Milos: dovolenka na ostrove lásky

Biela loďka na mori a za ňou kopec s kostolíkom
Milos (zdroj: Depositphotos)

Očarujúca destinácia na juhu Grécka je súčasťou súostrovia Kyklady. Portál a magazín pre cestovateľov, Travel + Leisure, na základe hlasov, ktoré posielajú turisti z celého sveta každoročne zostavuje rebríček 10 najkrajších ostrovov Európy. V roku 2019 sa práve Milos umiestnil na jeho prvej priečke. Tento ostrov vyniká útesmi vulkanického pôvodu, termálnymi prameňmi a viac ako 70 plážami. Patrí mu aj prívlastok ostrov lásky, a tak je vyhľadávaný zamilovanými pármi či novomanželmi.

Zároveň ako ostrov ponúka veľa unikátov. Vedeli ste napríklad, že tu bola nájdená mramorová socha ženy imitujúca Afroditu z rokov 130-100 pred n.l.? Dnes je vystavená v parížskej galérii Louvre.

Čo ale navštíviť na Milose, je jeho hlavné mesto Plaka. Oproti veľkomestám predstavuje stelesnenie histórie. Stavby v typickom kykladskom štýle, benátsky „hrad“ z 13. storočia, viaceré menšie katolícke kostoly a úzke vydláždené uličky vám poskytnú pravú grécku atmosféru.

Červené muškáty a výhľad na biele domy a za nimi krásne more
Výhlaď na hlavné mesto Plaka (zdroj: Depositphotos)

Medzi dedinou Tripiti a známymi katakombami vás očarí divadlo postavené starovekými obyvateľmi mestečka Klima. Potom, čo bolo divadlo zničené Aténčanmi, muselo byť prestavané. Dnes má kapacitu 700 divákov a disponuje skvelou akustikou. Konajú sa tu i rôzne podujatia, možno budete mať šťastie a nejaké zastihnete. Zaujímavosťou dedinky Klima sú tzv. syrmata – rybárske domy. Tie sú vybudované v tesnej blízkosti morskej hladiny a navzájom sa odlišujú inou farbou vchodových dverí a zábradlia. Cestou sa môžete zastaviť i v spomínaných katakombách. V prvých storočiach nášho letopočtu slúžili ako prvý proto-kresťanský cintorín. Bolo tu pochovaných približne 8 000 ľudí. Oblasť Tripiti Klima sú spojené turistickým chodníkom, a tak sa oplatí navštíviť ich v jeden deň.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
Divadlo v tvare polkruhu
Staroveké divadlo v Tripiti (zdroj: Depositphotos)
Domčeki pri mori bielej farby a s modrým, zeleným a červeným zabradlím a vchodovými dverami
Syrmata v dedinke Klima (zdroj: freepik)

Ako som spomínala, Milos vznikol pôsobením sopečnej činnosti a tá po sebe zanechala viacfarebné skaly. Tie dnes skrášľujú miestne pláže.

 

Pláže na ostrove Milos

Sarakiniko

Táto pláž patrí medzi najznámejšie na ostrove.  Nachádza sa 4 km východne od hlavného mesta. Slniť sa môžete na slnkom vyhriatych sivo-bielych mohutných skalách a schladiť sa v priezračnom Egejskom mori.

Biele skaly obmývane tyrkysovo- tmavomodrým morom
Pláž Sarakiniko (zdroj: Freepik)

Fyriplaka

Firiplaka, pláž s bielym pieskom, leží 15 km južne od mesta Plaka. Okolie skrášľujú robustné skaly. K dispozícií sú i lehátka so slnečníkmi.

Firopotamos

Firopotamos beach sa rozprestiera iba 3 km od hlavného mesta. Zachovali sa tu tradičné prímorské budovy, dnes už jedinečné stavby. Je tu krásna kryštálová voda. Pláž je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Západ slnka na pláži skala a more
Pláž Fyriplaka (zdroj: freepik)

Provatas

Trinásť kilometrov južne od Plaky sa nachádza dlhá piesková pláž ,Provatas, s priezračnou vodou, vhodná i pre rodiny s deťmi.

Pollonia

Dlhá piesková pláž s kaviarňami, potápačským klubom, hotelmi v blízkosti a organizujúca beach party, taká je Pollonia beach. Je obľúbená aj medzi rodinami s deťmi.

Ammoudaraki beach

Malá nudistická pláž Ammoudaraki sa nachádza v pokojnej lokalite, 16 km od hlavného mesta. Dopraviť sa sem dá z prístavu Agia Marina autom, na štvorkolke či cez more loďou.

Pohľad na more zo skália
Pohľad na pláž Ammoudaraki (zdroj: Depositphotos)

Ako chutí Milos?

Milos je zaujímavým miestom i pre gastronómov. Miestna kuchyňa je veľmi chutná. Oplatí sa ochutnať pitarakia– domáci koláč či karpouzita – melónový koláč. Vďaka svojej kvalitnej a tradičnej kuchyni sú známe medzi dovolenkármi tieto 3 reštaurácie: O Homos – v blízkosti Adamasu, Medusa – v Mandraki a Bakaliko tou Galani – v Triovasalos.

Ešte celkom turistami  neobjavený  Milos, ostrov rybárov, vás očarí domami s modrými strechami, jaskyňami (napríklad jaskyňa Sarakiniko – obľúbená milovníkmi potápania), kaviarničkami, tavernami v meste Adamas či Tripiti a úžasnými plážami i kuchyňou.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?