Netradičný geologický útvar na ostrove Tasmánia. Mozaiková dlažba vytvorená prírodou.

By: The 3B's - CC BY 2.0

Úzka úžina Eaglehawk Neck na ostrove Tasmánia v Austrálii je pokrytá nezvyčajným terénom. Tvorí ho niekoľko zaujímavých a netradičných geologických útvarov. Medzi nimi aj zvláštny erozívny prvok, ktorý sa nazýva „tesselated pavement“ (mozaiková dlažba).

V blízkosti pobrežia mora leží plochá skala, ktorá vyzerá, ako keby sa rozpadla na bloky. Práve tento geologický efekt je pre svoju podobnosť s rímskymi mozaikovými podlahami nazývaný ako „tessellated pavement“, čo môžeme preložiť ako mozaiková dlažba.

pobrežie
By: Liangtai LinCC BY 2.0

Tessellated pavement je definový ako plochý skalný povrch, ktorý je rozdelený na niekoľko viac alebo menej pravidelných obdĺžnikov. Tie spája spoločný systém spojov. Povrch jednotlivých lôžok je vystavený erózii a poveternostným vplyvom, čo spôsobuje, že skalné podložie pozdĺž spojov je buď zvýšené alebo zapustené.

Táto „dlažba“ v Tasmánii sa vyskytuje v dvoch podobách. Prvá podoba je, keď slaná voda eróziou premenila strednú časť kameňov do podoby „bazénov“. Opačný efekt, a teda aj druhá podoba je známy ako bochník, keď sú okraje kameňa opotrebované a zanechávajú zaokrúhlenú korunku, ktorá pripomína chlieb.

more
By: The 3B'sCC BY 2.0

Takýto geologický úkaz je veľmi zriedkavý a je možné ho nájsť len na niekoľkých miestach na Zemi. Najznámejším príkladom tesselled pavement je práve ten v Eaglehawk Neck. Povrch sa tu na prvý pohľad javí ako mozaiková či kachličková dlažba. Rovnosť tejto „dlažby“ je spôsobená počiatočnou eróziou, kedy vlny priniesli piesok a štrk a taktiež aj chemickým pôsobením vody. Je to netradičný útvar, ktorý láka množstvo zvedavých turistov.

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?