Netradičné atrakcie z celej Európy

Pripyat černobyl ukrajina
Ako to vyzerá v meste Pripyat. Zdroj: www.pixabay.com

Eiffelovka, Big Ben, či Koloseum sú impozantné stavby, kam smerujú kroky každého turistu, ktorý navštívi Paríž, Londýn a Rím. Keď už s vami podobné pamiatky nič nerobia a túžite objaviť niečo nezvyčajné, je na čase zapátrať po trochu zvláštnych miestach, ktoré veľa ľudí nepozná.

Nie každý má odvahu stráviť noc vo väzení alebo sa vybrať na miesto po jadrovom výbuchu. Inšpirujte sa miestami po celej Európe, kde vás nečakajú kilometrové rady pred vstupom, no o netradičný zážitok máte postarané.

Múzeum stroskotaných vzťahov, Záhreb

Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov skrýva jednu zaujímavú atrakciu. Nielen pre rozídených a pre ľudí, ktorí si práve prešli rozchodom, určite stojí za to navštíviť Múzeum stroskotaných vzťahov v chorvátskom hlavnom meste Záhreb.

Sú tu vystavené predmety, ktoré symbolizujú daný vzťah, alebo rozchod, ktorým si ľudia prešli. Ku každému takémuto predmetu je priložený aj krátky príbeh, aby si iní ľudia dokázali predstaviť čím si ten dotyčný prešiel. Napríklad je tu hračka pre psa, ku ktorému je napísaný komentár v zmysle, aj jeho pes tu nechal toho po sebe viac ako on.

Zaujímavá je aj oficiálna webstránka múzea, kde môžete pridať na mapu miesto, kde sa udial rozchod a pridať k nemu príbeh. Ak by ste sa chceli zbaviť vecí po svojej bývalej polovičke, môžete nimi prispieť do zbierky z celého sveta.

musem of broken relationships croatia
V Museum of Broken Relationships nájdete predmety od výmyslu sveta, zdroj: www.brokenships.com

Múzeum penisov, Reykjavík

Zbierka pohľadníc, poštových známok, platní, CD, to všetko sú predmety, ktoré zberatelia bežne zhromažďujú roky. Ale počuli ste už o niečom takom ako je zbierka penisov? Island nie je jedinečný len prírodou, ale pochádza odtiaľ aj 70-ročný pán, ktorý má momentálne vo svojej zbierke viac než 200 exponátov. Zbierka je verejne prístupná v Reykjavíku a v roku 2015 dokonca vyhrala cenu za najobľúbenejšiu miestnu atrakciu. Najmenším kúskom, ktorý v tomto múzeu nájdete patrí škrečkovi. Čo by ste povedali na to, keby váš starý otec mal takúto nezvyčajnú záľubu? 🙂

phallological museum island reykjavík
Ukážka zo sekcie veľrýb a uškatcov, zdroj: www.phallus.is

Múzeum vlasov, Avanos, Turecko

Medzi ďalšie veľmi netradičné múzeum patrí Múzeum vlasov, ktoré sídli v Turecku. K vzniku tohto múzea sa viaže veľmi dojímavý príbeh. Jeho zakladateľ totiž prežil lásku, ktorá skončila veľmi nešťastne. Jeho milá mu ako spomienku po odchode nechala len pramienok vlasov. Ako sa potom motal medzi ľuďmi a rozprával dievčinám svoj príbeh, dojal ich natoľko, že mu podarovali aj svoje pramienky vlasov a tak táto veľmi podivná zbierka vznikla.

múzeum vlasov avanos turecko
Každý kúsok stien v múzeu je pokrytý prameňmi vlasov. Zdroj: © Nevit Dilmen/WikiCommons

Mesto duchov Pripyat, Černobyľ

V roku 1986 pri výbuchu černobyľskej elektrárne zahynulo množstvo ľudí a tragédia, ktorú výbuch spôsobil zasiahla celý svet. Rádioaktívne žiarenie najsilnejšie zasiahlo mesto Pripyat, ktoré bolo vybudované ako bydlisko robotníkov pracujúcich v elektrárni. Po tejto tragédii ostalo miesto Pripyat prázdnou oblasťou symbolizujúce túto tragédiu.

V dnešnej dobe sa tam však dá dostať pomocou cestovných agentúr, ktoré robia do oblasti Černobylu zájazdy. V meste ostali miesta, ktorými stále dýcha život a cítiť z nich životné príbehy aj napriek tomu, že je celkom pusté. 

Netradičné atrakcie z celej Európy
Ako to vyzerá v meste Pripyat. Zdroj: www.pixabay.com

Hill of crosses, Šiauliai, Litva

Hora krížov je umelý pahorok, na ktorom sa vyníma viac než tisíc krížov. V blízkosti tohto územia stál hrad litovských rytierov. Na území pahorku pochovali prvýkrát obete poľského novembrového povstania. Neskôr tam pochovali ďalšie obete iného povstania. Takto sa sem dostali prvé kríže. Neskôr sa ich počet stále zvyšoval, aj vďaka pútnikom, ktorí sa na tento vrch dostali. Toto miesto navštívil aj pápež Ján Pavol II. a z tohto miesta slúžil omšu. Potom tomuto miestu venoval drevenú sochu.

https://www.instagram.com/p/BcVQx-jF0DH/?taken-at=238942742

Festival kladív, Porto

Mesiac jún sa v Portugalsku viaže k oslavám patrónom, ktoré sa spájajú s danými mestami. Najväčšia z takýchto osláv sa spája s patrónom São João, čiže Svätým Jánom a oslavuje sa deň pred 24. júnom. Táto tradícia pretrváva už niekoľko storočí a stále je medzi obyvateľmi veľmi populárna. 

S týmto sviatkom sa tiež spája jedna naozaj zvláštna vec, o ktorej nikto nevie kedy začala, ale je udržovaná do dnes. Touto zvláštnou vecou sú plastové pískajúce kladivá. Ak sa vám podarí byť počas tejto bujarej oslavy v Porte, nebuďte prekvapení, ak aj vám niekto uštedrí pár rán po hlave nafukovacím kladivom. 

Stráviť noc vo väzení Liepaja, Lotyšsko

Liepaja bolo typickým väzením pre komunistickú dobu a tento nádych si zachováva doteraz. Dnes je prerobený na hotel a ľudia, ktorí sa v tu ubytujú, si môžu vychutnať reálny zážitok pobytu vo väzení na vlastnej koži. Radšej si vyskúšať pobyt vo väzení dobrovoľne ako nasilu. Nejde len o samotný hotel, ktorý sa veľmi nelíši od reálneho väzenia, ale aj ľudia a aktivity, ktoré sa s týmto miestom spájajú. Okrem spánku na zemi sa vám môže újsť aj niekoľko slovných urážok alebo rôzne formy trestov. Preto musia hostia pred ubytovaním podpísať súhlas, že sú si vedomí, aký zážitok podstupujú. 

Pozrite sa, ako taký zážitok vo väzení vyzerá

Zaplávajte si v pive, Starkenberger Brewery, Rakúsko

Milovníci piva si neraz povedia, že by sa v ňom aj vykúpali. Presne tento zážitok si môžete splniť v pivovare Starkenberger v rakúskom meste Tarrentz, kde vznikol prvý bazén naplnený pivom. Vápnik a ďalšie látky, ktoré pivo obsahuje sú pre pokožku veľmi vyživujúce a zanechávajú ju príjemnú na dotyk.

Pitie piva z bazéna je však zakázané, keďže sa nemení po každej procedúre a je to nehygienické. Keďže sa kúpete v pivovare, počas kúpeľa vám radi naservírujú niektoré z 13 druhov vychladených pív. 

https://www.instagram.com/p/BbH5m3iDii-/?taken-at=991160719

Návštívili ste niekedy zvláštne miesto, ktoré sa úplne vymyká klasických turistickým atrakciám? Dajte nám vedieť v komentároch.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?