
O tom, že naša Zem je miestom každodenných zázrakov sa presviedčame denno-denne. Jedným z ukážkových príkladov, ako sa na našej modrej planéte dejú niekedy až nevysvetliteľné veci je aj jazero v blízkosti tuniského mesta Gafsa.
Znie to ako rozprávka. Príbeh jazera sa začal písať v roku 2014, keď sa muž menom Mehdi Biel vracal domov zo svadby, ktorú navštívil na severe Tuniska. Vtom, uprostred vyprahnutej púšte zbadal, ako sa v horúcom Slnku odráža akýsi povrch. Na jeho prekvapenie to bolo jazero. Mehdi ostal stáť v nemom úžase, pretože pred pár dňami sa tu jazero ešte nenachádzalo. Najprv si myslel, že ide len o halucináciu, keďže mal za sebou už niekoľko kilometrov chôdze počas horúcich a slnečných dní. No mýlil sa. Jazero sa tam skutočne zjavilo, doslova „z ničoho nič“.
Informácia o vzniknutom jazere sa šírila veľkou rýchlosťou a na mieste, ktoré dostalo pomenovanie Lac de Gafsa, sa zhromaždili stovky obyvateľov s cieľom ochladiť sa v 40 stupňových horúčavách. V auguste 2014 prechádzalo Tunisko obdobím sucha, čo z náhleho vzniku jazera urobilo ešte viac záhadný a tajomný úkaz.
Pôvod jazera nie je jasný, no najviac pravdepodobné vysvetlenie sa ponúka v podobe malého zemetrasenia, ktoré pretrhlo skalu nad hladinou vody a tá sa dostala na povrch. Jazero má rozlohu jedného hektára a je hlboké v priemere 15 metrov.
Od svojho vzniku sa jazero stalo hlavnou atrakciou v tejto oblasti. Už len svojím záhadným vznikom láka množstvo návštevníkov. Čo je však riskantné, je plávanie vo vodách jazera. Vzhľadom na to, že južný tuniský región je bohatý na fosfát nachádzajúci sa v skalách a pôde, je možné, že vody jazera sú kontaminované fosfátmi. Dokonca, od jeho objavenia v roku 1886 sa Gafsa stalo centrom banského priemyslu v krajine. Fosfát je látka, ktorá sa používa, okrem iného, aj na výrobu pesticídov, chemických zbraní či zápaliek a zanecháva po sebe rádioaktívny zvyšok. Ak je jazero kontaminované, je vysoká pravdepodobnosť, že aj voda je rádioaktívna a karcinogénna.
Už v priebehu niekoľkých dní po objavení jazera bolo jasné, že s vodou niečo nie je v poriadku. Jeho farba sa z čírej zmenila na tmavozelenú, a to práve kvôli riasam nachádzajúcim sa v jeho vodách. Keďže jazero nie je nijakým spôsobom dopĺňané, môže stojatá voda obsahovať množstvo baktérií.
Aj napriek tomu, že úrady upozornili obyvateľov na to, že je nebezpečné sa v jazere kúpať, stále na toto miesto prichádzajú ľudia s cieľom ochladiť svoje telá rozhorúčené teplotami na púšti.
Spôsob, akým jazero v skutočnosti vzniklo stále nie je objasnený či vysvetlený. Mnohí z domácich obyvateľov to pripisujú na zodpovednosť zázraku. Naďalej tak ostáva zahalené rúškom tajomstva a drží si povesť mysteriózneho jazera.