Najväčší ostrov súostrovia Veľké Antily – Kuba

By: Gareth Williams - CC BY 2.0

Zemepisná šírka, počet obyvateľov, jazyk ,či forma vlády sú všetko banality, ktoré sa dočíta každý zbehlý hoc aj neskúsený internetový znalec. Lenže Kuba je krajina, ktorá v sebe skrýva oveľa viac ako len pár faktov a čísel! No a nieje to tak?

Najväčší ostrov súostrovia Veľké Antily - Kuba
By: Guillaume BaviereCC BY 2.0

Vari niet krajiny, ktorá by svojím názvom vzbudzovala väčší nával prívalu fantázie ako Kuba. Od Fidela Castra, cez kubánsky rum a luxusné cigarety šúlané na opálených stehnách ostrovných krásavíc až po dlhé piesočnaté pláže a horúce tance sporo odetých tanečníc. Pánov v luxusných bielych oblekoch s klobúkmi na hlave, hustými fúzmi držiac v jednej ruke hrubú cigaru a v druhej pohár alkoholu nehodný zabudnutia.

Ale späť k asi menu, ktorá sa najviac s Kubou spája plus pár pikošiek. Vedeli ste napríklad, že na túto kubánsku „ hviezdu“ s populárnou bradou- Fidela Castra- si údajne CIA pripravila špeciálnu ,nazvime to“ depilačnú chemikáliu“, ktorá by ho navždy zbavila jeho fúzov a brady, ktoré sú pre neho tak povestné? Ten pokus však nebol údajne uskutočnení, a preto bol vždy a všade ľahko rozpoznateľný.

Najväčší ostrov súostrovia Veľké Antily - Kuba
By: Jaume EscofetCC BY 2.0

Nevedno či z tejto pohnútky Američanov, ktorú predvídal, ale Fidel po prebratí vlády zakázal predaj hry Monopoly a všetky boli okamžite určené k zničeniu. Súvislosť medzi týmito dvoma udalosťami je neznáma. Odpor Američanov zo strany Kuby však nie je žiadnou novinkou. Fantazírovať však môžme. Prípadne môžeme tento súvis hľadať s jeho dátum narodenia na piatok trinásteho, ktorý je dňom smoly a nešťastia vďaka mysli Američanov ,alebo s udalosťou ,keď mladý 12-ročný Fidel napísal list prezidentovi Roossveltovi so žiadosťou , aby mu poslal 10 biliónovú bankovku, pretože ešte žiadnu nevidel ! Skromnosť zrejme nebola črtou tohto ambiciózneho vodcu už v detstve. . Tí skôr narodený, si možno spomínajú na menšie „ haló „ , ohľadom 30-ročného zákazu oslavovania Vianoc na Kube. Bolo to tiež tesne po nástupe Castra na pomyselný trón slobody. Vtedy krajinu vyhlásil za ateistickú. V roku 1998 však tento zákaz na nátlak pápeža zrušil a odvtedy sú Vianoce považované za oficiálny sviatok.

Lepšie vzťahy oproti spomínanej Amerike , má však Kuba s Južnou Kóreou, pretože práve na Kube sú Juho – Kórejské telenovely veľmi populárne! A ak sa opäť zahráme na detektívov, tí šikovnejší z nás by zaňuchali v tom, že Christopher Columbus , si pôvodne myslel , že objavil Čínu! Bohužiaľ sa trochu „sekol“.  Ale nech už však na Kube zanechal akýkoľvek dojem a zvyky, rozhodne to na domorodé obyvateľstvo zapôsobilo a Ázijskú kultúru nezanevreli doteraz. Aspoň čo sa telenoviel týka!

Čím je ešte Kuba takou lahôdkou pre cestovateľov? O Kube sa natáčajú tie krásne filmy na miestach, na ktoré sa obyčajný smrteľník nedostane. A ak áno, mohol by dopadnúť zle, pretože na Kube sú predsa tie legendárne zločinecké mafiánske gangy a hýrivé desaťročia minulého storočia , ktoré stále nepominuli a píšu svoje dejiny. Paradoxom však ostáva, že aj keď o Kube toho my, obyčajní obyvatelia stredozeme vieme celkom veľa, len 5% Kubáncov ma prístup k internetu! V konečnom dôsledku to u obyvateľstva asi toľko škody nenarobilo, pretože prvé počítače sa na Kube mohli predávať až roku 2008. Snáď môžeme vytušiť, že tých pár vyvolených nebude niekde od pláže a počítače nie sú na každom rohu a nohách či rukách človeka ako na Slovensku. Pevne ale veríme, že Slovensko poznajú ,či už v jeho akejkoľvek formy vlády a štátneho usporiadania.

Najväčší ostrov súostrovia Veľké Antily - Kuba
By: Chris BrownCC BY 2.0

A okrem toho, že títo plážový obyvatelia sú bez internetu , nepoznajú ani čaro chutnej telokaziacej Coca- Coly. Nakoľko Kuba je jedna z 2 krajín, kde je jej predaj zakázaný. Hádajte , s ktorou vyššie spomínanou krajinou , držia toto embargo? No a Bacardi rum sa pôvodne naozaj vyrábal na Kube, avšak po komunistickom prevrate sa výroba uchýlila do exilu a rum z Kuby je dnes z väčšej mieri iba spomienkou na dobré časy. Na druhej strane, však môže Kuba potešiť pánov svojou skvelou zdravotnou starostlivosťou, ktorá je síce na nižšej úrovni, ale pritom ponuka je ozaj pestrá ! A to vo forme zväčšenia penisu zadarmo, ktorý je na Kube mimo zmeny pohlavia bežným zákrokom. Malou pikoškou z oblasti zdravotníctva a prírody je aj to, že po Černobylskej katastrofe sa liečilo na Havane vyše 18 000 ukrajinských detí.

Najväčší ostrov súostrovia Veľké Antily - Kuba
By: Marika BortolamiCC BY 2.0

Čo sa týka ešte maličkostí, na Kube žije najmenšia žaba a najmenší vtáčik na svete. Tieto maličkosti však robia z Kuby veľkú čerešničku na torte sveta . Kuba sa naozaj môže pýšiť! Iba tam nájdete vyše 20 000 rôznych druhov rastlinnej ríše a Kuba je domovom najväčšej kolónie plameniakov na západnej pologuli s počtom vyše 70 000!

K záujmom pánskej časti treba dodať, že iba v oku 2013 bolo dovolené, aby sa na Kubu dovážali aj iné auta, ako s rokom výroby vyšším ako 1959! Kubánska automobilová klasika mala veru niečo do seba a bude nám chýbať. V malých mestečkách sa však stále stretnete s nestarnúcou klasikou, pretože cena aút je navýšená aj o dobrých 400% ! Preto bolo v prvom polroku od zavedenia tejto novinky predaných iba 50 novodobých tátošov.

Najväčší ostrov súostrovia Veľké Antily - Kuba
By: momoCC BY 2.0

To je len pár zaujímavosti Kuby pre nás bežne nedostupné, pretože si myslíme, žeby nás ničím nemohla prekvapiť! O to viac sa mýlime, lebo je ešte veľa veci, ktorá táto krásna svojská krajinka ponúka . A nepochybne by stálo zato ,pobudnúť na jej teplých piesočnatých plážach aspoň chvíľku. Hlavne pre tých viac teplomilných. Kuba je však unikát, kde sa stretnete skoro so všetkým, až na sneh a preto netreba zúfať.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.