Naxos: grécky ostrov s najvyšším vrchom Kykladského súostrovia

Tradičné Grécko, očarujúca kvetinová ulica s kavernami
Naxos (zdroj: Depositphotos)

Naxos, zelený ostrov Grécka, je súčasťou súostrovia Kyklady. Okrem krásnych a početných pláži sa tu vypínajú veľkolepé hory či zelené tiesňavy, zároveň sa tu rozprestiera najvyšší vrch  nielen tohto ostrova, ale celého Kykladského súostrovia. Podľa gréckej mytológie je to miesto, kde bol vychovaný Zeus, vládca bohov. Naxos každoročne láka množstvo turistov očarujúcou prírodou, bohatou históriou či početnými kultúrnymi pamiatkami.

Keď oddych, tak na pláži 

Ostrov Naxos má množstvo prekrásnych pláži a je veľmi ťažké rozhodnúť sa, ktoré navštíviť. Medzi najznámejšie pláže patria práve tieto štyri, ktoré vám predstavíme podrobnejšie : 

#1 Agios Georgios

Agios Georgios sa zaraďuje medzi najobľúbenejšie pláže. Vyniká svojím dlhým pobrežím v tvare kruhu, čo na Kykladských ostrovoch nie je zvykom. Leží iba 2 km od mesta Chora. Je tu mnoho kaviarní, reštaurácií i hotelov. Plytká voda a dobre poveternostné podmienky ponúkajú skvelú príležitosť naučiť sa netradičný šport – windsurfing. 

#2 Maragas beach

Maragas, ďalšia úžasná pláž na západnom pobreží gréckeho Naxosu, sa rozprestiera iba 7 km južne od Chora. V jej blízkosti sa nachádza kempingový areál, a tak počas horúcich letných dní býva táto pláž s jemným pieskom i krásnym morom preplnená dovolenkármi. Vhodná pre rodiny s deťmi.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
Lehátka modrej farby na pláži menom Plaka, Grécko
Plaka beach (zdroj: Depositphotos)

  #3 Plaka beach 

Pláž Plaka sa nachádza 8 km južne od Chora. Je to jedna z najkrajších pláži celého Grécka. Ponúka prístup k lehátkam a slnečníkom. Okolie dopĺňajú ploché kamene, tyrkysové more a hodvábny piesok. Vhodná pre rodiny s deťmi.

#4 Pláž Pyrgaki

Pyrgaki leží 19 km južne od Chora. K dispozícií sú lahátka so slnečníkmi a reštaurácia. Táto piesočnatá pláž je vhodná aj pre milovníkov windsurfingu.

Ďalšie zaujímavé pláže:

Pláž Grotta 0,5 km od mesta Naxos
Little Paradise beach 2 km severne od Ayiassos
Pláž Laguna 3,5 km južne od mesta Naxos
Pláž Amitis 11 km severne od mesta Chora

 

Ostrov bohatstva?

 

Mramorová brána 

Mramorová brána, symbol ostrova, je známy aj ako  Portara. Je to chrám, ktorý buď bol vybudovaný v 7. storočí pred naším letopočtom a zasvätený gréckemu bohovi umenia a vedomostí – Apollovi alebo chrám, ktorý nebol nikdy dokončený. Dodnes sa nevie zistiť, čo je pravda, preto je len na vás, za čo budete Mramorovú bránu považovať. Z tohto archeologického náleziska dovidíte až na susedný ostrov Delos. Pokiaľ si chcete spraviť pekné fotky, navštívte tento skvost počas východu alebo západu slnka.

Mramorová brána na ostrove Naxos
Mramorová brána (zdroj: freepik)

Benátsky hrad a múzeum

Hrad, ktorý dal vybudovať Marco Sanudo, synovec najvyššieho voleného predstaviteľa Benátskej republiky v stredoveku, mal všestranné využitie. Slúžil na vojenské, správne, náboženské i vzdelávacie činnosti, ba bol aj obytným miestom pre katolíckych mníchov a šľachtickú rodinu. V areáli, konkrétne v päť poschodovej budove sa nachádza múzeum, kde môžete obdivovať exponáty ako mramorové sochy, hlinené figúrky, keramiku, umelé predmety, vázy, mozaikové obkladačky a ďalšie archeologické nálezy.

Starodávna stavna s vežou, kamenná a malé okná
Benátsky hrad (zdroj: Depositphotos)

Halki

Tradičná dedina Halki leží 15km od mesta Naxos. V minulosti bolo Halki hlavným mestom ostrova a obchodným centrom, takže miestni obyvatelia netrpeli chudobou. Po sebe zanechali množstvo domov v neoklasickom štýle, kaštiele či benátske veže. Nachádzajú sa tu aj prominentné byzantské kostoly. Určite navštívte aspoň jeden z nich, napríklad Agios Georgios Diassoritis medzi dedinkou Halki a Monitsia.

Tradiční Řecko. Typické pouliční kavárny. Vesnice Halki. Ostrov Naxos, Cykády.
Dedinka Halki (zdroj: Depositphotos)

Zas

Príjemná šesť kilometrov dlhá túra po historicky, hlavne mytologicky významných skalách vás dovedie na vrchol Zas. Na vrchol vo  výške 1001 m.n.m.  vedú dve trasy. Aria Spring – ťažšia alternatíva a ľahšia – Aghia Marina. Cestou narazíte na studničku, kde si môžete naliať do fľašky príjemne chladnú horskú vodu. Ak sa rozhodnete navštíviť na vrchole aj jaskyňu boha Zeusa, odporúčam vám vziať si so sebou zdroj svetla. Batéria z mobilného telefónu tmavú jaskyňu neosvetlí dostatočne. Pod nohami sa nachádzajú klzké kamene, preto bez svetla neodporúčam ísť dnu. Príjemnú túra s výhľadom na more vám oživia aj stáda oviec či kôz.

Pěší cesta k hoře Zas v ostrově Naxos, Řecko.
Cesta k vrcholu Zas (zdroj: Depositphotos)

Celodenný výlet

Zaujímavý je aj celodenný výlet plachetnicou na menej známe ostrovčeky Schinoussa, Iraklia Koufonissi. Počas prestávky sa môžete okúpať či spoznať dno Egejského mora. Na palube ponúkajú nápoje, občerstvenie a  ľahkú večeru. Cestou domov si určite užijete pohľad na západ slnka.

 

Naxos je očarujúcim ostrovom s množstvom atrakcií, ktoré predkladá svojim návštevníkom. Či už sa rozhodnete stráviť dovolenku na pláží alebo spoznávaním malých dediniek a turistikou, rozhodne vás nesklame. Je to dovolenková destinácia vhodná aj pre tých najnáročnejších z vás. 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?