Netradičný ostrov v Chorvátsku. Čo vám pripomína?

Naša Zem nás stále zásobuje množstvom miest či úkazov, ktoré rozhodne stoja za obdiv. Nie je tomu inak ani v prípade tohto chorvátskeho ostrova. Baljenac nie je len takým obyčajným ostrovom, z výšky totiž vyzerá úplne ako odtlačok ľudského prsta. 

Chorvátsku sa nachádza vyše 70 ostrovov väčších rozmerov a približne 500 prístavov. Každý ostrov si nesie svoj vlastný príbeh a zastupuje svoje jedinečné miesto nielen v histórii, ale aj v súčasnosti v rámci cestovného ruchu. Významnú pozornosť takmer v globálnom meradle si však získava ostrov Baljenac. Tento malý, na prvý pohľad ničím výnimočný ostrov nachádzajúci sa v Jadranskom mori nepresahuje rozmer 0,14 kilometrov štvorcových. Jeho výnimočnosť však spočíva v tom, že ak sa naň pozriete zhora, zistíte, že vyzerá úplne ako odtlačok ľudského prsta.

Netradičný ostrov v Chorvátsku. Čo vám pripomína?
By: https://www.instagram.com/p/BPaJTsQhrKd/?tagged=baljenac

Ostrov je takmer úplne pokrytý ručne vyrobenými stenami. Tieto „stavby“ boli vybudované počas dlhého časového obdobia a mali rôzne využitie, no predovšetkým išlo o poľnohospodárske účely. Vybudovali ich miestni ľudia s veľkou dávkou sily a vytrvalosti. Celá dĺžka tohto „stenového systému“ je 23 kilometrov357 metrov.

Netradičný ostrov v Chorvátsku. Čo vám pripomína?
By: https://www.instagram.com/p/BOdPgWihn_R/?tagged=baljenac

Ostrov sa nachádza v súostroví neďaleko mesta Šibenik. Podobne, ako je to v prípade niektorých západoeurópskych krajín, akými sú Anglicko či Škótsko, tak aj väčšina územie či pobrežia Chorvátska je obklopená suchými kamennými múrmi. Vznik týchto stavieb môžeme datovať aj niekoľko storočí dozadu. Prioritne mali slúžiť na označenie hraníc medzi priľahlými poľnohospodárskymi pozemkami. Tieto steny sú postavené bez použitia malty. Kamene sú starostlivo vyberané na základe ich tvaru tak, aby dokonale do seba zapadli ako puzzle. Takéto stavby nájdete nielen v Chorvátsku, ale v podstate všade tam, kde je pobrežie suché a kamenisté.

Netradičný ostrov v Chorvátsku. Čo vám pripomína?
By: https://www.instagram.com/p/BTITsQlhmLc/?tagged=baljenac

Línie múrov na ostrove Baljenac sú pri sebe tak blízko a nahusto, že keď sa na neho pozriete z vtáčej perspektívy, vyzerá úplne ako odtlačok prsta. Práve vďaka tomu sa z ostrova stalo neobyčajné miesto, ktoré každoročne láka množstvo turistov. Dokonca, Chorváti sa snažia o to, aby toto miesto bolo zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.  Ak by sa Baljenac zaradil do tohto zoznamu, mohol by sa stať skutočne veľmi populárnou chorvátskou destináciou a jedným z najvýznamnejších kultúrnych a historických symbolov krajiny. Ak sa náhodou chystáte na dovolenku v okolí mesta Šibenik, rozhodne by ste nemali váhať a mali by ste tento originálny ostrov preskúmať.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?