Najfotografovanejší hotel či rieka, ktorá tečie opačne. Aj to ukrýva mesto Quebec.

mesto Quebec na jeseň
Quebec

Mesto s historickou dušou a jedno z najstarších osídlení Severnej Ameriky. Je živým múzeom úzkych vydláždených uličiek a domov pochádzajúcich zo 17. a 18. storočia. Jeho malebné Staré centrum je od roku 1985 svetovým dedičstvom UNESCO a každoročne víta množstvo turistov. Reč je o kanadskom meste Quebec. Čo zaujímave v sebe ukrýva?

Quebec alebo Quebec city je hlavným mestom jednej z desiatich kanadských provincií Quebec. Oproti ostatným provinciám je táto značne odlišná. A to predovšetkým svojim jazykovým a etnickým zložením. Už aj zo samotného názvu provincie môžeme dedukovať, alebo aspoň tušiť, že ide o predovšetkým francúzsky hovoriaci kraj. Aj napriek tomu, že najväčším mestom provincie je Montreal, ktorý je viac známy a má väčšiu komerčnú aktivitu, Quebec si stále zachováva ducha provincie a pevnejšiu kontrolu nad francúzskou identitou.

Quebec
By: Tony WebsterCC BY 2.0

Návšteva mesta má svoje čaro v každom ročnom období. Quebec ponúka množstvo dôvodov, pre ktoré sa oplatí na toto miesto vydať. Chuť mesta môžete okúsiť aj počas jedného dňa, no najideálnejšie je stráviť tu aspoň víkend. Kompaktná veľkosť a rozloha mesta je ideálna najmä pre tých, ktorí obľubujú pešiu turistiku. Hlavným cieľom takmer všetkých návštev a ciest je Staré mesto plné múzeí, vydlážedených ulíc a domov s manzardovými strechami. Staré mesto je rozdelené na dve časti, hornú Haute Ville, ktorá leží nad Riekou svätého Vavrinaca a dolnú Basse Ville, v ktorej v roku 1608 Samuel de Champlain založil prvú francúzsku základňu. Už len samotný pohľad na centrum mesta je pozvánkou na preskúanie jeho zákutí.

quebec
By: Tony WebsterCC BY 2.0
quebec
By: Lou StejskalCC BY 2.0

Mimo historických múrov Starého mesta, cez historické brány ležia ďalšie ľahko prístupné mestské štvrte: St-Jean Baptiste, Colline Parlementaire, Montcalm a St-Roch. Každá z nich sa môže pochváliť nádhrenými reštauráciami, obchodíkmi, ale aj nočným životom.

Quebec
By: Derek HatfieldCC BY 2.0

V samotnom srdci mesta Quebec leží aj slávny Vieux-Quebec ponúkajúci prekrásny pohľad na francúzsku, anglickú a americkú minulosť. V centre Vieux-Quebec leží ulica Rue du Petit-Chaplain, ktorá je považovaná za najpôsobivejšiu kanadskú ulicu. Na dlžke 500 metrov ponúka historickú krásu na každom kroku doplnenú butikmi, obchodmi s remeselnými výrobkami, mestskými hradbami či vôňami vychádzajúcimi z útulných a pôsobivých “takmer parížskych” kaviarní.

Vieux-Quebec
By: Tony WebsterCC BY 2.0
Vieux-Quebec
By: Tony WebsterCC BY 2.0

V meste Quebec sa nachádza hotel, ktorého možno meno ani nepoznáte, no určite ste ho už videli. Najčiastejšie sa vyskytuje na pohľadniciach, v kalendároch či dokonca na hrnčekoch alebo tričkách. Je tak prekrásny, že je vo všeobecnosti považovaný za najviac fotogtafovanejší hotel na svete. Hotel sa nazýva Château Frontenac a bol navrhnutý americkým architekom Bruceom Priceom koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

zámok
By: Prayitno / Thank you for (12 millions +) viewCC BY 2.0
zámok Château Frontenac
By: Paul VanDerWerfCC BY 2.0
Château Frontenac
By: Laurent GASSCC BY 2.0

Zaujímavosťou je aj mestom pretekajúca Rieka svätého Vavrinca, ktorá spája Veľké kanadské jazerá s Atlantickým oceánom. Rieka tečie opačným smerom. Nejde o žiaden žart, v skutočnosti tečie polovicu dňa dolu prúdom smerom do Montrealu a druhú polovicu hore prúdom smerom k mestu Rimouski. Tento jav vzniká z dôvodu, že mesto Quebec je situované vo veľmi zvláštnej časti rieky, kde sa začína jej sladkovodná časť. To znamnená, že síce je stále dostaočne vo vnútrozemí na to, aby sa do nej dostala slaná voda z oceána, no blízko k oceánu na to, aby mohla byť ovplyvnená jeho prílivmi.

Mestečko Quebec je ideálnym miestom, ak chcete okúsiť históriu, ale aj sa nechať nadchnúť pamiatkami či atrakciami. Návštevníkmi to v meste hýri neustále, bez ohľadu na ročné obdobie. V lete je mesto plné hudobníkov či akrobatov a hercov, ktorí sa vydávajú do ulíc za sprievodu festivalov, ohňostrojov a piesní. V chladnejších mesiacoc sa tu každoročne opakuje najväčší a najobľúbenejší festival. Rozhodne má toto miesto čo ponúknuť.

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?