Modrý ľadovec Svartisen je jedným z najväčších v Nórsku

ľadovec
By: Julian-G. Albert - CC BY 2.0

V blízkosti arktického kruhu leží druhý najväčší ľadovec v Nórsku. Svojou veľkoleposťou vytvára ľadový svet s rozlohou 375 kilometrov štvorcových. Jeho domovom je územie od jazier v pohorí Saltfjellet cez krásne údolia s pokojnými riekami smerom k fjordom a strmým horám pri pobreží.  

Saltfjell je jedným z najväčších pohorí v Nórsku a zároveň je miestom, kde krajinou prechádza arktický okruh. Najvyššou horou v tomto pohorí je Ølfjellet, ktorá sa týči vo výške 1751 metrov nad morom. Hory sa tiahnu od pobrežia až po hranicu so Švédskom.

Ľadovec Svartisen je v skutočnosti rozdelený na dva samostatné ľadovce – východný a západný. Oddeľuje ich údolie Glomdalen s riekou Glomåga. Práve toto údolie, ktoré oddeľuje dva ľadovce sa len pred krátkym časom „oslobodilo“ od ľadu. Celá ľadová krajina pozostáva z riečnych plání s pieskom a zvyškami ílu, ktoré sa v ľadovcových riekach neustále menia. Ľadovec Svartisen je veľkou turistickou atrakciou národného parku Saltfjellet. Očaruje svojou veľkoleposťou, ale aj samotnou farbou s modrými odtieňmi. 

ľadovec 
By: Julian-G. AlbertCC BY 2.0
ľadovec 
By: Julian-G. AlbertCC BY 2.0

Počas zimy sa v tejto oblasti v blízkosti arktického kruhu môže vyskytovať až 10 metrov snehu. Aj vďaka tomu sa turisti môžu zúčastniť na množstve snehových a ľadovcových aktivít či športov počas celého roka. Z väčšej miery sa ľadovcová plošina nachádza vo výške medzi 1200 až 1400 metrov nad morom, pričom jednotlivé vrchy vystupujú nad ľadovec. Najvyšším bodom samotného ľadovca je hora Snøtinden, ktorá dosahuje nadmorskú výšku 1594 metrov.

ľadovec 
By: Richard MortelCC BY 2.0

Okolitá krajina poskytuje vzrušujúce dobrodružstvo v horskom pásme plnom kontrastov. Krajina sa mení od ostrých vrcholov až po ľadovcové ramená a pokojné údolia. V týchto oblastiach môže často dochádzať k rýchlym zmenám počasia. Bez ohľadu na to, aké je počasie, ľadovec ponúka krásnu a majestátnu horskú scenériu.

Krajina v okolí ľadovca ponúka neuveriteľný zážitok, ktorý si však vyžaduje ostražitosť, vedomosti a vybavenie. Ľadovce sú neustále v pohybe, preto by každá turistická návšteva na toto miesto mala byť sprevádzaná inštruktorom.

ľadovec 
By: Julian-G. AlbertCC BY 2.0
ľadovec 
By: Julian-G. AlbertCC BY 2.0

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?