Ostrovy, ktoré stojí za to navštíviť (druhá časť)

ostrov
By: Marco Verch - CC BY 2.0

Whitsunday Islands

Ležia v srdci Veľkej koralovej bariéry na pobreží Queenslandu. Ide o skupinu 74 ostrovných zázrakov. Väčšina z týchto kontinentálnych ostrovov je neobývaných, no 4 ponúkajú rôzne rezorty so širokou škálou ubytovaní a aktivít. Sú populárnou turistickou destináciou, ktorá je obľúbená aj najmä vďaka možnosti jachtingu. Jednou z najkrajších pláží je Whiteheaven (v preklade biele nebo). Je dlhá 7 kilometrov a tvorí ju biely piesok a krištáľovo čistá voda. Pripomína nedotknutý raj. Na severnom konci pláže sa nachádza zátoka Hill Inlet, ktorá ponúka očarujúce divadlo. Príliv posúva piesok a vodu a vytvára sa tak fúzia tyrkysových farieb.

ostrov
By: Travelbusy.comCC BY 2.0
Ostrovy, ktoré stojí za to navštíviť (druhá časť)
By: Gary BembridgeCC BY 2.0

Kaua’i

Kaua’i je geologicky najstarším z Havajských ostrovov, jeho vek sa odhaduje na približne 5 miliónov rokov. Jeho rozloha je takmer 1500 kilometrov štvorcových a leží severozápadne od mesta O’ahu. Ostrov je sopečného pôvodu a najvyšším vrchom je Kawaikini s výškou 1598 metrov. Podnebie na ostrove je tropické a počasie počas roka je relatívne stabilné. Ostrov sa objavil vo viac ako sedemdesiatich hollywoodskych filmoch, napríklad vo filme King Kong, Dragonfly či The Descendants. Je štvrtým najväčším ostrovom a niekedy je nazývaný aj ako „Garden Island“. Je zakorenený v smaragdovo zelených dolinách a obklopujú ho hory a útesy. Nachádzajú sa tu aj tropické dažďové pralesy či kaskádovité vodopády. Okrem prírodnej krásy ostrov ponúka aj rôzne outdoorové aktivity, od šnorchlovania po kajakovanie.

ostrov
By: bradleyolinCC BY 2.0
ostrov
By: bradleyolinCC BY 2.0

The Cook Islands

15 ostrovov sa nachádza v srdci Polynézie uprostred Tichého oceánu na polceste medzi HavajomNovým Zélandom. Pokojne sa môžu nazývať aj oázou slobody, pretože so svojimi tyrkysovými vodami a bielymi plážami zaručujú autentické dokonalé prostredie počas celého roka. Ostrovy boli vytvorené sopečnou činnosťou a rozdeľujú sa do dvoch skupín, severné a južné, pričom severná skupina ostrovov je staršia a pozostáva zo šiestich atolov. Podnebie na ostrovoch je mierne až tropické. Cookove ostrovy sú skvelým dovolenkovým miestom s perfektnými plážami, hlbokými džungľami a koralovými lagúnami.

ostrov
By: dustinpsmithCC BY 2.0
ostrov
By: dustinpsmithCC BY 2.0

Palawan

Ostrov Palawan leží medzi JuhočínskymSuluským morom. Patrí do filipínskeho súostrovia a nachádza sa smerom na západ od ostrovov Visayas. Je najväčším ostrovom provincie s rovnomenným názvom. Veľká časť ostrova je stále pôvodná, v ktorej sa nachádzajú voľne žijúce zvieratá, džungľové hory ale aj krásne biele piesočnaté pláže. Práve tie vzbudzujú záujem turistov. Ostrov však neponúka len prírodné krásy, zaujímavosťou sú aj jeho obyvatelia. Žijú v 87 etnikách a rozprávajú až 52 jazykmi. Hlavným jazykom na ostrove je takzvaná tagalogčina. Obľúbeným miestom je aj El Nido, kde sa nachádzajú neporušené ekosystémy a more je tu priam stvorené na potápanie sa či šnorchlovanie.

ostrov
By: Marco VerchCC BY 2.0
lagúna
By: nennnnCC BY 2.0

Mauritius

Tento ostrovný štát leží v juhozápadnej časti Indického oceánu. Rozprestiera sa na rozlohe 900 kilometrov v súostroví Maskarény. Z geologického hľadiska je ostrov pomerne mladý, vznikol sopečnou činnosťou pred 8 miliónmi rokov. Spolu s ostrovom Saint Brandon, RéunionRodrigues tvoria spomínané súostrovie, ktoré sa objavilo v dôsledku obrovských sopečných erupcií pod vodou tisícky kilometrov východne od kontinentálneho bloku tvoreného AfrikouMadagaskarom. Príroda Maurícia je typická pre tropické podnebie v pobrežných oblastiach a s lesmi v horských oblastiach. Striedajú sa tu dve obdobia, teplé vlhké leto od novembra do apríla s priemernou teplotou okolo 25 stupňov Celzia a relatívne chladná suchá zima od júna do septembra s teplotami okolo 20 stupňov Celzia. Najteplejšími mesiacmi sú január a február s priemernou dennou teplotou 29 stupňov Celzia. Tropická fauna a flóra, teplé morské vody a krásne pláže doplnené multietnickým obyvateľstvom z neho robia atraktívnu dovolenkovú destináciu.

ostrov
By: Egidio MaurizioCC BY 2.0
ostrov
By: Thomas CUELHOCC BY 2.0
ostrov
By: EvgeniiCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?