Bludiská či labyrinty sú jednou z atrakcií, za ktorými sa oplatí cestovať. Aj napriek hrozbe, že sa v nich ľahko môžete stratiť, sú niečím neobvyklým, čo ponúka nezabudnuteľný zážitok. Ak hľadáte dobrodružstvo v spletitých uličkách, nechajte sa inšpirovať, návšteva nasledujúcich rozhodne stojí za to.
Villa Pisani, Stra, Taliansko
Villa Pisani, nazývaná aj Villa Nazionale, bola postavená v roku 1735 v talianskom mestečku Stra. Zaujímavosťou je, že v roku 1934 si ju za miesto svojho prvého stretnutia zvolili Adolf Hitler a Benito Mussolini. Vila je predovšetkým známa svojimi nádhernými záhradami a neobyčajným bludiskom. Ide o klasickú stredovekú kruhovú dráhu s deviatimi opakujúcimi sa vzormi a mnohými slepými uličkami. V jej strede sa nachádza vyhliadková veža, na ktorej je umiestnená socha Minervy, bohyne múdrosti a umenia. Toto bludisko sa považuje za jedno z najnáročnejších na svete, dokonca sa v ňom vraj raz stratil aj sám Napoleon Bonaparte, ktorý bol jedným z predchádzajúcich majiteľov vily.
Pineapple Garden Maze, ostrov Oahu, Havaj
Tento labyrint sa nachádza v ananásových plantážach havajského ostrova Oahu. Je svetovým unikátom, pretože ide o najväčší labyrint a jedno z mála botanických bludísk v celej Amerike. Na návštevníkov tu čakajú chodby, ktoré sa tiahnu v dĺžke až 4 kilometre. Labyrint sa pýši trojmetrovými krovinatými stenami, ktoré sú vytvorené z farebných havajských rastlín, vrátane ibišteka či ananásových paliem. V rámci blúdenia labyrintom môžu turisti hľadať osem piktogramov, pričom mená najrýchlejších z nich budú zapísané do siene slávy pri vchode.
Hampton Court, Londýn, Veľká Británia
Labyrint vznikol v 17. storočí pre kráľa Viléma III. Oranžského. Aj napriek tomu, že je starý vyše 325 rokov, je pomerne zachovalý. Nachádza sa neďaleko rovnomenného kráľovského paláca a zaberá plochu 1300 metrov štvorcových. Ukrýva v sebe 800 metrov ciest a ročne ho navštívia tisícky turistov. Stal sa dokonca aj predmetom umeleckých diel, ktorých autormi sú napríklad Daniel Defoe či Jerome Klapka Jerome. Zážitok zo samotného bludiska umocňuje audiosystém inštalovaný v labyrinte, ktorý púšťa rozličné zvuky, od šepotu cez smiech až po úryvky hudby.
Ashcombe Maze, polostrov Mornington, Austrália
Labyrint sa môže pýšiť 3 metre vysokými a 2 metre širokými živými plotmi. Bludisko je viac ako 40 rokov staré. Vzdialenosti medzi jeho jednotlivými stenami sú spočiatku jednometrové, no postupne sa zužujú. Pre odvážnejších návštevníkov labyrint ponúka možnosť nájsť štyri mozaikové vlajky, ktoré sú ukryté v jeho častiach. Okrem tohto labyrintu sa tu pre odvážlivcov nachádzajú ešte ďalšie dva. Jeden je celý vytvorený z ruží a má kruhový tvar a druhý tvoria celoročne kvitnúce levandule.
Longleat House, Wiltshire, Veľká Británia
Ide o najväčšie bludisko v rámci Veľkej Británie, ktoré tvoria cesty v dĺžke takmer 3 kilometre. Labyrint vznikol na základe nápadu architekta Grega Brighta a svoje brány prvýkrát návštevníkom otvoril v roku 1975. Prechádzka bludiskom je náročná, v niektorých prípadoch môže trvať aj hodinu a pol či viac. V jeho strede sa nachádza observatórium, z ktorého je možné pozrieť sa na cestu späť.
Autor článku: Bc. Zuzana Benková