov ponúka aj turistické chodníky v horách. Najvyšším vrchom je hora Tohi'e'a, ktorú je možné vidieť aj z Tahiti.

ostrov
By: Arnie PappCC BY 2.0
more
By: Ryan McMindsCC BY 2.0

 

Boracay

Tento malý ostrov situovaný na Filipínach sa môže pýšiť rôznymi oceneniami od mnohých cestovných agentúr. Stal sa jedným z najvyhľadávanejších miest pre oddych, ale aj nočný život. Okrem krásnych bielych pláží je známy tým, že je jednou z najlepších destinácií na svete vhodných na relaxáciu. Pôvodu názvu ostrova sa pripisujú viaceré teórie. Jendou z nich je, že pochádza z miestneho slova „borak“, čo v preklade znamená biela bavlna, ktorá sa nápadne podobá farbe piesku na ostrove. Existuje však aj verzia, že názov je zložený zo slov „bora“, čo znamená bublina a „bocay“ v preklade biele. Ostrov je dlhý približne 7 kilometrov. Na juhu sa nachádza pláž Cabagan, ktorá je hlavným výstupným a výstupným bodom počas väčšiny roka. Hlavnou turistickou plážou je White Beach, ktorá je dlhá približne 4 kilometre. Lemujú ju hotely, ubytovne, reštaurácie či strediská. Obľúbenou plážou je aj Bulabog, ktorá je hlavnou oblasťou pre windsurfing a kiteboarding.

pláž
By: Jinuk KimCC BY 2.0
pláž
By: DeortizCC BY 2.0
ostrov
By: The Wandering AngelCC BY 2.0

Waiheke

Najľudnatejší a druhý najväčší ostrov Hauraského zálivu na Novom Zélande. Na ostrove žije 9250 obyvateľov s trvalým pobytom a odhaduje sa, že ďalších približne 3400 má na ostrove letné domy či prázdninové sídla. Na ostrove sa nachádza množstvo kopcov spolu s niekoľkými rovinatými časťami. Najvyšším vrchom je Maunganui, ktorý dosahuje výšku 231 metrov nad morom. Hlavnou plážou na ostrove je Oneroa na severnej strane rovnomenného mesta. Na pláži Palm Beach, s podobným tvarom ako pláž Oneroa, sa nachádza vyčnievajúca útesová stena, ktorá oddeľuje malú súkromnú pláž v zátoke Boatshed. Pláž Blackpool beach je orientovaná južne od Oneroa a ponúka možnosť jazdy na kajaku či windsurfing.

pláž
By: j.e.mcgowanCC BY 2.0
pláž
By: j.e.mcgowanCC BY 2.0

Capri

Taliansky ostrov Capri leží v Neapolskom záliveTyrhenskom mori. Ostrov je dlhý takmer 7 kilometrov. Pre svoju krásu sa stal predmetom diel rôznych umelcov, maliarov a spisovateľov. Hlavné mesto ostrova, Capri, bolo strediskom už od doby rímskej republiky. Na ostrove sa nachádzajú dva prístavy, Marina PiccolaMarina Grande, ktorý je hlavným prístavom ostrova. Capri je v podstate veľkou vápencovou a pieskovcovou skalou. Po jeho stranách sa nachádzajú kolmé útesy. Je obľúbenou turistickou a dovolenkovou destináciou nie len pre Talianov ale aj pre množstvo cudzincov. Na ostrove sa nachádza aj množstvo pamiatok, 12 kostolov a 7 múzeí. Najnavštevovanejším miestom však je Grotta Azzura, špeciálna jaskyňa, ktorá bola objavená v 19. storočí.

ostrov
By: heydrienneCC BY 2.0
ostrov
By: Jimmy MallinsonCC BY 2.0
jaskyňa
By: Julian PeterCC BY 2.0

Saint Lucia

Saint Lucia alebo Svätá Lucia je suverénnou ostrovnou krajinou ležiacou vo východnom Karibskom mori. Prvými európskymi osadníkmi na ostrove boli Francúzi, ktorí v roku 1660 podpísali zmluvu s domorodými karibskými Indiánmi. Následne v rokoch 16631667 prevzalo kontrolu nad ostrovom Anglicko. V nasledujúcich rokoch prebiehali boje medzi týmito krajinami, no v roku 1814 konečnú kontrolu nad ostrovom prevzali Briti, až kým sa v roku 1979 Svätá Lucia nestala nezávislým štátom. Ostrov je sopečného pôvodu a ako väčšina karibských ostrovov je hornatý. Najvyšším vrchom je Mount Gimie950 metrami nad morom.  Väčšina obyvateľov ostrova žije v hlavnom meste Castries. Tropické podnebie zaručuje priemerné denné teploty okolo 29 stupňov Celzia. Vzhľadom na polohu ostrova v blízkosti rovníka rozdiely medzi letom a zimou sú nepatrné. Cestovný ruch na ostrove je výraznejší počas období sucha a je lákadlom pre turistov najmä kvôli tropickému počasiu, prírodným scenériám a krásnym plážam. Ďalšími turistami obľúbenými miestami sú botanické záhrady či majestátne „dvojičky“, vrchy Pitons. Ostrov ponúka niekoľko možností plavby loďou ale aj Národný park Pigeon Island, v ktorom sídli pevnosť Rodney, stará britská vojenská základňa.

Ostrovy, ktoré stojí za to navštíviť (prvá časť)
By: _dChrisCC BY 2.0
ostrov
By: Mark Hodson PhotosCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?