Ostrov Grassholm. Je domov takmer 40 tisíc vtákov

ostrov
By: Dr Mary Gillham Archive Project - CC BY 2.0

Grassholm, malý neobývaný ostrov, je domovom obrovskej kolónie vtákov s názvom sula biela alebo gannet. Leží 13 kilometrov od juhozápadného pobrežia Pembrokeshire vo Walese. Stojí na ňom maják Smalls. Často je označovaný aj ako „biely kúsok krajiny“.

Prečo sa k ostrovu viaže práve táto farba pochopíte práve vtedy, keď sa k nemu začnete pribižovať. Je domovom pre 39 tisíc párov vtákov (gannetov), jedinú kolóniu tohto vtáctva vo Walese a tretiu najväčšiu vo Veľkej Británii. Ostrov ožíva skoro na jar, kedy sa vtáci vracajú a obloha je naplnená samcami vracajúcimi sa s materiálmi na stavbu hniezd, aby vytvorili územie na prilákanie samičiek.

ostrov
By: Dr Mary Gillham Archive ProjectCC BY 2.0

Ostrov je vytvorený magmatickou skalou sopečného pôvodu. Predpokladá sa, že Grassholm bol kedysi súčasťou ostrova Skomer a potom sa počas doby ľadovej uvoľnil. Z diaľky ostrov vyzerá ako veľké hniezdo posypané práškovým cukrom. Vtáctvo tu žije vo veľmi tesnej blízkosti a dokonca si medzi sebou vyvinuli sériu hlasových a posturálnych správ. Vo vzduchu sa vždy nachádzajú tisícky gannetov, ktoré lietajú nad ostrovom. Zvuky, ktoré vydávajú sú priam ohlušujúce.

ostrov
By: Dr Mary Gillham Archive ProjectCC BY 2.0

V dôsledku ich výskytu na ostrove je jeho severná strana pokrytá hustou vrstvou vtáčích trusov, inak známych aj ako „guano„. Vďaka tomu ostrov získal charakteristickú šedobielu farbu. S tým samozrejme súvisí aj zápach, ktorý sa z ostrova šíri.  

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
Ostrov Grassholm. Je domov takmer 40 tisíc vtákov
Zdroj: Google maps

Prvýkrát bol výskyt gannetov na ostrove zaznamenaný v roku 1860.12 rokov neskôr sa ich vyskytovalo 12 párov. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia ich bolo 200 párov a v roku 1905 spoločnosť Cardiff Naturalists Society zaznamenala 300 párov. Populácia vtáctva sa na ostrove neustále zvyšuje.

Ostrov Grassholm. Je domov takmer 40 tisíc vtákov
By: Dr Mary Gillham Archive ProjectCC BY 2.0

Guano (vtáčí trus) zničil trávový porast, ktorý sa na ostrove kedysi nachádzal. Taktiež pokryl aj archeologické nálezy osídlenia z doby železnej a období raného stredoveku.

Grassholm je rezervácia s prísnou politikou „žiadneho pristátia“. No niekoľko lodných spoločností ponúka výlety na ostrov, aby turisti mohli na vlastné oči, uši a nos zažiť atmosféru ostrova.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?