Mosty sveta, ktoré rozodne stoja za obdiv

most
By: WIL - CC BY 2.0

Najdlhší, najstrmší, strašidelný, nebezpečný, najstarší… To všetko (ale nie iba to) môžu byť prívlastky, ktorými sú označované mosty po celom svete. Pozrite sa na zopár z nich, ktoré určite stoja za povšimnutie. Či už svojou dĺžkou, príbehom alebo nezvyčajnosťou vynikajú spomedzi množstva obyčajných mostov.

Langkawi Sky Bridge

Nachádza sa v Malajzii a je zakončením kabínkovej lanovky. Most bol dokončený v roku 2005 a dosahuje dĺžku 125 metrov a šírku takmer 2 metre. Bol navrhnutý ako zakrivený chodník, aby znásobil zážitok z výhľadu, ktorý ponúka. Tvoria ho oceľové  a betónové panely a na jeho výstavbu boli dokonca použité aj vrtuľníky. Nachádza sa v nadmorskej výške vyše 680 metrov nad morom a spája dva kopce v Gunung Mat Chinchang.

most
By: Erik OlssonCC BY 2.0
most
By: WILCC BY 2.0

https://www.youtube.com/watch?v=9g23LAu-R60

Sunshine Skyway Bridge

Oficiálny názov tohto mosta je Bob Graham Sunshine Skyway Bridge a nachádza sa na Floride. Výstavba súčasného mosta sa začala v roku 1982 a dokončený bol v roku 1987. Nahradil starší most postavený z roku 1954, ktorý bol čiastočne zničený o 26 rokov neskôr. Celková dĺžka Sunshine Skyway Bridge je viac než 6 kilometrov. Je postavený prevažne z ocele a betónu. Aj keď samotný most je relatívne bezpečný, v priebehu rokov si však vytvoril neslávnu povesť. Spája sa s početnými samovraždami a dostal prívlastok „strašidelný“.

most
By: Aaron KellyCC BY 2.0
most
By: a200/a77WellsCC BY 2.0
most
By: WalterCC BY 2.0

Eshima Ohashi Bridge

Nachádza sa v Japonsku a spája mesto Matsue v prefektúre Shimane s mestom Sakaiminato v prefektúre Tottori nad jazerom Nakaumi. Bol postavený v rokoch 19972004. Má povesť veľmi strmého mosta, pretože na prvý pohľad vyzerá takmer ako horská dráha. No prvý dojem môže byť klamlivý. Záleží totiž od uhla, z ktorého sa na most pozeráte. Aj napriek tomu, že fotografie mosta ukazujú niečo iné, jeho skutočný sklon je len 6,1%.  Je dlhý takmer 1,5 kilometra a široký viac než 11 metrov.

most
By: mstk eastCC BY 2.0
most
By: mstk eastCC BY 2.0

U Bein Bridge

Tento most nachádzajúci sa v Mjanmarsku vyzerá, akoby bol ešte stále vo výstavbe. No v skutočnosti bol postavený v roku 1850 a je považovaný za najstarší a najdlhší tíkový most na svete. Je využívaný predovšetkým miestnymi obyvateľmi na prechod, no stal sa aj turistickou atrakciou a v súčasnosti je významným zdrojom príjmov pre predajcov suvenírov. Najviac turistov sem prichádza v júli a auguste, keď je hladina jazera najvyššia. Most tvorí 1086 prevažne drevených stĺpikov vychádzajúcich z vody. Niektoré boli nahradené betónovými, pretože pôvodné boli poškodené záplavami a chovom rýb v jazere, ktoré spôsobilo stagnovanie vody. Na moste sa nachádza deväť priechodov, ktoré sa môžu dvihnúť v prípade, že loď alebo čln potrebuje preplávať. Dĺžka mostu je 1209 metrov.

most
By: monica renataCC BY 2.0
most
By: jennifermwongCC BY 2.0
most
By: Jason EppinkCC BY 2.0
 

The Storseisundet Bridge

Most Storseisundet je najdlhším z ôsmich mostov, ktoré tvoria „Atlanterhavsveien“, teda Atlantickú cestu – cestné spojenie z pevninského polostrova na ostrov AverøyaNórsku. Most leží na hranici medzi mestom Eide a mestom Averøya a prechádza cez súostrovie, pretože spája pevninu s ostrovom a je jednou z oficiálnych národných turistických trás krajiny. Výstavba mosta trvala 6 rokov  a divoké počasie regiónu pracovníkom veľmi nepomáhalo. Prerušní boli až dvanásťkrát hurikánmi. Most bol navrhnutý bol tak, aby pri pohľade naň boli jeho uhly vyzerali, akoby klesali. Dostal prívlastok ako „The road to nowhere„, teda „Cesta nikam„.

most
By: Christian Stigen LarsenCC BY 2.0
most
By: Sean Hayford OlearyCC BY 2.0
most
By: Johan Bichel LindegaardCC BY 2.0

The Carrick-a-Rede Bridge

Tento lanový vistuý most sa nachádza pri meste Ballintoy Írsku. Je postavený 30 metrov nad skalnatými vodami a patrí medzi jednu z najznámejších turistických destinácií Severného Írska. Jeho názov znamená v preklade „skala v ceste“, pretože stojí v migračnej ceste lososov. Práve kvôli nim boli takéto lanové mosty postavené rybármi už v 16. storočí. Carrick-a-Rede most spája dva útesy a je dlhý 20 metrov.

most
By: borshopCC BY 2.0
most
By: Tony WebsterCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?