Použili takmer všetky svoje úspory, aby vzali batohy na plecia a vyrazili na cestu okolo sveta. Spolu. Hanka a Jožko. Znie to dobre? Trúfli by ste si aj vy? Čítajte ďalej.
Kde sa práve nachádzate a ako dlho už ste na cestách?
Sedíme práve na izbe v hosteli v Kathmandu, v Nepále a na cestách sme tretí týždeň z plánovaného štvormesačného tripu s krátkou (asi 10-dňovou) zastávkou na rodnej hrudi.
Ako vznikla myšlienka Vášho výletu? Prečo ste sa rozhodli ísť na cestu okolo sveta?
Od kedy sa poznáme, vieme o sebe, že sme nadšenci do cestovania. Už dlhšie sme plánovali dlhodobejšie cestovanie a približne pred rokom sme začali postupne spoznávať ľudí, ktorí si takto svoj sen splnili.
Nechali sme sa inšpirovať. Pragmaticky sme si povedali, že teraz je ten ideálny čas, takže sme prestali hľadať dôvody prečo to nejde a začali hľadať spôsoby, ako cestu zrealizovať.
Aký je Váš celkový plán?
Naša štvormesačná cesta je akoby rozdelená na 2 časti – prvú tvorí India, Nepál a Juhovýchodná Ázia, druhú otvorí presun cez New York a Miami do Južnej Ameriky a spoznávanie tohto kontinentu. Náš detailný plán cesty aj našu aktuálnu polohu môžete sledovať na našej interaktívnej mape:
Nemáte strach?
Uvedomujeme si určité riziká, ktoré môžu na cestovateľov číhať na cestách, ale samotný strach nemáme. Snažíme sa zbytočne neriskovať, nevystavujeme sa rizikovým situáciám (napríklad nočným prechádzkam v neznámych oblastiach) a kladieme dôraz na intuíciu – ak sa nám niečo nezdá, tak do toho jednoducho nejdeme.
Počuli sme už najrôznejšie príbehy slovenských i zahraničných cestovateľov, ale zatiaľ si musíme zaklopať – máme iba pozitívne skúsenosti a zážitky. Klop-klop.
A čo na to vravia Vaši blízki?
Veľmi trefná otázka. Niektorí sa obávajú o našu bezpečnosť a najmä o naše zdravie, ostatní sú z toho nadšení a podporujú nás. Ale celkovo môžeme povedať, že nám držia palce a tešia sa s nami z našich zážitkov. Snažíme sa však aj našich blízkych na diaľku nevystavovať infarktovým situáciám.
Ako vyzerala príprava na Vaše dobrodružstvo?
Celková príprava na cestu v našom prípade trvala približne 6 mesiacov, všetky naše poznatky sme sa snažili zhrnúť v tomto článku: http://www.cestujemespolu.com/2016/02/planovanie-dlhodobeho-cestovania-ako-na-to/. Pri plánovaní dlhodobého cestovania treba myslieť na najrôznejšie detaily – víza, očkovania, druhý pas, plánovanie budgetu. Najmä v prípade, keď sa snažíme prejsť čo možno najviac miest a krajín.
Možno úplne v jednoduchosti by sa to dalo zhrnúť do pravidla – ako dlho trvá cesta, tak dlho trvá aj plánovanie predtým. Spoločné cestovanie má však aj tú výhodu, že si môžete jednotlivé úlohy rozdeliť. U nás mala Hanka na starosti plánovanie cesty a itinerár, Jožo budget našej cesty a niektoré iné drobnosti.
Ubytovanie riešite na mieste, alebo viete kde skloníte hlavu napríklad o dva týždne?
Ubytovanie riešime prakticky zo dňa na deň – v mieste, kam smerujeme, sa snažíme booknuť si hostel 1-2 dni vopred. Najmä vtedy, keď vieme, že prídeme vo večerných až nočných hodinách. Zatiaľ sme nemali problém si priamo na mieste vybaviť ubytovanie, ak sme do daného mesta prišli ráno, alebo na obed.
Ceny sú prakticky rovnaké ako keď si bookujete vopred. Niektorí cestovatelia to riešia tak, že si v destináciách, kde plánujú zostať aj zopár dní, zarezervujú hostel najprv na jednu noc, aby si ho vyskúšali. Prípadne si pozrú nasledujúci deň možnosti ubytovania v okolí a až keď sú si istí, že v hosteli chcú zostať, predĺžia si ubytovanie, alebo sa presunú na iné miesto. Takto sme to aj my spravili v Kathmandu.
Koľko kíl nosíte denne na chrbte? Čo nosíte so sebou?
Ak nás váha neklamala, každý máme na chrbte približne 10-11 kg. Obsah batohu sme si starostlivo vyberali, snažili sme sa byť minimalistickí.
Ak cestovateľ plánuje veľa chodiť s batohom na chrbte napr. pri turistike, tak je odporúčané hmotnosť ešte viac zredukovať, lebo už aj 10 kg je z dlhodobého hľadiska vcelku utrpenie.
My, však, hneď ako nájdeme ubytovanie, zložíme batohy a odľahčení vyrážame spoznávať. Vzhľadom na dĺžku a štýl cestovania je pre nás tých 10 kg optimálne riešenie.
Samotné balenie je kapitolou samou o sebe – ako sa zbaliť na 4-mesačnú cestu sme zhrnuli aj v tomto krátkom videu:
Ako dlho ste si šetrili?
Do tejto cesty dávame celé naše úspory, na Slovensko sa vrátime prakticky s nulou na účte. Nechávame si drobnú rezervu na najnutnejšie výdavky – nájomné, strava… Inak približne posledný rok sme šetrili intenzívne a posledných 6 mesiacov ešte intenzívnejšie.
Zmenilo Vám už niečo plány, alebo všetko prebieha podľa predstáv?
Už počas prvého týždňa sa nám naše plány zmenili, a to hneď niekoľkokrát. V Indii sa v jednej z tamojších oblastí konal štrajk, ktorý výrazne ovplyvnil železničnú dopravu a tak sme museli aj my zmeniť náš itinerár.
Namiesto plánovanej trasy do Jaipuru v Radžastáne, do ktorého bol náš vlak zrušený, sme museli ad-hoc vymyslieť alternatívu a vybrali sme sa z Amritsaru smerom na sever do jogínskeho mesta Rishikesh. Ale v konečnom dôsledku nás to zavialo na nové a zaujímavé miesta, za ktoré sme veľmi radi.
Teraz máme ďalší dôvod sa do Indie vrátiť, keďže indický štát Radžastán chceme zažiť. India je nevyspytateľná a jedno z pravidiel cestovania v Indii je, že cestovatelia musia vedieť improvizovať priamo na mieste. Preto ak si potrpíte na to, že všetko musí ísť podľa vášho plánu, India vás to odnaučí.
Vyrazilo Vám už niečo dych, alebo naskakovali zimomriavky na tele?
Vyraziť dych – možno pre niekoho klišé ale pre nás to bol Taj Mahal. Taj Mahal je podľa nás definitívne stavba, ktorá vás nesklame. Mesto Agra ako také, v ktorom sa Taj Mahal nachádza, nemá okrem pevnosti Agra a Taj Mahalu až toľko čo ponúknuť, ale návšteva tohto miesta stojí absolútne za to.
Zimomriavky sme mali v najposvätnejšom indickom meste Varanasi pri spaľovacích ghátoch, asi najintenzívnejšie miesto pre človeka z inej ako hinduistickej kultúry – najväčší spaľovací ghát „Manikarnika“, kde priamo pred vašimi očami spaľujú mŕtvoly a popol potom sypú do Gangy, v ktorej sa neďaleko potom ľudia kúpu. Tento kultúrny rozdiel v nás zanechal silné pocity.
Máte nejaké miesto , na ktoré sa špeciálne tešíte?
Hanka sa špeciálne teší na všetko. Ale najšpeciálnejšie na Južnú Ameriku a veľmi si užívala pohľad na Himaláje. Jožo sa teší na pláže v Thajsku, vodopády Iguazu a na lietanie na paraglajde povedľa sochy Krista v Rio de Janeiro.
A ako sa Vám cestuje spolu?
Zatiaľ skvele, ťuk-ťuk, aj keď sme si dnes prvýkrát skočili do vlasov. Avšak v našom prípade zvykneme nezhody rýchlo vyriešiť, takže sme si dali koláč a kávu v známej kaviarni „Snowman“ na FreakStreet v Kathmandú a bolo po probléme.
Cestovanie spolu si zatiaľ veľmi užívame. Nejaké spoločné cestovanie sme absolvovali už pred touto cestou (Čína, Turecko, Európa), ale dĺžkou a intenzitou je to určite najsilnejšia skúsenosť a skúška pre nás oboch, či už skúška toho, ako zvládneme takýto improvizovaný život na cestách, ale aj skúška z robenia kompromisov a spoločného rozhodovania. My si však myslíme, že to bude veľmi obohacujúca skúsenosť.
Cestovanie spolu má množstvo výhod – máte sa s kým porozprávať, s kým zdieľať zážitky, má vám kto pomôcť v rozhodovaní. Nie nadarmo sa hovorí, že nezáleží kam na svete cestuješ, ale dôležité je, s kým.
Načo si dať pozor počas cestovania vo dvojici?
Aby ste mali spoločne dohodnutý plán, priority cesty, prípadne boli vopred dohodnutí, čo robiť v prípade núdze – ak sa napríklad stratíte, prípadne vás okradnú. Treba sa navzájom pochopiť a strážiť.
V Indii sme sa napríklad nechceli z bezpečnostných dôvodov veľmi rozdeľovať, tak sme vlastne celý čas boli a stále sme spolu. A tak je dôležité sa vedieť dohodnúť kam sa pôjde, čo sa bude robiť, ak je napríklad niekto z nás unavený alebo sa necíti dobre, tak sa tomu prispôsobí program a nič si navzájom nevyčítame.
Všetko je o spoločnej dohode a empatii. Je tiež dobré mať rozdelené úlohy, aby boli všetci šťastní.
O aktuálnej polohe tejto dvojice sa dozviete viac na ich stánkach www.cestujemespolu.com alebo na ich facebooku. https://www.facebook.com/cestujemespolucom/