Ostrov Lefkada: čo vidieť a robiť na dovolenke na gréckej Ibize?

reštaurácia so slnečníkmi na pobreží pokojného mora s malými loďkami a zapadajúce slnko vytvára ružovú oblohu
Ostrov Lefkada (zdroj: Depositphotos)

Ostrov bielych skál, Lefkada, je štvrtý najväčší grécky ostrov v Iónskom mori. Rozprestiera sa neďaleko Korfu a Kefalonie. Lefkada je bohatá na svoje prírodné bohatstvo i svoju históriu. Nádherné piesočnaté pláže so žlto-zlatým pieskom a čistým tyrkysovým morom skrášľujú vápencové skaly, husté borovice, olivovníky i rôznofarebné, voňavé kvety. Na Lefkadu sa dostanete cez päťdesiat metrový zdvíhací most spojený s pevninským Gréckom alebo lodnou dopravou. Na rozlohe iba 325 km2 je množstvo rôznych atrakcií, od hôr až po hladinu mora.

Letenky na Lefkadu

Ostrov Lefkada: čo vidieť a robiť na dovolenke na gréckej Ibize?
Budapešť
Preveza
101€
Ostrov Lefkada: čo vidieť a robiť na dovolenke na gréckej Ibize?
Viedeň
Preveza
124€

Príbeh minulosti 

Necelú štvrť hodinu od mesta Lefkada sa nachádza kláštor patrónky tohto ostrova, Panny Márie. Stavba  kláštora Panagia Faneromeni sa datuje do 17. storočia. V roku 1887 si však prešiel rekonštrukciou. V interiéri sídli cirkevné múzeum, kde môžete obdivovať rôzne liturgické exponáty. 

Vstupná čierna bráno dedúce cez vydláždený chodník k podlhovoastej budove s oranžovou strechou, ku kláštoru Panagia Faneromeni
Vstupná brána ku kláštoru Panagia Faneromeni

Netradičným múzeum v Lefkade je tiež archeologické múzeum, ktoré vystavuje predmety ponachádzané v tunajších jaskyniach či blízkych mestách s dlhoročnou históriou. Vystavované predmety siahajú svojím vekom do polovice paleolitu a čias Rímskej ríše. Múzeum je rozčlenené do štyroch miestností. Každá sa zameriava na iné historické obdobie. Spoznáte minulosť vašej dovolenkovej destinácie a uvidíte nevídané artefakty ako úlomky starovekých hudobných nástrojov, vzácnu pečať spájanú s bohom Zeusom, urny i objavy W. Dörpfelda, nemeckého archeológa.

Za neobvyklým Gréckom

Neďaleko od mesta Nidri, pozdĺž mohutnej skaly zlatej farby, tečie malý priehľadný vodopád. V letných dňoch sa v prírodnom bazéne môžete schladiť a oddýchnuť. Za občerstvením nemusíte chodiť ďaleko, nablízku je kaviareň aj so stánkami, kde sa dá zakúpiť sladký domáci med.

Neobíďte ani mys Lefkatas. Biela skala, podľa ktorej je pomenovaný tento ostrov predkladá turistom prekrásnu prírodu a ďaleký výhľad. V roku 1890 tu vybudovali maják Ducato, ktorý tiež stojí za návštevu.

Dlhé pohorie tiahnuce sa na mori s bielym majákom
Mys Lefkatas s majákom (zdroj: Depositphotos)

Ani vášniví cyklisti nebudú horským terénom Lefkady sklamaní. Pokiaľ sa narýchlo rozhodnete spraviť si cyklovýlet, nemusíte sa obávať, že svoj bicykel nemáte so sebou. Ten aj spolu s celou výbavou si zaobstaráte v športových požičovniach. S vaším dvojkolesovým kamarátom môžete spoznať historické pamiatky a mestskú časť ostrova, ale pokiaľ máte radi trochu viac adrenalínové aktivity, a zároveň vám nechýba dobrá kondička, zamierte aj na náročnejšie kopce Lefkady.

Oddych plný nových chutí

Ak si chcete oddýchnuť a spoznať okolie vašej destinácie, skúste to z morskej hladiny výletnou loďou. Zahliadnete a preskúmate zaujímavé miesta, vrátane tých, na ktoré by ste sa autom nedostali. Na lodi vám ponúknu aj pravé grécke špeciality.

Grécko je známe aj svojimi kvalitnými vínami. Na Lefkade sú až tri vinárstva, ktoré všetky sú sprístupnené verejnosti. Ochutnajte napríklad červené víno Vertzami alebo biele Verdea.

Početné pláže 

Na juhu Lefkady sa nachádza centrum windsurfingu. V tejto zátoke si doobeda môžu zašportovať aj nováčikovia, no v poobedných hodinách je vietor „Eric“ veľmi silný, a preto je tento čas odporúčaný len zbehlým a odvážnym surfistom. 

Necelých štyridsať kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Lefkada, sa rozprestiera kamienková pláž  Vasiliki s miernym vstupom do čistého mora. Obľúbená je medzi milovníkmi windsurfingu i jachtingu, keďže sú tu vhodné poveternostné podmienky pre tento druh športu. V blízkosti sa nachádzajú ubytovacie zariadenia, reštaurácie aj taverny.

Pláž so skalou, z ktorej skáče chlapec do tyrkysového mora
Pláž Agios Ioannis (zdroj: Depositphotos)

Neďaleko od hlavného mesta sa tiahne obľúbená pláž Agios Ioannis so zlatistým pieskom a tyrkysovou hladinou mora. K dispozícii sú lehátka so slnečníkmi. Okolie skrášľujú niekdajšie veterné mlyny. Pláž majú v obľube i windsurfisti.

Tridsaťosem kilometrov od mesta Sivota a štyridsaťpäť od hlavného mesta,  leží nevídaná pláž Porto Katsiki. Nad jasnomodrým morom a piesočnatou plážou s jemným pieskom sa vypínajú mohutné útesy bledej farby s tmavozeleným lesným porastom. K dispozícii sú lehátka so slnečníkmi. Pokiaľ ste dobrý plavec, za jedným z útesov je ďalšia pláž, kde si oddýchnete od návalu dovolenkárov. Pláž ponúka aj platené parkovisko, cena sa pohybuje okolo 5€ na celý deň.

Pláž s lehátkami a slnečníkmi s nebomodrým morom
Pláž Kathisma (zdroj: Depositphotos)

Za ani nie trištvrte hodinu od mesta Lefkada sa dostanete na očarujúcu, tri kilometre dlhú pláž Egremni.  Zaujímavé skalnaté útesy, biely piesok a kontrast slabo a tmavomodrého mora predkladá oddychový deň. K dispozícii sú lehátka so slnečníkmi a plážové bary. Dopravíte sa sem loďou alebo autom, ktoré budete musieť nechať v blízkej dedinke, dva kilometre od pláže.

Neďaleko dediny Agios Nikitas sa nachádza dlhá pláž Kathisma, prezývaná „malá Ibiza“. Obľúbená medzi návštevníkmi je nielen pre ponúkané vybavenie ako ležadlá so slnečníkmi, toalety, sprchy, bary, reštaurácie a možnosť športových atrakcií, ktoré je k dispozícii. Dostanete sa sem autom, ktoré možno nechať na parkovisku hneď pri pláži.

Galéria plná krás Lefkady

Lefkada, ďalší z mnoho gréckych ostrovov,  ponúka pravú letnú dovolenku. Piesočnaté pláže, tyrkysové more, skalnaté útesy, ale tiež historické pamiatky a rôzne druhy výletov. Na vlastné oči uvidíte fotogenické miesta, ktoré poznáte zo sociálnych sietí. Grécka atmosféra na tomto ostrove je jedinečná. Nezabudnite si pochutnať na špecialitách v tavernách a obdivovať výtvory miestnych v ich obchodoch. Lefkada je teda destinácia pohody, zábavy i adrenalínových momentov. 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 22

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?