Chráni jeden z najväčších systémov lávoých trubíc na svete. Nájdete ho v rozsiahlej savane v austrálskom Severnom Queenslande. Leží približne 300 kilometrov smerom na juhozápad od mesta Cairns a pri jeho návšteve ponúka ozajstný zážitok.
Lávové rúry, ktoré sa v národnom parku nachádzajú, boli vytvorené približne pred 190 000 rokmi. Vtedy milión rokov stará sopka Undara „podstúpila“ rozsiahlu a masívnu erupciu. Tá spôsobila, že obrovská masa lávy prúdila zo sopky neuveriteľnou rýchlosťou 1000 metrov kubických za sekundu. Láva tiekla až 160 kilometrov smerom na severozápad a 90 kilometrov severne. Lávové rúry vznikli ako dôsledok, keď tieto rieky lávy vytvorili na povrchu akúsi izolovanú trubicu, aby zvyšok lávy mohol pretekať. Tým, že láva bola vystavená pôsobeniu vzduchu, vonkajšia vrstva sa ochladzovala, až došlo k vytvoreniu akejsi kôry. Nakoniec sa tekutá láva vypustila a zanechala po sebe prázdnu sieť rúr či trubíc. Postupom času a v priebehu rokov sa vrchná vrstva (strecha) niektorých rúr zrútila a vytvorili sa tak jaskyne či depresie (vpadnuté formy kotlinového tvaru). To zároveň umožnilo aj rozvoj a rozkvet vegetácie v prostredí s väčšou vlhkosťou a ukrytie voľne žijúceho živočíšstva.
Väčšina z týchto lávových trubíc obsahuje vysoké množstvo oxidu uhličitého. To je dôvod, pre ktorý v nich dokážu prežiť len špeciálne prispôsobené druhy. Najviac zastúpené sú tu rozličné zoskupenia článkonožcov.
Táto oblasť, v ktorej sa Národný park Undara nachádza, bola pôvodne domovom emawských domorodých ľudí. Tí tu žili a lovili ešte pred príchodom Európanov. Dôkazy o ich existencii a výskyte na tomto území sa ponúkajú v podobe kamenných artefaktov, jaskýň či viničových húštin.
Samotné slovo „undara“ v jazyku domorodcov znamená „dlhá cesta“. Vzhľadom na to, že Národný park Undara a aj samotné lávové trubice sú veľmi staré, jediný spôsob, ako sa na toto miesto dá dostať je prostredníctvom prehliadky s akreditovaným sprievodcom. V momente, keď sa dostanete do trubice, nadobudnete pocit, že sa nachádzate v inom svete. Vo väčšine jaskýň by ste očakávali množstvo stalagmitov a stalaktitov, no v tomto prípade sú steny hladké, čo robí tieto jaskyne jedinečnými. Veľmi zaujímavým úkazom sú aj korene stromov, ktoré visia zo stropov. Tým, že si hľadajú cestu k vode, vytvárajú zložité vzory pozdĺž stien.
Tento prírodný úkaz v podobe lávových trubíc je dnes uznávaný ako jeden z najdlhších systémov svojho druhu na svete. Národný park Undara je ozajstnou prírodnou atrakciou, ktorá ponúka zážitok, na ktorý ozaj nezabudnete.