Neobyčajný most Ponte Vecchio je pýchou Florencie

most
By: Jorge Gobbi - CC BY 2.0

Taliansko je krajinou mnohých prírodných ale aj architektonických krás. Od očarujúcich miest dýchajúcich históriou cez veľkolepé hory či národné parky až po pobrežie. Každý, kto sem zavíta, si príde na svoje. Ak však túžite po dávke histórie, architektúry a mestskej atmosféry, určite by ste nemali vynechať výlet do Florencie. Okrem iných pamiatok sa tu totiž nachádza aj most s názvom Ponte Vecchio, ktorý nie je len takým obyčajným mostom.

Ponte Vecchio nie je len všedný most, ktorý slúži na prechod cez rieku. Pred niekoľkými storočiami totiž množstvo mostov slúžilo na viac ako len tento účel. Pre stredoveké mosty bolo bežné, že na nich boli postavene kaplnky či obchody a mnohé z nich boli dokonca opevnené vežami a hradbami. Slúžili totiž ako dôležité miesta vstupu do jednotlivých miest. Most Ponte Vecchio je postavený nad riekou Arno. Jeho pôvod tiež siaha do stredoveku, no obchody na ňom nájdete aj dnes.

most
By: Gary Campbell-HallCC BY 2.0
most
By: Stefano MuraCC BY 2.0
Prvý most cez rieku Arno bol pravdepodobne postavený Rimanmi. V dokumente z roku 996 sa spomína, že most postavili z kameňa a dreva. Ponte Vecchio bol jediným mostom cez rieku Arno až do roku 1218. Počas jeho existencie bol niekoľkokrát zničený záplavami, s výnimkou dvoch hlavných pilierov. Súčasný most bol prestavený po záplavách v 14. storočí a jeho podobu navrhol taliansky maliar a architekt Teddeo Gaddi. Okná a umelecké prvky, ktoré v súčasnosti môžeme na moste obdivovať, boli pridané až po predaji obchodíkov obchodníkom.
most
By: Jorge GobbiCC BY 2.0
most
By: HarshLightCC BY 2.0

Obchody sa na moste nachádzajú od 13. storočia. Obchodníci mohli začať predávať svoje tovary na stoloch, hneď po tom, ako dostali súhlas od príslušných orgánov. Ak obchodník už nebol schopný splácať svoje dlhy, stôl, na ktorom predával tovar (nazývaný ako „banko“) bol fyzicky zlomený („rotto“) vojakmi, čím bola jeho činnosť ukončená. Táto praktika sa nazývala „bankrotto“, čo by mohlo byť základom ekonomickej koncepcie bankrotu.

Spočiatku na moste existovali všetky druhy obchodov, od mäsiarstiev po predajne rýb či koží. Predaj takéhoto druhu tovaru a „priemyselný odpad“ však spôsoboval v danej oblasti značný zápach. Až v roku 1593 Ferdinand I. udelil nariadenie, že na moste môžu mať svoje obchody len zlatníci a klenotníci.

most
By: Brad CoyCC BY 2.0
most
By: msafari2425CC BY 2.0

V súčasnosti tvoria väčšinu obchodov práve klenotníci, dokonca aj niektorí z najlepších klenotníkov vo Florencii predávajú svoje výtvory práve na tomto stredovekom moste. Nachádza sa tu aj zopár umeleckých štúdií a obchodov so suvenírmi.

Vo večerných hodinách drevené okenice obchodov vytvárajú vzhľad ako kufre či drevené truhly, čo vytvára skvelú atmosféru na večernú prechádzku. Ponte Vecchio je jedným z veľmi romantických miest vo Florencii s nádherným výhľadom na rieku. Most je tiež možné obdivovať aj zospodu počas plavby na loďke. Okrem toho sa tu uskutočňujú aj divadelné predstavenia či príležitostné koncerty.

most
By: kezeeCC BY 2.0
most
By: Francesco CrippaCC BY 2.0
most
By: Colby BlaisdellCC BY 2.0
most
By: Colby BlaisdellCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?