V tomto rozhovore sa vám predstaví Miška z blogu Travelismus, ktorá vám porozpráva o svojej poslednej ceste za hranice, o blogu, o jej tvorbe vo všeobecnosti a o novom produkte, ktorý nedávno uviedla na trh. Príjemné čítanie prajeme!
Miška, povedz nám prosím niečo o sebe a prezraď, kde si naposledy bola?
Hneď na úvod sa priznám, že patrím medzi milovníkov cestovania a síce som sa usadila v Prahe, s priateľom pravidelne niekam cestujeme. Preto už približne rok a pol vediem svoj cestovateľský blog Travelismus, na ktorom sa delím o zážitky a tipy z ciest, pričom najviac ma poteší, keď moje články inšpirujú iných ľudí k tomu, aby cestovali tiež. Stojím si za tvrdením, že prekážkou cestovania nie sú ani tak peniaze, ako si mnohí myslia, ale strach alebo nedostatok informácií.
Momentálne sa síce blogu nevenujem každý deň, ale je mojím koníčkom a robí mi radosť.
Naša posledná väčšia cesta bola na konci roka 2016, kedy sme strávili dva mesiace v Ázii, počas ktorých sme mali možnosť navštíviť krásne miesta a máme zážitky, na ktoré nikdy nezabudneme. Vyčistili sme si hlavu, utriedili myšlienky a po návrate domov sme boli vďační za všetko to, čo tu v Európe inak považujeme za samozrejmosť.
Okrem toho som po návrate z Ázie dokončila posledné úpravy svojho blogu a mohla som tak predstaviť svoje prvé produkty pod vlastnou značkou.
Prečo si sa rozhodla mať vlastný cestovateľský blog?
Myslím si, že dôvod založenia blogu o cestovaní je podobný u všetkých cestovateľských blogerov. Mala som precestovaných už niekoľko krajín a ľudia v mojom okolí sa ma často pýtali na otázky z ciest alebo chceli vidieť fotky, takže som to vyriešila touto formou. Všetky zážitky mám vďaka tomu na jednom mieste a na články tak môžem ľahko odkazovať. Zároveň, ako som spomínala, je to môj koníček, pretože už od malička som rada tvorila.
Vravíš, že máš precestovaných niekoľko krajín. Kde sa ti najviac páčilo?
To je celkom ťažká otázka, pretože každé miesto malo niečo do seba, ale zatiaľ vyhráva návšteva Indonézie (Bali a jeho okolité ostrovy). Možno je to práve tým, že som na tomto mieste strávila z Ázijských krajín najviac času a tak sa mi tento ostrovček dostal najviac pod kožu.
Práve o Bali si nedávno napísala aj krátky e-book, ktorý si môžu tvoji čitatelia zdarma stiahnuť, však? Čo ťa k tomu viedlo?
K napísaniu krátkeho e-booku ma motivovalo hlavne to, že Bali sa stalo v posledných rokoch obľúbenou turistickou destináciou a veľa ľudí tu cestuje alebo to plánuje a hľadá informácie. Nepovažujem sa síce za žiadneho Bali guru, ale snažila som sa tam spísať všetky informácie, ktoré som získala počas pobytu v Indonézii a ktoré by sa mohli ostatným ľuďom zísť. E-book, ktorý má 46 strán si tak môžu ľudia zadarmo stiahnuť na mojom blogu. Oproti článkom na blogu mi príde praktický v tom, že keď človek potrebuje, môže si tento e-book vytlačiť, či si ho presunúť do čítačky kníh a pohodlne z neho čerpať informácie.
V Kambodži sa hrali aj s deťmi v sirotinci
Počas tvojej cesty po Ázii, si navštívila aj menej vyhľadávané krajiny. Ako sa ti páčil Laos a Kambodža? Máš radšej tieto menej rozvinuté krajiny, alebo Bali?
Oboje tieto krajiny majú krásnu prírodu, svoju históriu, no zároveň sú veľmi chudobné. Bali má aj napriek turizmu jedinečnú duchovnú atmosféru, ktorú mu nikto (snáď) nikdy nevezme a zároveň sa tu človek nenudí. Pretože aj keď je to pomerne malý ostrov, nájdete tam ryžové polia, aktívne sopky, nádherné vodopády, pláže s čiernym aj bielym pieskom, ideálne podmienky pre surfovanie aj potápanie. Oproti Bali si ma Laos s Kambodžou získali hlavne zážitkami.
V Laose sme napríklad absolvovali takmer 500 kilometrový okruh na motorke v okolí mesta Thakhek, kde sme navštívili jaskyňu Konglor cave, ktorá sa nachádza pod horou, takže sme ju prešli na maličkej loďke s baterkami a 3 dni sme strávili v pralese v rámci expedície Gibbon Experience.
V Kambodži nás zase oslnil ostrov Koh Rong s nádhernými plážami a v Siem Reap si naše srdcia získali detičky v sirotčinci.
Ako dlho si sa venovala prípravám na vašu dvojmesačnú cestu?
Už si nepamätám koľko hodín som nad tým strávila, ale venovala som tomu pomerne veľa času. Neplánovala som náš program presne na deň, ale aspoň približné rozplánovanie dní bolo potrebné, keďže sme mali fixne dané odlety a miesta, ktoré sme chceli vidieť. Pri plánovaní cesty mi ale veľmi pomohol Martin Navrátil z portálu Travelistan.sk. Od neho som sa dozvedela o expedícii v Laoskom pralese, okruhu na motorke, či krásnom ostrove Koh Rong na juhu Kambodže. Na Bali mi zase blogerka Julka z Life is better in bikinis poradila navštíviť sirotčinec v Siem Reap v ktorom istý čas učila angličtinu.
Aj vďaka takýmto tipom mi išlo samotné plánovanie cesty ľahšie. Preto si myslím, že je super, že vzniká čoraz viac blogov o cestovaní. Človek sa tam častokrát dozvie viac užitočných informácií, ako v sprievodcovi.
Bývanie na strome počas expedície Gibbon Experience
Aký zážitok z tvojich ciest považuješ za najlepší?
U mňa doteraz jednoznačne vyhráva expedícia Gibbon Exprience, kedy sme strávili 3 dni v pralese, kde sme jazdili na lanách a spali v domčeku na strome vo výške 40m nad zemou. Bolo to úžasné, aj keď noc bola desivá kvôli stromovým potkanom a nedokázala som spať. Viac sa o tom môžete dočítať v mojom článku: Najväčším zážitkom v Laose bola Gibbon Experience
Aký bol návrat späť? Ľudia vracajúci sa z Ázie do Európy mávajú zmiešané pocity.
Cestovanie sme si užili, ale tešili sme sa na pravidelný režim, na cvičenie, na domácu stravu, na pitnú vodu z kohútika a na ďalšie pre Európu samozrejmé veci. Už by som ale najradšej opäť niekam vycestovala. 🙂
Cestovateľský uterák z mikrovlákna
Spomenula si, že máš produkty pod vlastnou značkou. Povedz nám o tom viac. O čo sa jedná?
Mojimi prvými produktmi sú uteráky vyrobené z mikrovlákna, ktoré tvoria dva základné polyméry, vďaka ktorým majú svoje výhodné vlastnosti:
-sú veľmi tenké
-nasajú až 5 krát viac vody, než je ich hmotnosť
-rýchlo schnú
-po zrolovaní zaberajú málo miesta
Keď som prvý krát otestovala uterák z mikrovlákna bol to trochu zvláštny pocit, ale potom som veľmi rýchlo ocenila jeho veľkú savosť a tenkú štruktúru. Povedala som si, že je to super produkt, ktorý sa hodí na cestovanie, pretože uteráky do sprchy síce dostanete na každom ubytovaní, ale na pláž, ku bazénu alebo na výlety musíte mať svoj vlastný. Preto je veľmi praktické mať veľký uterák, ktorý po zrolovaní zaberie v ruksaku menej miesta, ako fľaška vody a zároveň je veľmi ľahký, pretože váži do 200 g.
V Ázii sme tiež ocenili jeho schopnosť uschnúť cez noc. To sa vám s bavlneným uterákom pri tej vlhkosti v ovzduší len tak ľahko nestane…
K výrobe uterákov vo vlastnej verzii ma teda inšpirovalo čoraz častejšie cestovanie, nutnosť baliť sa úsporne a tiež túžba mať tieto produkty so svojím designom . Preto som neváhala a išla som do toho.
Viac informácií o uterákoch z mikrovlákna nájdete na blogu Travelismus.
Čo by si na záver odkázala ľuďom, ktorí s cestovaním váhajú?
Myslím si, že je veľmi dôležité, aby v dnešnej dobe plnej možností ľudia cestovali, pretože cestovanie otvára oči a odstraňuje predsudky. Potom, čo človek precestuje chudobné krajiny, kde ľudia nemajú takmer nič, si začne vážiť miesto, kde sa narodil. Spoznávanie iných kultúr vás presvedčí o tom, že sú to ľudia ako my, častokrát srdečnejší a otvorenejší, od ktorých sa stále máme čo učiť a v neposlednom rade cestovaním získate zážitky, ktoré vám nikto nikdy nevezme.