Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest

Najvýznamnejším klenotom Azúrového pobrežia Stredozemného mora je jednoznačne francúzske mesto Nice. Je hlavným mestom rovnomenného obvodu na juhu Provensálska. Mesto založené okolo roku 350 je vyhľadávaným turistickým miestom a často je označované aj ako ,,Kráľovná riviéry“. Mesto je mixom starého a nového, je tu mnoho možností pre oddych či zábavu. My vám ukážeme, kde najlepšie využiť čas strávený v tomto krásnom meste.

1. Promenade des Anglais

Promenade des Anglais - letenkyzababku
By: Jean-Pierre DalbéraCC BY 2.0

Šesť kilometrov dlhú promenádu popri mori musí navštíviť každý jeden turista Nice. Celá trasa je lemovaná palmami a blízke hotely poskytujú ubytovanie s nádherným výhľadom na kamenné pobrežie Ligúrskeho mora. V minulosti bola promenáda obľúbeným miestom oddychu anglických šľachticov, dnes si šum mora a pohodovú atmosféru môže užiť naozaj každý návštevník. Promenáda Angličanov je vždy čistá a upravená. Niekde v strede promenády stojí symbol dnešného Nice v podobe slávneho hotela Negresco, pre mesto Nice niečo ako Eiffelovka pre Paríž. Noc pre dvoch v tomto hoteli však stojí cca 400€.

2.Námestie Massena

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: Antonello TanteriCC BY 2.0

Severne od Starého mesta sa nachádza toto majestátne námestie, ktoré je priamym centrom mesta. Je to bezpochyby najznámejšie námestie v Nice. Práve tu sa stretáva Staré mesto s Novým. Námestie zdobia mnohé fontány či sochy, ale aj stromy či kvety a spoločne tvoria skvelé miesto na prechádzku či oddych. Najznámejšia fontána je Fountaine du Soleil, ktorej bronzové časti znázorňujú planéty a solárny systém. Nachádza sa tu vychýrený francúzsky obchodný dom č. 1 – galeries Lafayette, či nákupná zóna Rue de France. Okrem obchodov tu nájdete aj mnoho reštaurácií či kaviarní. Počas karnevalu tadiaľto prechádza kráľovská výprava.

3. Dóm sv. Mikuláša

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: Jim McDougallCC BY 2.0

Ruská ortodoxná katedrála bola zasvätená Mikulášovi II. Kostol bol vybudovaný na jeho príkaz, čo je tiež vytesané v ruštine aj vo francúzštine na bočnej jeho bočnej stene. Bol prvým ruským ortodoxným kostolom postaveným mimo Ruska. Bol postavený v 20. storočí z ružových tehál, šedého mramoru a farebnej keramiky. Má 6 cibuľovitých kupol a pôdorys gréckeho kríža. Exteriéru panujú žltá a modrá. Nachádza sa tu aj replika Turínskeho plátna, ktorú má v rukách anjel. Zaujímavosťou je, že v kostole nie sú žiadne sedadlá veriaci stoja. Nezvyčajné je, že aj keď ide o katolícky kostol, platí sa vstupné v hodnote 3€. Nemôže sa dnu vojsť v krátkych nohaviciach, sukni či krátkom tričku.

4. Notre Dame de Nice

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: Jim McDougallCC BY 2.0

Koho zaujíma sakrálna architektúra, určite by ste nemali vynechať túto pamiatku. Je najväčšou bazilikou celého mesta a stojí tu už vyše 150 rokov. Vďaka prednej fasáde baziliky, kde sa nachádzajú dve vysoké zvonice mnohým pripomína parížsky Notre Dame. Bazilika patrí k najkrajším v meste.

5. Staré mesto – Vielle Ville

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: Guilhem VellutCC BY 2.0

Časť Nice, ktorú si nesmie nechať ujsť žiaden turista. Táto časť dýcha minulosťou a je ako stvorená na romantickú prechádzku s trochu historickým nádychom. V Starom meste sa od začiatku 18. storočia na budovách vykonali len minimálne zmeny. Úzke uličky, kľukaté aleje či časom ošarpané domy ešte zo 17. či 18. storočia, jednoducho nádhera. V tejto časti mesta nájdete aj vychýrený kvetinový trh, ktorý neraz vyčarí úsmev na tvárach či už turistov ale aj domácich.

6. Musée Matisse

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: Yasuhiro ChataniCC BY 2.0

V Nice sa nachádza viacero galérií či múzeí, no medzi najslávnejšie a najvyhľadávanejšie patrí práve Múzeum Henryho Matissa. Múzeum sa nachádza v Talianskej vile ešte zo 17. storočia. Obsahuje impozantné maľby či bronzové predmety vyrobené samotným umelcom Henrym Matissom. Tieto umelecké diela poukazujú na rôzne stupne pôsobenia a kariéry Matissa. Tento umelec maľoval tiež pre Chapelle de Rosaire v Benátkach a práve v tomto múzeu môžete vidieť jeho pôvodné skeče, ktoré venoval do daru mníškam, ktoré sa oňho starali v chorobe.

7. Cimiez Hill

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: GraniersCC BY 2.0

Toto miesto možno nepatrí k hlavným turistickým cieľom, keďže sa nenachádza priamo v Nice, no jednoznačne sa oplatí zaradiť ho do svojho plánu. Vrch vzdialený asi 2 kilometre od mesta bol minulosti tiež obľúbeným miestom pre rimanov či neskôr anglických šľachticov, čo je dodnes vidieť na architektúre. Sama anglická kráľovná Viktória často navštevovala hotel Reina Palace, ktorý síce už nie je hotelom, no stavba dodnes dominuje vrchu. Na tomto mieste môžete navštíviť spomínané múzeum Henryho Matissa, staré ruiny rímskeho amfiteátru, olivový park no a nesmieme zabudnúť na úžasný výhľad na celé mesto a more. Naozaj nezabudnuteľný zážitok.

8. Palais Masséna

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: Jim GCC BY 2.0

Múzeum umenia a histórie človeka zaujme už vďaka architektonickým kvalitám. Patrí k jedným z najvyhľadávanejších pamiatok v blízkosti Promenade des Anglais. Je obklopené nádhernými záhradami plnými farebných kvetov, ktoré pripomínajú záhrady z 19. storočia. Budova bola postavená v roku 1898 a až v roku 1921 sa stala múzeom. Nachádza sa tu viac ako 20 výstavných miestností, v ktorých vám umelecké kolekcie, sochy, maľby či samotný nábytok pripomenú históriu mesta. Nachádza sa tu viac ako 15 000 exponátov.

9. Národné divadlo

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: SimonCC BY 2.0

Raj pre milovníkov hraného umenia. Divadlo bolo postavené v roku 1989 a vypracovalo sa na jedno z najväčších centier dramatického umenia. Množstvo premiér ale aj návštevníkov stúpalo každým rokom. Ročne sa tu odohrá zhruba 290 – 300 premiér. Divadlo si taktiež drží status najväčšieho divadla v Nice. Architektúra divadla bola inšpirovaná blízkym múzeom umenia, stavby sa považujú za sesterské.

10. Parc du Château

Krásne Nice a jeho 10 zaujímavých miest
By: Elliott BrownCC BY 2.0

Kamennou cestičkou ponad staré mesto sa dostanete do tohto nádherného parku vo výške asi 100 metrov nad morom, ktorý vám ponúka k vzhliadnutiu úžasnú kinematickú panorámu mesta, promenády a mora. Nájdete tu pozostatky zámku z 12 storočia, po ktorom bol park aj kopec pomenovaný, ktorý však v roku 1706 prikázal Ľudovít XIV zbúrať. Nachádzajú sa tu fontány, detské ihriská a perfektné miesta na piknik.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počítadlo: 39

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.