Najväčšie pobaltské mesto, alebo čo vidieť v Rige!

By: kishjar? - CC BY 2.0

Lotyšsko (Latvia) je krajina ležiaca na východe Európy, ktorá má rozlohu viac ako 60 500km² a môže sa pochváliť jedným z 3 najväčších hl. miest pobaltských štátov. Reč je o Rige. Ani nie miliónové mesto ponúka návštevníkom zaujímavé pamiatky či atrakcie.

Mesto leží pri toku rieky Daugava a jej historické centrum patrí do svetového dedičstva UNESCO. V posledných rokoch sa Riga zmenila na turistickú oblasť vďaka vylepšeniu jej infraštruktúry. Úradný jazyk je Lotyščina ale na miestach, ktoré navštevujú turisti sa bez problémov dorozumiete Rusky alebo Anglicky. Zaujímavosťou je, že Riga tvorí takmer 40% až 50% populácie Lotyšska.

Mesto Riga je mestom kultúry, univerzít, politiky a taktiež turizmu. Nájdete tu dosť pamiatok nato, aby ste mali celý deň o program postarané. My vám prinášame zoznam 8-mich pamiatok, ktoré sú v tomto meste významné.

1. Pomník slobody

pomník slobody - letenkyzababku
By: Inga VitolaCC BY 2.0

Pomník alebo monument sa tu nachádza už od roku 1935. Symbolizuje silu Lotyšského národa v boji za nezávislosť a na samom vrchu pomníka je socha ženy, ktorá drží v ruke 3 hviezdy. Celková výška tohto pomníka je 42 metrov a s touto výškou je to najväčší pomník v Európe. Nachádza sa na námestí pomníka slobody. Zaujímavosťou je, že tento pomník je strážený čestnou strážou. Je to pre Lotyšov pýcha.

2. Historická časť mesta

old city riga - letenkyzababku
By: CharlieCC BY 2.0

Na celosvetovom portály tripadvisor je toto miesto hodnotené ako no.1 (číslo 1). V starom meste nájdete kus histórie alebo katedrálu, ktorú by ste pri návšteve nemali vynechať. Cesta cez starú časť mesta vedie rovno do parku, o ktorom si môžete prečítať nižšie. Nájdete tu taktiež veľa obchodíkov a celá ulica je pokrytá dlažbami.

3. Kostol svätého Petra

kostol sv. petra - letenkyzababku
By: Peter BrosterCC BY 2.0

Medzi najvýznamnejšie pamiatky v Rige patrí kostol Sv. Petra. Kostol bol venovaný patrónovi mesta Sv. Petrovi. Tieto červené stavby sú typické pre krajiny ohraničujúce Baltic od Nemecka po Estónsko. Kostol vznikol v roku 1408, kedy bol postavený na mieste jeho predchodcu drevného kostolíka. Veža tohto kostola meria viac ako 122m a je z nej nádherný výhľad na Rigu. Vstup do kostola je zadarmo, spoplatnený je iba vstup na vyhliadkovú vež, na ktorú vás vyvezie výťah.

4. Vermaneský Park – Vermanes Park

park v rige - letenkyzababku
By: Kārlis DambrānsCC BY 2.0

Najstaršia záhrada/park v Rige. Cez park prechádza malá riečka (viz. obrázok) a nájdete tu nádherné stromy, mosty a veľa rastlín. Je to prechádzka aj na niekoľko hodín, pretože je tu príjemne a nájdete tu pokoj. Častokrát sa stalo, že nejeden návštevník zahliadol vydru v riečke. V parku si môžete kľudne zabehať alebo spraviť piknik. Hlavná vec nezabudnite zo sebou foťák, pretože takéto krásne miesto by bol hriech nezaznamenať ! 🙂

5. Chrám Kristovho narodenia

chram božieho narodenia riga - letenkyzababku
By: karendesuyoCC BY 2.0

Chrám Kristovho narodenia je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi v hlavnom meste Riga. Nachádza sa neďaleko spomínaného pamätníka. Stavba tohto chrámu sa realizovala v rokoch 1876 až 1884. Chrám bol postavený v novobyzantskom architektonickom štýle. Kupola chrámu sa vznáša do výšky 40 metrov. V chráme sa konali bohoslužby v ruskom a v lotyšskom jazyku. V roku 1961 komunisti chrám zatvorili a v jeho priestoroch zriadili planetárium.

6. Vojenské múzeum

vojnove muzeum riga - letenkyzababku
By: anna HanksCC BY 2.0

Miesto, ktoré si zaslúži pokoru. Sú tu vystavené exponáty ešte z čias 1 svetovej vojny. Nájdete tu dopisy, zbrane, príslušenstvo, obrázky a mnoho viac. Toto historické múzeum, ktoré tu stojí už od roku 40 rokov minulého storočia sídli v starej časti mesta. Všetky dopisy a popisy, ktoré tu nájdete sú v národnom jazyku, čiže odporúčame si vziať na pomoc prekladateľský slovník.

7. Alberta Iela – ulica

Alberta Iela - letenkyzababku
By: Jean-Pierre DalbéraCC BY 2.0

Významná ulica Alberta Iela bola pomenovaná po biskupovi (Albert). Nájdete tu nádherné domy modernistického štýlu, ktoré upútajú nejedne zvedavé oko. Domy boli postavené s využitím prvkov z lotyšského národného romantizmu. Ulica je obklopená parkom a je vyhľadávaná turistami. Takže ak hľadáte niečo krásne v Rige, tak táto ulica vám ponúkne to čo hľadáte.

8. Lotyšské etnografické múzeum pod holým nebom

latvian ethnographic - letenkyzababku
By: Dainis MatisonsCC BY 2.0

Ak ste fanúšikom skanzenov tak na tomto mieste si prídete na svoje. Je to veľké etnografické múzeum v prírode, kde nájdete vzácne zbierky z každého kúta Lotyšska. Bolo založené v roku 1924 a momentálne slúži pre verejnosť. Nachádza sa tu viac ako 100 objektov ľudovej architektúry na pozemku o výmere 87 hektárov.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.